Termin ten jest coraz częściej używany, natomiast nie każdy potrafi wytłumaczyć go do końca. W dużym skrócie sensoryka to reakcja na dochodzące do człowieka bodźce zewnętrzne. Odbieramy je za pomocą zmysłów – wzroku, dotyku, węchu, słuchu i smaku. Każde zetknięcie się zmysłu z bodźcem przekazywane jest do mózgu i wywołuje określoną reakcję.

Cofamy rękę dotykając rozgrzanego przedmiotu, mrużymy oczy przez oślepiającym światłem, krzywimy się próbując bardzo ostrej lub kwaśnej potrawy. Wszystko to wydaje się oczywiste, ale istnieją przypadki, gdzie mechanizmy te nie działają prawidłowo. Nazywamy to zaburzeniami sensorycznymi. Mogą one występować u wszystkich i w każdym wieku. Typowymi przykładami jest na przykład nadwrażliwość na światło czy hałas. Zaburzenia sensoryczne występują dość często u dzieci i mogą powodować kłopoty z nauką, a nawet z prawidłowym rozwojem. U dorosłych często powodują uczucie chronicznego zmęczenia, niechęć do pracy czy problemy z komunikacją. W zaburzeniach tego typu często używana jest pomoc sensoryczna – prosty przedmiot, który ułatwi wyciszenie się.

Jak wygląda pomoc sensoryczna?

Nie ma nic wspólnego z elektroniką i skomplikowaną aparaturą medyczną. Pomoce sensoryczne oferowane przez intibag.eu powstały w wyniku współpracy i eksperymentów specjalistów z różnych dziedzin – psychologii, fizjoterapii i medycyny. Przyjmują one formę pufów do siedzenia i leżenia, worków i dziupli. Intibag.eu tworzy swoje pomoce z maturalnych materiałów, również z naturalnym wypełnieniem. Są przyjazne dla środowiska, estetyczne i przyjemne w dotyku. W intibag.eu istnieje możliwość dowolnej konfiguracji pomocy sensorycznej – można wybrać kolor i materiał. Wszystkie pomoce sensoryczne pozbawione są ostrych metalowych elementów takich jak guziki, zamki błyskawiczne i zapięcia. Nie maja również szwów. Intibag.eu prowadzi również działalność edukacyjną organizując szkolenia i warsztaty pomagające osobom z zaburzeniami sensorycznymi.

Czy pomoc sensoryczne przyda się w domu?

Przedmioty te nie są przeznaczone wyłącznie dla osób z poważnymi problemami. Mogą służyć jako alternatywne meble wypoczynkowe, a dzięki atrakcyjnemu wyglądowi stanowią nietuzinkowy element wyposażenia wnętrza. Sprawdzają się w pracy zdalnej, a także przy wypoczynku z książką czy przy telewizorze. Dla dzieci pomoc sensoryczna może posłużyć do doskonałej zabawy – jako kryjówka czy dziupla, ułatwiać wyciszenie się i zasypianie. Pomoce sensoryczne sprawdzą się również na zewnątrz jako ciekawe i funkcjonalne meble ogrodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj