Do wyboru pomiędzy wanną a prysznicem zmuszony jest każdy, kto zajmuje się remontem i urządzaniem swojej łazienki. Najczęściej decydujemy się tylko na jedno z urządzeń, co podyktowane jest ograniczonym metrażem pomieszczenia, a także upodobaniami domowników, które – niestety – nie zawsze są jednakowe. Jak wyposażyć łazienkę, by zadowolić wszystkich jej użytkowników?

Wanna – długa kąpiel, szybki prysznic

Wanna, którą dobraliśmy w taki sposób, by pasowała do naszego wnętrza i nie utrudniała poruszania się po nim, ma wiele zalet. Po długim i męczącym dniu możemy wziąć w niej relaksującą kąpiel, a gdy zależy nam na szybkim odświeżeniu z powodzeniem zastąpi prysznic (jeśli tylko zamontujemy na niej specjalny parawan lub zasłonimy zwykłą zasłoną prysznicową). Wykorzystamy ją także podczas wielu domowych czynności, jak choćby sprzątanie. Jej powierzchnię łatwo także wyczyścimy, bez potrzeby żmudnego szorowanie zakamarków czy usuwania smug, które widoczne są z kolei na szybach kabiny prysznicowej. Wydaje się więc, że wanna powinna zadowolić wszystkich – zarówno zwolenników kąpieli, jak i szybkich pryszniców. Z pewnością nie jest jednak wygodna dla osób starszych, którym wejście do niej może sprawiać trudność. W tym wypadku lepiej sprawdzają się kabiny prysznicowe.

Kabina prysznicowa – praktyczna i nowoczesna

Kabina prysznicowa w wielu mieszkaniach z powodzeniem zastępuje wannę. Ma nad nią tę ważną przewagę, że zajmuje o wiele mniej miejsca (choć znajdziemy także modele o dość dużych gabarytach). Dzięki temu doskonale sprawdza się w aranżacjach małych łazienek typowych dla kawalerek bądź mieszkań w blokach i kamienicach. Usytuowana w narożniku nie zajmuje tak wiele przestrzeni, a jeśli dodatkowo zdecydujemy się na urządzenie bez brodzika i otoczone przezroczystymi szybami zyskamy wrażenie, że nasze wnętrze jest bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Kabiny prysznicowe rożnego typu spełnią potrzeby wielu osób – w tym także seniorów oraz dzieci, które w wyższym brodziku będą mogły odbywać minikąpiele.

A może wanna i prysznic w jednym?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, w wannie można skorzystać także z funkcji prysznica. W kabinie prysznicowej jej namiastkę może stanowić z kolei brodzik. Jeśli jednak mamy w łazience miejsce na wannę, a wśród naszych domowników są zarówno zwolennicy wanny, jak i prysznica, możemy zdecydować się na zakup urządzenia 2w1. W tak zwanej wanno-kabinie szyba prysznicowa stanowi jednocześnie praktyczne drzwi. Umożliwiają one wygodne wejście i wyjście z wanny bez potrzeby przekładania ponad nią nóg. Po zamknięciu pozostają całkowicie szczelne, pozwalając na napuszenie wody lub wzięcie szybkiego prysznica. Tego typu sprzęt jest bardzo wygodny i praktyczny, a dodatkowo prezentuje się bardzo nowocześnie. Niestety, wciąż jest on bardzo kosztowny, a jego cena wielokrotnie przekracza zakup przeciętnej wanny lub kabiny prysznicowej. Jeśli jednak stać nas na tak duży wydatek, warto rozważyć zakup wspomnianego produktu – z pewnością szybko docenimy jego funkcjonalność i estetyczny charakter.