Odciski to bolesne zmiany na skórze stopy. Podolodzy wyróżniają aż 9 różnych rodzajów tej hiperkeratozy. Środki dostępne w aptekach są bardzo często nieskuteczne, a nawet mogą pogorszyć sytuację. Odciski można również łatwo pomylić z innymi zrogowaceniami skóry, dlatego najlepiej, żeby zajął się nimi specjalista, taki jak dobry podolog we Wrocławiu.

Czym są odciski i jak powstają?

Odcisk to hiperkeratoza, czyli mocne zgrubienie naskórka powstałe na stopie. Powstaje wskutek tarcia i ucisku. Najczęściej przez noszenie zbyt ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie, czasami przez wadę stopy lub jej złą biomechanikę. Podczas ciągłego, punktowego nacisku na skórę, zaczyna ona tworzyć coraz więcej komórek naskórka. Po pewnym czasie zaczyna on wrastać w głąb stopy, tworząc korzeń, który powoduje ból.

Z czym można je pomylić?

Istnieją również bardzo podobne zrogowacenia skóry. Odciski możemy łatwo pomylić z brodawkami, potocznie zwanymi również kurzajkami. Są to zmiany spowodowane działaniem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Jeśli na odcisk lub na brodawkę zastosujemy niewłaściwy specyfik, możemy naszym stopom zrobić krzywdę. Dlatego warto jest udać się do specjalisty, który rozróżni brodawki i odciski na stopach Wrocław.

Czym różnią się modzele od odcisków?

Modzele również są hiperkeratozą. Powstają jednak z innych przyczyn, najczęściej przez opadanie główek kości śródstopia na skórę, czyli płaskostopia poprzecznego. W przeciwieństwie do odcisków przybierają bardziej rozległą formę. W przypadku modzeli nie występuje również ból, aczkolwiek niektórzy pacjenci odczuwają nieprzyjemne pieczenie.

Do kogo udać się po pomoc?

Środki apteczne najczęściej nie są skuteczną metodą terapii, nieumiejętne użycie ich może spowodować więcej szkód niż korzyści. Najlepiej udać się do profesjonalnego gabinetu podologicznego. Podolodzy to specjaliści zajmujący się wyłącznie problemami stóp, wiedzą najlepiej jak radzić sobie z odciskami.

Czy zabieg usuwania odcisków u podologa jest bolesny?

Wielu pacjentów obawia się, że usuwanie odcisków we Wrocławiu u podologa jest bolesne. Jest to nieprawda. Podolog pozbywa się odcisku w sterylnych warunkach, za pomocą dłuta i skalpela podologicznego. Sama procedura jest bezbolesna, najlepiej jednak nie czekać aż dolegliwość sama przejdzie. Im dłużej zwlekamy z wizytą u specjalisty, tym bardziej skomplikowana będzie procedura usunięcia zmiany.