Podłoga jest wizytówką naszego mieszkania, domu, biura czy innego miejsca, w którym przebywamy i zapraszamy do niego gości. Jest także pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę osoba wchodząca pierwszy raz do danego pomieszczenia.

Dlatego powinna być ona zadbana i nieskazitelnie czysta. Czy da się utrzymać ją w idealnym stanie przez wiele lat? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak pielęgnować podłogi, aby doskonale się prezentowały i długo zachowywały nieskazitelny wygląd.

Każda podłoga wymaga indywidualnego traktowania

Dbając o włosy, skórę czy paznokcie zawsze dostosowujemy sposób mycia i odżywiania do ich specyfiki. Używamy szamponów, odżywek, kremów, żeli czy maseczek, które są dopasowane do rodzaju i struktury danej części ciała oraz problemu, jaki jej dotyka. Dokładnie tak samo jest z podłogą. Sposób jej mycia i pielęgnacji powinniśmy ściśle dostosować do materiału, z jakiego została wykonana i stanu, w jakim obecnie się znajduje. Aby podłoga zachowała piękny wygląd przez wiele lat powinniśmy zatroszczyć się zarówno o odpowiednie detergenty i środki utrzymania czystości, jak i dobre nawyki! Zapoznaj się z naszym vademecum i dowiedz się, jak należy dbać o podłogę drewnianą, kamienną oraz podłogę z wykładziny PCV!

Podłogi drewniane – klasyka, która wymaga szczególnej troski

Podłogi z drewna są niezwykle efektowne i doskonale prezentują się w większości wnętrz. Jednak są także najbardziej wymagające w pielęgnacji. Drewno, nawet lakierowane, jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zadrapania. Najbardziej szkodzi mu duża ilość piasku. Dlatego należy często odkurzać lub zamiatać drewniane podłogi, aby chronić je przed kontaktem zarówno piaskiem, jak i innymi zabrudzeniami, które mogłyby porysować powierzchnię. Jeżeli zdecydujemy się na używanie do tego celu odkurzacza, to powinniśmy sprawdzić czy posiada on odpowiednią i miękką nakładkę. Zwyczajne plastikowe końcówki niestety mogą porysować i trwale uszkodzić nasz parkiet. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się podłoga drewniana, warto umieścić chłonne wycieraczki. Dzięki nim będziemy mogli otrzepywać buty z piasku i osuszać z błota. Tym sposobem uchronimy naszą podłogę przez największymi zabrudzeniami. Ponadto jeżeli posiadamy zwierzęta, pamiętajmy o regularnym przycinaniu ich pazurów, ponieważ przez nie nasi pupile nieświadomie mogą trwale porysować podłogę. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że drewniana podłoga nie toleruje nadmiernej wilgoci. Regularne narażanie jej na kontakt z dużą ilością wody może spowodować nieodwracalne odkształcenie desek. Dlatego w trakcie mycia podłóg z drewna należy zwrócić szczególną uwagę, na to czy mop, którego używamy, nie oddaje znacznej ilości wody. Tradycyjne mopy sznurkowe często silnie moczą podłogę i powodują, że woda wsiąka w deski i istotnie wpływa na ich żywotność. Najlepszym rozwiązaniem będą mopy z prostokątną nakładką, których konstrukcja pozwala na kontrolowanie stopnia wilgotności. W sklepach dostępne są specjalne systemy do czyszczenia podłóg drewnianych – takie jak System Clean Twist marki Leifheit. Posiada on w swoim składzie zarówno mopa z mechanizmem skutecznego wyciskania, jak i wiadro na kółkach, dzięki któremu nie będziemy musieli nadwerężać kręgosłupa przy sprzątaniu. Środki i detergenty powinniśmy dostosować do rodzaju wykończenia drewna. Zasadniczo mamy do czynienia z podłogą drewnianą, lakierowaną, olejowaną lub woskowaną. Podłoga lakierowana jest najmniej wymagająca i w jej pielęgnacji sprawdzą się standardowe płyny do mycia i pielęgnacji drewna. Jednak w przypadku powierzchni olejowanych i woskowanych musimy stosować wysokiej jakości pasty lub płyny ochronne, ściśle dostosowane do specyfikacji danej podłogi. Pamiętajmy, że mycie podłogi i jej pielęgnacja, to często osobne zagadnienia. Drewnianą podłogę powinniśmy najpierw oczyścić, używając lekko wilgotnego mopa z odpowiednim detergentem, a po całkowitym wyschnięciu nanieść na nią pielęgnacyjną warstwę ochronną. Do tego celu polecane są szczególnie płyny, pasty czy mleczka, które pozostawiają na podłodze niewidoczną powłokę i tym samym zabezpieczają ją przed wilgocią i brudem, takie jak płyny do pielęgnacji parkietów marki Leifheit.  

003 1

Podłogi kamienne i marmurowe – jak czyścić, aby zachwycały nas długie lata?

Podłogi kamienne są najbardziej trwałe ze wszystkich. Przy prawidłowym czyszczeniu i pielęgnowaniu możemy je użytkować niemal przez całe życie. Dzięki nowoczesnym środkom do renowacji kamienia możemy za każdym razem uzyskiwać efekt lustrzanego blasku i sprawić, że nasza podłoga będzie piękna i zachwycająca. Kamień jest zdecydowanie bardziej odporny na wilgoć niż drewno. Jednak kiedy umyjemy kamienną podłogę zbyt wilgotnym mopem, to może okazać się, że po wyschnięciu będzie ona pełna nieestetycznych smug. Dlatego także w tym przypadku odpowiedni mop to podstawa. Pielęgnacja kamiennych posadzek jest równie istotna, jak w przypadku parkietów drewnianych. Po dokładnym oczyszczeniu posadzki powinniśmy nakładać na nią środki impregnujące. Regularne powtarzanie tej czynności zdecydowanie zwiększy odporność kamienia na urazy mechaniczne, w tym oddziaływanie piasku. W sklepach dostępna jest cała gama środków pielęgnacyjnych, które dają nam możliwość wyboru efektu, jaki chcielibyśmy osiągnąć po ich nałożeniu. Przy kamiennych posadzkach raczej zaleca się zrezygnować z używania odkurzacza. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zamiatanie ich przy użyciu obszernych szczotek z miękkim włosiem. Wśród różnych rodzajów kamiennych posadzek na szczególną uwagę zasługują posadzki z marmuru. Są one najbardziej estetyczne i pięknie prezentują się niemal w każdym pomieszczeniu nadając mu elegancji i szyku. Jednak ze względu na tzw. porowatą strukturę posadzki z marmuru łatwo się brudzą i wymagają umiejętnego oczyszczania. Przy myciu marmurów najlepiej sprawdzają się płaskie mopy zawierające w swoim składzie mikrofazę, akryl i bawełnę.

Wykładziny PCV – nie warto ich bagatelizować

Wykładziny z PCV są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Ich czyszczenie i pielęgnacja nie przysparzają wielu problemów. Szczególnie w przypadku wykładzin matowych, ponieważ są one mało podatne na smugi. Jednak mimo to powinniśmy zadbać o to, aby regularnie je myć, używając przy tym środka zawierającego substancję zapobiegającą ścieraniu. Do regularnego mycia posadzek najlepsze będą lekkie i kompaktowe mopy, które umożliwiają mycie bez użycia wiadra. Należy do nich między innymi Mop Pico Spray. Jest on idealny szybkiego mycia podłóg. Posiada zbiornik do wody osadzony na drążku, który obsługuje się na uchwycie. Wystarczy uruchomić dźwignię, aby rozpylić strumień czystej wody lub środek do mycia. Zaleca się także, aby 4 razy do roku wykonać gruntowne czyszczenie wykładziny. Pozwoli to na utrzymanie jej w dobrym stanie i zapobiegnie powstawaniu przebarwień i przecieraniu. Czyszczenie rozpoczynamy od dokładnego umycia wykładziny. Zaleca się, aby wykonywać je odpowiednią szczotką z miękkim włosiem. Szczotkę moczymy w roztworze wody z płynem czyszczącym i delikatnymi ruchami dokładnie szorujemy całą powierzchnię. Następnie należy co najmniej 3 razy przemyć podłogę: pierwszy raz za pomocą mopa i wody z odrobiną octu oraz drugi i trzeci wodą z odrobiną płynu uniwersalnego. Na koniec warto pokryć posadzkę warstwą polimerów. Będą one chroniły wykładzinę przed wnikaniem zabrudzeń i przywrócą jej pierwotny blask.

Jak wybrać odpowiedni mop?

Niezależnie od tego, czy posiadamy podłogę drewnianą, z kamienia czy wykładzinę PCV, powinniśmy zainwestować w wysokiej jakości mopa, który wchłania i oddaje jak najmniejszą ilość wody. Pamiętajmy, że na tym sprzęcie nie warto oszczędzać. Kupując dobry i profesjonalny zestaw zapewniamy sobie zarówno komfort, jak i jakość sprzątania przez wiele lat!

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając zestaw do mycia podłóg ?

Upewnijmy się, czy mop w zestawie posiada mechanizm umożliwiający skuteczne odsączenie wody Sprawdźmy czy końcówka mopa jest wymienna – czy możemy dokupić dedykowane nakładki z różnych materiałów? (Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają w swoim mieszkaniu różne rodzaje podłóg) Warto także zwrócić uwagę na mechanizm składnia mopa i sposób jego wykręcania. Ważne jest abyśmy przy korzystaniu z niego nie musieli moczyć rąk, ani używać siły. Mop powinien być tak skonstruowany, aby umożliwiał nam dotarcie nawet do najmniej dostępnych miejsc takich jak: narożniki, zakamarki, przestrzenie pod meblami czy cienkie szczeliny pomiędzy podłogą a ścianą Wiadro na wodę musi być stabilne, ale też stosunkowo lekkie – tak abyśmy byli w stanie bez problemu je napełnić i zanieść w miejsce sprzątania. Niektóre wiadra posiadają także kółka, dzięki którym przemieszczanie po mieszkaniu jest jeszcze prostsze. Wśród dostępnych w sklepach zestawów do sprzątania podłóg na szczególną uwagę zasługują kompletne systemy takie jak Clean Twist od Leifheit. System ten przeznaczony jest do delikatnego mycia parkietów i paneli podłogowych na mokro. Opatentowana technologia wyciskania w drążku umożliwia wykręcanie mopa bez schylania się i moczenia rąk. Woda i brud usuwane są z niego przy minimalnym wysiłku. Ponadto wiadro wyposażone jest w wózek na kółkach 360°, który pozwala na wygodne przesuwanie go z wodą podczas mycia podłóg. Mop z zestawu Clean Twist posiada wymienną nakładkę końcówki, dzięki czemu mamy możliwość jej prania oraz wymiany na specjalistyczną nakładkę, w przypadku kiedy chcielibyśmy myć nim także np. powierzchnie marmurowe.

Dostępne nakładki możemy sprawdzić na www.leifheitsklep.pl