W sieci dostępnych jest wiele poradników zakupu odpowiednich mebli do łazienki. Niektóre ważne kwestie są w nich pomijane, przez co ostatecznie nie wiesz, czy możesz zdecydować się na meble, które Ci się spodobały. Sprawdź zatem, jakich mebli nie powinieneś kupić na pewno!

Zasada 1: Funkcjonalność

Choćby szafki do łazienki bardzo Ci się podobały, nie możesz wybrać takich, które sprawią, że korzystanie z pomieszczenia stanie się koszmarem. Nie powinny być zbyt niskie ani wysokie – jeśli w Twojej rodzinie nie ma „niewymiarowych” osób, korzystaj z rozwiązań standardowych.

Pamiętaj również, że jeśli między umywalką a muszlą klozetową występuje kilkadziesiąt centymetrów wolnego miejsca, nie oznacza to, że powinieneś postawić tam słupek łazienkowy. Wręcz przeciwnie – puste przestrzenie są w łazience bardzo ważne. Zapewniają swobodę ruchu, a także gwarantują komfortowe korzystanie z urządzeń. Wyobrażasz sobie siadanie na desce toaletowej na skos, bo stojąca przed nią szafka okazała się zbyt szeroka i nie starcza miejsca na kolana? Nie montuj też szafek wiszących na wysokości głowy, bo w końcu zapomnisz o nich i nabijesz sobie guza. Sprawdź, ile miejsca musisz zostawić, by drzwiczki szafek do łazienki się otwierały, a szuflady wysuwały do końca.

Rada: Zrobienie pomiarów to podstawowa czynność podczas wybierania mebli do łazienki. Dokładnie spisz odległości między ścianami i sprzętami, zanim udasz się do sklepu.

takich mebli do lazienki nie kupuj 1

Zasada 2: Rozmiar i kształt

Za funkcjonalność danego pomieszczenia odpowiedzialne są m.in. rozmiar i kształt znajdujących się w nim sprzętów. W łazience najlepiej sprawdzą się meble wiszące, słupki oraz szafki z wolną przestrzenią pod spodem. Umożliwią łatwe i szybkie sprzątanie, a także zminimalizują ryzyko powstania grzyba w miejscach narażonych na kontakt z wodą, czy nawet wilgotną parą wodną.

Kształt mebli łazienkowych może być różny. Zdecydowanie nie poleca się szafek rzeźbionych i pełnych zakamarków, które trudno wyczyścić. Najlepsze są wyjścia… najprostsze. Mile widziane są także meble z opływowymi kształtami, które sprawią, że nie nadziejesz się na róg podczas szybkich przygotowań do wyjścia, zwłaszcza w małej łazience.

Rada: Dobrym i sprytnym sposobem na meble łazienkowe jest zdecydowanie się na zestawy typu szafka plus umywalka. Eliminuje to konieczność wzywania fachowca.

takich mebli do lazienki nie kupuj 3

Zasada 3: Jakość

Podczas wybierania mebli do łazienki nie wolno zapomnieć o ich materiale, który wpływa na jakość. Nie należy decydować się na szafki z materiału nieodpornego na wilgoć oraz niepokrytego warstwą ochronną – lakierem poliuretanowym. Warto za to zwracać uwagę, czy lakier pokrywa wyłącznie front, czy cały mebel. Oczywiście pożądane są te zabezpieczone w całości.

Rada: Nie mniej ważne od materiału szafek do łazienki są uchwyty – wybieraj te nierdzewne.

Zasada 4: Styl i spójność

Szafki łazienkowe to meble, które mają Ci posłużyć na długo. Zapewne nie zmienisz ich szybko. Sprawia to, że muszą być uniwersalne. Nie podążaj za chwilową modą i zmiennym gustem. Przebieraj w wariantach klasycznych, najlepiej białych. Wykończonych na wysoki połysk lub matowo – jak wolisz.

Nie daj się porwać wyjątkowym meblom pojedynczym. Stara toaletka czy kredens w nowoczesnym salonie będą dodawały pokojowi charakteru, ale łazienka to pomieszczenie małe i każde odstępstwo będzie raziło w oczy.

Rada: Meble wybieraj w zestawach – nie kompletuj ich z kilku różnych.