Urządzanie kuchni to poważne przedsięwzięcie – jako, że w sercu domu wykonujesz rozmaite czynności, musisz brać pod uwagę wiele czynników. O tym, jak wybrać krzesła do kuchni, powinnaś wiedzieć zawczasu, by uniknąć później przykrych niespodzianek. Zobacz, na co powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł do kuchni!

Styl

Co do zasady krzesła powinny współgrać ze stylistyką kuchni. Potrzeba ogromnego wyczucia smaku i odwagi, by w klasycznym wnętrzu umieścić ultranowoczesne krzesła, czy w minimalistycznej kuchni wstawić ludwikowskie krzesła. Dopuszczalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie krzeseł-ikon designu, takich jak bezbarwne krzesła poliwęglanowe Elizabeth.

Wielkość i fason

Znacznie istotniejszym kryterium powinny być: wielkość stołu w kuchni i wielkość samego pomieszczenia. Im większa kuchnia, tym większe i bardziej dekoracyjne krzesła możesz wybrać. W małej kuchni najlepiej sprawdzą się taborety (które da się w całości schować pod stół), bądź krzesła z niskim oparciem, niewystające ponad wysokość blatu kuchennego. Modele wysokie mogą zagracać optycznie kuchnię.

Rozmiar krzesła zawsze dobieraj do wielkości stołu – nigdy odwrotnie! W kuchni najważniejszy jest stół o odpowiednio dużym blacie, dopiero gdy już określisz tę wielkość możesz szukać dopasowanych krzeseł. Zadbaj, by krzesła mieściły się zarówno przy stole, jak i pod nim – gdy okaże się, że siedziska są za szerokie i krzesła wystają poza obrys stołu, będzie za późno…

Równie ważne jest także to, na jakiej wysokości jest siedzisko krzesła – by było wygodnie na nim siedzieć, powinno być około 30cm poniżej wysokości blatu stołu.

Z obiciem czy bez?

Prawdziwym wyzwaniem jest określenie, z jakich materiałów powinno być wykonane idealne krzesło kuchenne. Jak wybrać krzesła do kuchni, byś nie musiała zakładać karty stałego klienta w zakładzie czyszczenia mebli?

Klasyczne krzesła bez obicia są najprostsze w czyszczeniu – do krzeseł z drewna, plastiku czy metalu wystarczy ścierka i najprostszy środek. Problemem jednak może być tu wygoda. O ile przy szybkich posiłkach i porannej kawie siedzenie na prostym, drewnianym krześle będzie wystarczająco komfortowe, o tyle rodzinny obiad czy czytanie w kuchni wymagają wygodniejszego siedziska.

Jednak w przypadku krzeseł z obiciem musisz zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego obicie jest wykonane. Ze względu na ryzyko zaplamienia najbezpieczniejsze będą wszelkiego rodzaju sztuczne tkaniny i ekoskóry. Tylko w kuchniach rzadko używanych krzesła obite naturalnymi tkaninami przetrwają dłużej bez szwanku.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem www.centrumkrzesel.pl