Chociaż menstruacja jest zjawiskiem fizjologicznym i całkowicie naturalnym, to krwawienie miesiączkowe może ograniczać niektóre rodzaje aktywności. Istotna jest też długość poszczególnych faz cyklu – dzięki jej obserwacji można dowiedzieć się, czy menstruacja przebiega prawidłowo. Dlaczego powinnaś prowadzić taki kalendarzyk?

W teorii przewidywanie daty następnej miesiączki jest proste, jednak w praktyce czasami trudno to zrobić. Dotyczy to szczególnie kobiet o nieregularnych cyklach. W takich przypadkach lepiej sprawdzi się aplikacja lub kalkulator miesiączki. Dzięki nim oszacujesz datę rozpoczęcia i zakończenia krwawienia, a także dni płodnych. Dlaczego gromadzenie takich danych jest ważne?

Określenie regularności cyklu

Uważa się, że prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać między 21 a 35 dni – najczęściej około 28. Długość cyklu jest kwestią indywidualną i może się zmieniać wraz z wiekiem. Najważniejsza jest regularność – jej brak może być spowodowany np. zaburzeniami hormonalnymi czy innymi problemami ginekologicznymi. Należy także pamiętać, że jednorazowe wahania długości cyklu są zjawiskiem całkowicie normalnym i mogą wystąpić np. na skutek silnego stresu, przebytej infekcji lub podróży. Jeśli jednak powtarzają się częściej, należy wybrać się do lekarza.

Wykrycie niepokojących objawów

Najważniejszym celem prowadzenia takich statystyk jest wczesne dostrzeżenie niepokojących objawów. Dlatego warto notować nie tylko daty rozpoczęcia i zakończenia miesiączki, ale także informacje dotyczące samopoczucia i ewentualnych dolegliwości bólowych. Nagłe zaburzenie regularności cyklu lub silniejszy niż zwykle ból menstruacyjny może być objawem poważnych chorób i wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Ułatwienie planowania różnych wydarzeń

Chociaż dzisiaj dostępne są środki higieniczne, które pozwalają kobietom na podejmowanie aktywności również podczas miesiączki, to jednak większość z nich nie planowałaby wyjazdu na urlop czy organizacji imprezy w te dni. Aplikacje pozwalają z dużą dokładnością przewidzieć terminy krwawienia, nawet na wiele miesięcy do przodu. Warto jednak pamiętać, że takie prognozy sprawdzą się u kobiet, które mają regularne cykle.

Umówisz się na badania w odpowiednim dniu cyklu

Wiele badań powinnaś wykonać w określonych dniach cyklu menstruacyjnego. Należą do nich np. badania cytologiczne oraz USG ginekologiczne. W pierwszej połowie cyklu wykonuje się także badania piersi np. USG i mammografię.

Znajomość faz cyklu ułatwia kontrolę płodności

Obserwacja cyklu menstruacyjnego jest niezwykle ważna dla kobiet, które chcą zajść w ciążę. Dzięki kalkulatorom miesiączki i kalendarzykom menstruacyjnym są one w stanie określić, w których dniach szanse na zapłodnienie są najwyższe. Prowadzenie takich statystyk ułatwia także określenie terminu, w którym najlepiej wykonać test ciążowy, aby jego wynik był wiarygodny. Wyliczanie terminu dni płodnych i niepłodnych jest także stosowane jako metoda antykoncepcyjna. Jednak trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach może ona być nieskuteczna.