Gładka skóra, pozbawiona zbędnego owłosienia, to jeden z obowiązujących kanonów estetycznych. Przez lata sposoby usuwania włosów z nóg, rąk, pach, czy okolic bikini ewoluowały, jednak zawsze dążono do uzyskania możliwie najbardziej długotrwałych efektów. Jedną z metod zapewniającą osiągnięcie tego celu, jest z pewnością depilacja laserowa, czyli tzw. epilacja. Na czym polega usuwanie zbędnego owłosienia tym sposobem? Czy do zabiegu epilacji laserowej należy się szczególnie przygotować? Czy depilacja laserowa boli i czy każdy może się jej poddać?

Depilacja laserowa – na czym polega?

Tradycyjne metody usuwania zbędnego owłosienia charakteryzują się krótkotrwałym efektem tych zabiegów. Maszynki do golenia, czy kremy depilujące działają jedynie na widoczną część włosa, która zaczyna odrastać już po kilku, bądź kilkunastu godzinach. Bardziej skuteczne są natomiast te sposoby, które wyrywają włoski wraz z ich cebulkami. Chodzi na przykład o depilatory mechaniczne czy wosk. Wówczas czas odrostu włosa wynosi nawet kilka tygodni. Zdecydowanie najbardziej efektywną metodą depilacji, jest epilacja, która uszkadza cebulki włosa nie pozwalając mu ponownie odrosnąć. Na jakiej zasadzie działa jednak wiązka lasera używana podczas takiego zabiegu? Czy istnieją aspekty warunkujące większą, bądź mniejszą jego skuteczność?

Depilacja laserowa oparta jest o wychwytywanie przez wiązkę lasera włosów, które odróżniają się swoim zabarwieniem na tle skóry. Dlatego też zabieg zyskuje większą skuteczność w przypadku osób, które posiadają włosy o wyższej zawartości melaniny – barwnika, która pochłania światło lasera, nagrzewa się i przez to nieodwracalnie uszkadza cebulkę włosa. Z tego względu zabieg depilacji laserowej nazywany jest trwałym. Pierwsze efekty można natomiast zauważyć już po 14 dniach od pierwszej sesji epilacji. W zależności od rodzaju owłosienia i partii ciała, która poddawana jest naświetlaniom, do trwałego pozbycia się włosów zazwyczaj konieczne jest wykonanie od 6 do 8 zabiegów w serii. Warto zwrócić uwagę na to, aby specjalista wykonujący epilację używał zaawansowanego technologicznie urządzenia, takiego jak na przykład laser Mediostar Next. Jest to gwarancja uzyskania pożądanych efektów.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Do każdego zabiegu depilacji, bez względu na jej metodę, zalecane jest, aby uprzednio odpowiednio przygotować skórę. Wynika to z faktu, że golenie, wyrywanie lub działanie chemicznych preparatów do usuwania owłosienia nie pozostaje bez konsekwencji dla naturalnej bariery ochronnej naskórka i może powodować podrażnienia. W przypadku depilacji laserowej zaleceń, do których należy się zastosować przed zabiegiem, jest zdecydowanie najwięcej, a wynika to oczywiście z oddziaływania wiązki laserowej na skórę oraz z tego, aby zmaksymalizować efekty epilacji. I tak, przygotowując się do pierwszej serii depilacji laserowej zaleca się:

  • do nawet 6 tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z innych form depilacji, które mogłyby zaburzyć wzrost włosa. Chodzi tu o depilator mechaniczny, pęsetę, czy wosk. Do miesiąca przed przed zabiegiem zaleca się także rezygnację z kremów depilujących. Taka ingerencja będzie miała bowiem wpływ na skuteczność epilacji;
  • kolejne zalecenie dotyczy unikania opalania skóry poprzez wystawianie jej na działanie promieni słonecznych lub użycie samoopalacza (na minimum 2 tygodnie przed zabiegiem). Im ciemniejszy kolor skóry tym mniej skuteczne będzie działanie lasera, dlatego przygotowując się do epilacji należy konsekwentnie używać wysokiej ochrony przeciwsłonecznej;
  • na dwa tygodnie przed depilacją należy zrezygnować z przyjmowania leków na bazie kwasu acetylosalicylowego oraz leków przeciwzapalnych, które mogłyby rozrzedzać krew. Dodatkowo zaleca się wyłączenie z diety herbat ziołowych (fotouczulające nagietek oraz dziurawiec);
  • dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinno się stosować antybiotykoterapii, a na tydzień przed epilacją kategorycznie nie można stosować leków zawierających w składzie kwasy owocowe, retinol i izotretinoinę;
  • skóra przygotowana do zabiegu powinna być odpowiednio nawilżona i nie podrażniona. Tym niemniej bezpośrednio przed zabiegiem należy unikać stosowania kremów, balsamów, a także zrezygnować z makijażu, jeżeli epilacja dotyczy twarzy;
  • celem uniknięcia podrażnienia skóry w trakcie zabiegu, dzień przed nim należy ogolić włosy, na które będzie działała wiązka lasera.

Depilacja laserowa – czy boli?

Wszystkie wskazane wyżej zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu depilacji laserowej mają na celu nie tylko maksymalizację zakładanych efektów, ale także zminimalizowanie ewentualnych odczuć bólowych. To właśnie obawy o bolesność epilacji należą do jednych z najczęściej pojawiających się u osób rozważających tę metodę usuwania zbędnego owłosienia. Czy są one słuszne? Czy depilacja laserowa boli, a jeśli tak, to jak bardzo? Okazuje się, że omawiany sposób trwałego pozbywania się owłosienia w znakomitej większości przypadków nie wywołuje bólu, a jedynie niewielki dyskomfort i to jedynie w określonych, bardziej wrażliwych częściach ciała lub twarzy.

Zredukowanie bólu do minimum możliwe jest dzięki odpowiedniemu przygotowaniu skóry do zabiegu. Naskórek podrażniony, przesuszony, czy naruszony z pewnością będzie bardziej wrażliwy na działanie wiązki lasera. Niezwykle istotny w tym kontekście jest także wybór dobrej kliniki i oddanie się w ręce doświadczonych specjalistów, którzy pracują na nowoczesnych urządzeniach. W Klinice Antiaging na przykład (https://www.klinikaantiaging.pl/zabieg/depilacja-laserowa/) stosuje się laser Mediostar Next, który schładza skórę podczas zabiegu, co dodatkowo eliminuje jakiekolwiek odczucia bólowe i pozwala na szybszą redukcję zaczerwienień po epilacji.

Czy są przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to metoda usuwania zbędnego owłosienia dająca trwałe rezultaty. Z tego względu tego typu zabiegi cieszą się z roku na rok coraz większa popularnością. Czy jednak każdy może się poddać epilacji? Okazuje się, że głównym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest czas ciąży i karmienia piersią. Dodatkowym przeciwwskazaniem może być w tym kontekście epilepsja, poparzenia skórne, łuszczyca, cukrzyca, czy zaburzenia krzepliwości krwi. Jeżeli pacjent nie może zrezygnować z używania preparatów zawierających retinol lub izotretynoinę, również nie będzie mógł niestety poddać się zabiegowi depilacji laserowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj