Dziecko w samochodzie – jak zapewnić mu bezpieczną podróż?

    -

    Dziecko w samochodzie – jak zapewnić mu bezpieczną podróż?

    Kiedy w aucie pojawia się dziecko podróż nabiera zupełnie nowego charakteru. Od tej pory na pierwszym miejscu są bezpieczeństwo i komfort małego pasażera, które powinny być brane pod uwagę już przy wyborze modelu i wyposażenia samochodu rodzinnego. Nieodzownym elementem podróży z dzieckiem jest fotelik samochodowy. Powszechnym problemem jest jego odpowiedni dobór i montaż.

    Znalezienie samochodu rodzinnego, który spełni wszystkie potrzeby, a w dodatku nie zrujnuje domowego budżetu może być dużym wyzwaniem. Kierowcy na co dzień podróżujący z dziećmi, poza aspektami ekonomicznymi zwracają uwagę przede wszystkim na przestronność auta, ilość miejsca na tylnej kanapie, pojemność bagażnika, ale też dodatkowe elementy wyposażenia wpływające na bezpieczeństwo.

    Nie bez powodu dużą popularnością wśród kierowców-rodziców cieszą się auta typu SUV, kombi lub van. Ich obszerne wnętrze radzi sobie z „inwazją” dziecięcych fotelików, które jak wiadomo zajmują dużo miejsca. Na korzyść SUV-ów dodatkowo przemawia ich podwyższone zawieszenie, dzięki czemu np. łatwiej jest wyjąć dziecko z fotelika.

    Kupując samochód rodzinny z równie dużą rozwagą jak do elementów wyposażenia trzeba też podejść do kwestii finansowych. Warto przeanalizować róże formy finansowania aut korzystając np. z kalkulatorów kredytu samochodowego dostępnych w internecie. Kalkulator kredytu samochodowego to proste narzędzie, które pozwala nam obliczyć koszty zobowiązania w zależności od jego wysokości i długości okresu spłaty.

    Fotelik – co mówią przepisy?

    Obowiązkowym elementem wyposażenia auta podczas podróży z dziećmi jest właściwie dobrany fotelik samochodowy. Polskie przepisy jednoznacznie określają zasady ich stosowania. W fotelikach powinny podróżować dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu, bez względu na wiek.

    Dopuszczalne jest przewożenie dzieci o wzroście co najmniej 135 cm bez fotelika, tylko na tylnym siedzeniu z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

    Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, w której tylna kanapa samochodu umożliwia zainstalowanie tylko dwóch fotelików, podczas gdy podróżujących dzieci jest troje. W tym przypadku bez fotelika, ale w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu może być przewożone dziecko w wieku co najmniej 3 lat.

    Fotelik samochodowy na miarę

    Specjaliści zalecają zakup nowego fotelika z pewnego źródła. Co ciekawe, w niektórych przypadkach wraz z fotelikiem można otrzymać od producenta atrakcyjny pakiet ubezpieczeń dziecka oraz samego fotelika, który nie zawsze jest objęty ochroną z polisy AC samochodu.

    Kupując z drugiej ręki trzeba mieć pewność, że fotelik nie uczestniczył w żadnym wypadku czy stłuczce. Każda taka sytuacja mogła doprowadzić do uszkodzenia jego konstrukcji, co na pierwszy rzut oka może być niewidoczne. Warto też pamiętać, że ze względu na trwałość materiałów fotelik samochodowy powinien być wymieniony po 5-latach użytkowania. Niezwykle ważne jest dopasowanie fotelika do wieku i wagi dziecka. Foteliki samochodowe według europejskich norm (ECE R44) dostępne są w pięciu kategoriach:

    • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg,
    • 0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kg,
    • I – dla dzieci o wadze 9-18 kg,
    • II – dla dzieci o wadze 15-25 kg,
    • III – dla dzieci o wadze 22-36 kg

    Należy stale monitorować rozwój małego pasażera i w odpowiednim momencie zmienić fotelik na właściwy dla jego aktualnych rozmiarów. Nie bez znaczenia jest też miejsce fotelika w samochodzie, najbezpieczniejszy jest środek tylnej kanapy wyposażony w system ISOFIX lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, w drugiej kolejności miejsce za siedzeniem pasażera. Ze względów bezpieczeństwa starajmy się też jak najdłużej wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy. Dotyczy to nawet kilkulatków.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza