Chwila słabości lub nagły impuls…czasami w ten sposób podejmujemy decyzję, zarzekając się, że następnym razem nie postąpimy lekkomyślnie. Tym bardziej, że pewne zakupy – np. farby do malowania mieszkania – wymagają jednak solidnej wiedzy.

Chciałybyśmy, żeby wnętrze wyglądało pięknie i żeby farba była trwała oraz odporna na zabrudzenia. Jednocześnie chcemy się dobrze czuć w pokoju podczas relaksu i cieszyć oko ulubionym kolorem. Farba do ścian powinna dawać nam to wszystko – jak wybrać najlepszą farbę do wnętrz? Sprawdź cenne podpowiedzi.

Farba musi być praktyczna i estetyczna

Jakie by nie były nasze marzenia odnośnie kolorów wnętrza i dekoracji, najpierw musimy zastanowić się nad praktycznymi walorami emulsji do malowania wnętrz. Najlepsze farby do mieszkań są bardzo odporne na zabrudzenia, co jest warunkiem niezbędnym zwłaszcza wtedy, kiedy mamy niesforne dziecko i żywiołowe zwierzaki.

Wysokoodporne i plamoodporne farby

Nowością z farb o takim zakresie jest Dulux EasyCare – plamoodporna farba, która odpycha brud, czyli nie pozwala zanieczyszczeniom wniknąć w swoją strukturę. Warto poszukiwać farb akrylowych o wysokim połysku – są nie tylko odporne na szorowanie, ale również rozjaśniają pomieszczenie dzięki odbijaniu promieni słonecznych.

Farby dobrej jakości poprawią Twój komfort życia, ponieważ nie będziesz musiała martwić się o przypadkowe plamy i szykować pieniędzy na ponowny remont w krótkim czasie. Plamoodporna farba to inwestycja na lata, dlatego też powinna być dobrana pod kilkoma innymi warunkami – bardziej indywidualnymi.

Kolor ściany może stymulować Twój nastrój

Jeżeli słyszałaś kiedyś o psychologii kolorów, to zdajesz sobie sprawę, że niektóre kolory posiadają właściwości uspokajające i relaksujące, a inne – pobudzają do działania, energetyzują…ale mogą też rozdrażnić. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego koloru farby wysokiej jakości.

Pobudzające kolory ścian

Intensywne kolory – odcienie czerwieni, pomarańczowe barwy, żółte kolory – są polecane osobom bardzo aktywnym, nie mającym problemów z nadciśnieniem, bezsennością, nadmiernym stresem w ciągu dnia. W przeciwnym wypadku żywiołowe barwy mogą drażnić domownika, uniemożliwić mu skupienie się i relaks w przytulnym wnętrzu. Jeśli jednak Twoją jedyną bolączką jest popołudniowa ospałość, spokojnie możesz zainteresować się paletą czerwieni i pomarańczy, wybierając nieco stonowane – ale intensywne kolory, które Cię pobudzą do działania.

Stwórz przytulną atmosferę

Pastelowe kolory z dużą domieszką bieli będą idealne dla osób, które marzą o przytulnym i ciepłym wnętrzu: ścianach w delikatnych kolorach, kompletach wypoczynkowych z giętkimi poduszkami, lampkach dających miodowe światło, miękkich dywanach, tworzących rozkosz dla stóp…Jeżeli właśnie się rozmarzyłaś i widzisz taki wystrój u siebie, powinnaś poszukać plamoodpornych farb o pastelowych odcieniach: pszczelego miodu, jasnych płatkach tulipanów, kobiecego różu, delikatnego fioletu czy błękitu, przywodzącego na myśl wakacje nad morzem.

Planowanie stylizacji wnętrza jest o wiele bardziej przyjemne niż poszukiwanie wysokiej jakości farby na obszernym rynku ofert, jednak dopiero połączenie tych dwóch czynników da nam wymarzone cztery kąty!