Chcesz odżywiać się zdrowo i zadbać o swoją linię? W takim przypadku sprawdzaj ładunek glikemiczny swojego pożywienia. Co warto o nim wiedzieć?

Żywność, którą jemy na co dzień, możemy opisać wieloma parametrami. Często sprawdzamy między innymi ilość kalorii, cukrów, tłuszczów czy białka. Warto jednak wiedzieć o jeszcze jednym ważnym czynniku, a mianowicie ładunku glikemicznym.

Czym jest ładunek glikemiczny?

Wielu z nas na pewno zetknęło się już z pojęciem indeksu glikemicznego. Jednak ładunek glikemiczny, w skrócie ŁG, a także indeks glikemiczny nie są ze sobą tożsame.

Ładunek glikemiczny uwzględnia w sobie zarówno indeks glikemiczny, jak również ilość węglowodanów znajdujących się w danym produkcie spożywczym.

Jeżeli konkretny posiłek posiada wysoki ładunek glikemiczny, oznacza to, że powoduje on znaczny wzrost stężenia glukozy we krwi od razu po jego zjedzeniu. Tym samym spowoduje duży wyrzut insuliny, szybkie stawienie pokarmu i pozostawi po sobie głód. Takich pokarmów powinniśmy unikać, wybierając te o niskim ładunku glikemicznym.

Jak można obliczyć ładunek glikemiczny?

Wzór na obliczenie ładunku glikemicznego możemy znaleźć na stronie internetowej trenera i dietetyka Dawida Woźniakowskiego: https://dawidwozniakowski.pl/dieta/ladunek-glikemiczny/.

W skrócie, ładunek glikemiczny liczony jest przez pomnożenie ilości węglowodanów w danym produkcie w spożywanej porcji oraz indeksu glikemicznego. Następnie uzyskaną liczbę dzielimy przez 100.

Przykładowo, indeks glikemiczny arbuza to 75 i ma on 8,4 grama węglowodanów w 100 gramach, dlatego jego wartość ŁG to 6,3.

Z kolei makaron ryżowy ma indeks glikemiczny na poziomie 40 oraz 22 gramy węglowodanów w 100 gramach produktu, więc jego ŁG to 8,8.

Takie wyniki oznaczają, że wzrost poziomu cukru we krwi będzie wyższy w przypadku makaronu ryżowego, chociaż jego indeks glikemiczny jest niższy niż arbuza.

Na stronie internetowej https://dawidwozniakowski.pl/dieta/ladunek-glikemiczny/ możemy znaleźć także praktyczny kalkulator ładunku glikemicznego, a także przykładowe wartości ŁG dla różnych produktów spożywczych. Warto z nich korzystać wtedy, gdy chcemy stosować zdrową dietę!