Ciasta kojarzą się często z czasochłonnymi wypiekami i dużą ilością czasu spędzonego w kuchni. Istnieją jednak również… proste ciasta bez pieczenia! Robi się je łatwo, szybko i w niczym nie ustępują tym wyjętym z piekarnika!

Ciasto bez pieczenia? To możliwe! Bez piekarnika możesz zrobić między innymi sernik na zimno, ciasto z owocami, trufle, tarty, ciasta – pianki czy pyszne, aromatyczne, intensywne w smaku torciki!

Ciasto z piekarnika?

Pieczenie ciasta w piekarniku często bywa problematyczne, zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w przygotowywaniu ciast. Wiele zależy od samego urządzenia, tego, czy jest to piekarnik gazowy czy elektryczny. Do tego dochodzą parametry związane z temperaturą pieczenia, systemem pieczenia (np. góra i dół lub termoobieg), a także rodzajem ciasta i dodatkami.

Ciasta o różnych proporcjach tłuszczu, jajek, mąki czy wody wymagają różnych temperatur i czasów pieczenia by odpowiednio wyrosnąć. Ciasteczka piecze się nawet w 20 minut podczas gdy bezę suszy się w piekarniku nawet przez półtorej godziny.  

Duże znaczenie ma także rodzaj formy do pieczenia. Trzeba pamiętać, że metalowe, niewielkie blaszki nagrzewają się dużo szybciej niż większe formy ceramiczne!

Nie bez znaczenia jest także grubość ciasta. Cienki biszkopt piecze się w krótszym czasie niż grubszy.

W cieście należy uwzględnić także dodatki takie jak np. owoce, które puszczają sok w cieście. Wobec tego ciasto z owocami wymaga dłuższego pieczenia niż czysta biszkoptowa masa. Z drugiej strony temperatura 200-220 °C może okazać się zbyt wysoka dla niektórych dodatków.

Ciasto bez pieczenia (nie tylko) dla początkujących!

Ciasto przygotowane bez użycia bez piekarnika? To możliwe! Bez piekarnika można przygotować takie pyszności jak na przykład blok czekoladowy, sernik gotowany, Rafaello, Filadelfia, kukułka, ciasto z serkiem mascarpone, jogurtowiec, tort lodowy czy sernik na zimno np. o smaku limonkowym czy arbuzowym.

Przygotowanie ciasta bez pieczenia jest często bardzo proste. Do wykonania smacznego i lekkiego piankowego sernika truskawkowego wystarczy tylko galaretka, serek homogenizowany i truskawki! Szukasz inspiracji i ciekawych przepisów na efektowne i przepyszne ciasta bez pieczenia? Więcej przepisów na ciasto bez pieczenia znajdziesz na stronie https://wszystkiegoslodkiego.pl/przepisy/ciasta-bez-pieczenia.