Na szczęście psychoterapia przestaje być tematem tabu w naszym społeczeństwie. Obecnie coraz więcej osób decyduje się skorzystać z pomocy specjalisty, tym samym pracując nad zmianą swojego dotychczasowego życia. W związku z tym warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym właściwie jest i jak przebiega typowa psychoterapia. Gdańsk, czy Warszawa, ale też każda większa i mniejsza miejscowość dysponuje dziś przecież specjalistami, którzy mogą służyć nam swoją pomocą w tym zakresie.
Czym właściwie jest psychoterapia?
Psychoterapia jest jedną ze skutecznych metod leczenia różnego typu zaburzeń oraz trudności psychicznych, z którymi zmaga się tak wiele osób. Oczywiście jest ona niezwykle pomocna w leczeniu konkretnych jednostek chorobowych, takich jak chociażby depresja. Jej działanie nie ogranicza się jednak tylko do tego. Z psychoterapii mogą też korzystać osoby, które natrafiają w swoim życiu na trudności, z którymi nie potrafią poradzić sobie na własną rękę. Mogą one wynikać na przykład z jakichś konkretnych wydarzeń w ich życiu i często wpływają bezpośrednio na ich codzienne funkcjonowanie.
W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że terapia jest bardzo szczerą rozmową z psychoterapeutą. Dzięki jego fachowej pomocy i wsparciu pacjent może spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy, by następnie znaleźć i nauczyć się innych sposobów myślenia i funkcjonowania. Oczywiście ważnym warunkiem zyskania nowych umiejętności radzenia sobie w codziennym życiu, jest odpowiednia relacja z psychoterapeutą. Dlatego tak istotne jest to, aby wybrać specjalistę, któremu będziemy w stanie zaufać.
Jak wygląda psychoterapia?
Psychoterapia to indywidualne spotkania pacjenta z terapeutą. Mogą się one odbywać w jego gabinecie, ale w ostatnich latach bardzo popularne stały się też spotkania online. Sesje terapeutyczne trwają zazwyczaj maksymalnie do godziny i odbywają się z reguły raz w tygodniu. Oczywiście możliwe jest ustalenie spotkań częściej lub rzadziej, w zależności od preferencji pacjenta i zaleceń psychoterapeuty.
Sam przebieg terapii zależy w dużej mierze od tego, w jakim nurcie pracuje dany specjalista. Może to być na przykład nurt psychodynamiczny, integracyjny, czy poznawczo-behawioralny. Niektóre z nich mają bardzo konkretne cele. Jednym z nich może być chociażby nauczenie pacjenta zupełnie nowych nawyków, które poprawią jego codzienne funkcjonowanie. Inne nurty mogą się natomiast skupiać na wsparciu takiej osoby w lepszym zrozumieniu siebie, swoich potrzeb, czy pojawiających się w niej emocji.
Co ważne, nie ma też sztywnych ram czasowych, w których psychoterapia ma przynieść oczekiwany skutek. Jest to bardzo indywidualna kwestia, która może zależeć zarówno od samego problemu, jak i od zastosowanego nurtu. Niezależnie więc od tego, czy interesuje nas psychoterapia w Gdańsku, Krakowie albo innym mieście, musimy być cierpliwi. Nie ma sensu się spieszyć i oczekiwać natychmiastowych efektów, czy gotowych rozwiązań. Przeciętnie terapia może trwać od 3 miesięcy do nawet kilku lat. Pewne jest jednak to, że nie będzie to zmarnowany czas.