Systemy rekuperacji zapewniają wymianę powietrza zużytego na świeże bez konieczności otwierania okien. Co więcej, dzięki odzyskowi ciepła gwarantują zatrzymanie ciepła ze zużytego powietrza w domu i ograniczenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie do minimum. Pojawia się pytanie: czy zawsze należy stosować rekuperację i czy jest ona opłacalna z punktu widzenia ekonomii i ekologii? Przekonajmy się!

Rekuperacja zasadna w domu bez komina – dwa systemy wentylacji niemożliwe w jednym miejscu

Warto wiedzieć, że rekuperacja z odzyskiem ciepła może być zastosowana jedynie w domu, gdzie zostały poprowadzone kanały wentylacyjne, czyli najczęściej rury spiro dla tego rodzaju wymiany powietrza. Jest to obieg zamknięty i nie ma tu miejsca na stosowanie kominów i tradycyjnej wentylacji. Nigdy dwa systemy wentylacji nie mogą istnieć w jednym budynku. Jak wiadomo wentylacja grawitacyjna w okresie letnim nie jest efektywna. Powietrze stoi, a po otwarciu okna wnętrze szybko się nagrzewa. Z kolei zimą szybko się wychładza i wietrzyć trzeba intensywnie, ale krótko. Takich problemów nie ma w przypadku rekuperacji. Wymiana powietrza odbywa się stale, ale może odbywać się z pominięciem wymiennika ciepła, gdy temperatura jest niższa i pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury np. poprzez doprowadzenie do domu chłodniejszego nocnego powietrza w okresach letnich.

Zastosowanie rekuperacji w istniejącym budynku powinna poprzedzić termomodernizacja

Wybór rekuperatora i odpowiedni projekt wentylacji mechanicznej, aby system był efektywny to jedno, ale ważne jest także zaizolowanie ścian, okien i drzwi. W przypadku rekuperacji ilość mostków termicznych musi zostać zredukowana. Zatem stary budynek będzie wymagał gruntownej termomodernizacji. Konieczne jest również zastosowanie ekologicznego źródła ciepła. Rekuperacja najlepiej współpracuje z pompą ciepła, choć można zastosować także ją w domu, gdzie używa się kocioł gazowy kondensacyjny. W drugim przypadku do spełnienia wymogów współczynnika EP dla domów energooszczędnych konieczne jest zastosowanie dodatkowo kolektorów słonecznych.

Rekuperacja jedynym możliwym rozwiązaniem w budynkach pasywnych

W przypadku budynków pasywnych, gdzie wymogi co do izolacyjności są bardzo wysokie, zastosowanie rekuperacji, a co za tym idzie najbardziej sprawnego rekuperatora z przeciwprądowym lub przeciwprądowo-spiralnym wymiennikiem ciepła jest konieczne. Dzięki temu budynek może spełniać normy i w połączeniu z energią odnawialną być niemal zeroenergetyczny. Tutaj dużą rolę odgrywają także przeszklone, pełne ściany od strony południowej, które absorbują energię słoneczną. W takim budynku okien się nie otwiera. Trzeba zatem dbać o regularne przeglądy systemu wentylacji, jej konserwację, czy wymianę filtrów, także w obrębie czerpni.

Czy rekuperacja jest opłacalna z punktu widzenia ekonomii i ekologii?

Warto zatem odpowiedzieć na nasze tytułowe pytanie. Oczywiście rekuperacja jest opłacalna, pod warunkiem, że stosuje się najlepsze i najbardziej efektywne systemy. Wysokiej klasy rekuperator z wymiennikiem ciepła o najwyższym poziomie sprawności dopasowany do zapotrzebowania budynku na świeże powietrze jest absolutnie niezbędny. Tutaj rekomendowane są głównie wymienniki przeciwprądowe i przeciwprądowo-spiralne, które nie tylko osiągają najwyższą sprawność, ale są również najmniej awaryjne, a w drugim przypadku także nienarażone na szronienie i obniżenie wskutek tego sprawności działania wentylacji mechanicznej. Warto wiedzieć, że dzięki jej stosowaniu można nawet o 50% obniżyć koszty ogrzewania budynku. To bardzo dużo. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji i pobór prądu, to niewątpliwie sprawdza się połączenie nowoczesnych systemów ogrzewania i wentylacji z fotowoltaiką. Dzięki temu dom może pozostawać zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny. Dom z rekuperacją może być zieloną oazą spokoju, bowiem dokładne filtry mogą oczyszczać powietrze ze smogu, bakterii, wirusów, a także grzybów. Ponadto w ten sposób można pozbyć się szkodliwych alergenów. Zdrowsze powietrze w domu to również mniejsze nakłady ponoszone na leki czy podreperowanie zdrowia, a więc znów korzyść ekonomiczna. Nie stosuje się kotłów na paliwo stałe w związku z tym nie zanieczyszcza się atmosfery.

Warto wybrać do domu rekuperator i efektywny system ogrzewania pompą ciepła wspomagany przez fotowoltaikę. Dzięki temu można chronić środowisko i zapewnić sobie niskie koszty użytkowania budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj