Strona głównaPodróżeAmerykaAmerykański sen o wolności – Statua Wolności

  Amerykański sen o wolności – Statua Wolności

  Statua Wolności jest dla Amerykanów symbolem wolności i spełnienia marzeń o nowym, lepszym świecie. Statuę Wolności oglądały także niezliczone rzesze imigrantów przybywających do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia.

  Idea powstania Statuy Wolności

  Pomysł powstania Statuy Wolności zrodził się w głowach Francuzów i również przez Francuzów został zrealizowany i sfinansowany.

  Na niewielkim przyjęciu wydanym przez Rene Lefebre’a Laboulaye, gospodarz wyszedł z propozycją podarowania Stanom Zjednoczonym pomnika, który oddałby hołd amerykańskiej niepodległości, a także pokazał, że również Francji nie obce są ideały związane z wolnością.

  Francusko-amerykański związek

  Twórcą wewnętrznej, żelaznej konstrukcji był sam Gustave Eiffel. Podstawę natomiast skonstruował amerykański architekt Richard Morris Hunt.

  4 lipca 1884r. gotowa konstrukcja została uroczyście przekazana amerykańskiemu ambasadorowi we Francji jako dar od narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego.

  Statua Wolności – ciekawostki

  • Zanim Statua Wolności stanęła w całej okazałości na Liberty Island (wcześniej Bedloe’s Island) można było podziwiać jej pojedyncze elementy konstrukcji na następujących wystawach:
   – w 1876 r. na wystawie w Filadelfii (prawa ręka z pochodnią)
   – w 1878 r na Światowej Wystawie w Paryżu (głowa oraz tors statuy).
  • Miniaturową kopię Statuy Wolności można obejrzeć również na Wyspie Łabędziej w Paryżu, nieopodal Wieży Eiffela oraz w Japonii.
  • Uroczyste odsłonięcie oryginalnej Statuy Wolności odbyło się 28 października 1886 r. Od tego czasu Statua Wolności stała się największym symbolem niepodległej Ameryki.

  Źródło: „100 najpiękniejszych miejsc na świecie” – wydawnictwo Publicat

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,923ObserwującyObserwuj