Kaszmir to jedno z najbardziej miękkich i ciepłych włókien na świecie. Ten szlachetny materiał od zawsze uznawany był za towar luksusowy, a delikatny sweter z kaszmiru to wciąż marzenie niejednej kobiety. Jeśli posiadasz w swojej garderobie kaszmirowy skarb lub planujesz zakup kaszmirowej tkaniny, powinieneś dowiedzieć się w jaki sposób go pielęgnować, aby sweter z kaszmiru pozostał z tobą przez długie lata. Zanim jednak opowiemy o tym, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja kaszmiru, warto poświęcić chwilę, by dowiedzieć się z czego jest kaszmir oraz jak pozyskuje się kaszmir na tkaninę.

Pochodzenie kaszmiru, czyli z czego jest kaszmir? Z czego powstaje?

Kaszmir to naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego pozyskiwane z wełny kóz kaszmirskich hodowanych w Azji na ośnieżonych zboczach Himalajów. Ze względu na surowe warunki klimatyczne zwierzęta te wykształciły sierść o niezwykłych właściwościach – przede wszystkim wytrzymałą i odporną na ekstremalnie wysokie temperatury. Włókna kaszmiru są bardzo cienkie (kilkakrotnie cieńsze od ludzkiego włosa), dzięki czemu kaszmir jest niezwykle delikatny i puszysty.

Sposób produkcji – jak powstaje kaszmir?

Obecnie hodowle kóz kaszmirskich znajdują się w wielu regionach świata. Za najdoskonalszą gatunkową uznaje się kaszmir pochodzący z hodowli w Chinach. Jak pozyskuje się kaszmir z kóz? Cały proces jest jak najbardziej etyczny. W dużym uproszczeniu proces powstawania kaszmiru polega na wyczesywaniu kóz, a następnie oddzielaniu włosia.

Kaszmir – jak rozpoznać prawdziwy kaszmir?

Z uwagi na swoje liczne walory, kaszmir jest produktem luksusowym, na który nie każda kieszeń może sobie pozwolić. Oryginalny markowy sweter z prawdziwego kaszmiru może kosztować majątek, dlatego na rynku pojawia się wiele produktów w niższych cenach. Nie daj się nabrać – z pewnością nie jest to oryginalny kaszmir. Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać kaszmir, warto najpierw zgnieść w dłoniach materiał. Prawdziwy kaszmir jest elastyczny, więc po chwili wróci do swego pierwotnego kształtu, nie tracąc przy tym na jakości. Prawdziwy kaszmir po jakimś czasie użytkowania mechaci się – to naturalna cecha wełny, która w tym przypadku jest także dowodem czystości tkaniny. Sprawdź także wewnętrzną metkę z oznaczeniem.

Kaszmir – gdzie kupić?

Aby mieć stuprocentową pewność, że nasz sweter jest wykonany z czystego kaszmiru, warto rozważyć zakup certyfikowanej tkaniny od producenta. W sklepie internetowym Key Fabrics można kupić wysokiej klasy naturalny i sztuczny kaszmir na metry od najlepszych włoskich producentów, a co najważniejsze – w bardzo przystępnych cenach. Można także zapoznać się z ofertą sklepu stacjonarnie w sklepie Key Fabrics w Warszawie.

Jak dbać o sweter z kaszmiru?

  • Pranie kaszmiru – Najbezpieczniejszą opcją, jeśli chodzi o czyszczenie kaszmiru, jest delikatne pranie ręczne. Jednakże i tutaj należy przestrzegać kilku zasad. Staramy się nie pocierać ubrania, lecz dobrze je namoczyć i lekko ugniatać w misce. Unikamy również płukania pod bieżącą wodą. Aby usunąć nadmiar wody z tkaniny możemy osuszyć kaszmir bawełnianym ręcznikiem. Jeśli jednak zdecydujesz się na pranie w pralce, przed włożeniem tkaniny do pralki przewróć ją na lewą stronę i zabezpiecz specjalnym woreczkiem. Wybierz program przeznaczony dla wełna lub tkaniny delikatnych. Warto także skorzystać z usług pralni chemicznej.
  • Detergenty. Nie zaleca się stosowania do prania płynów do płukania, wybielaczy, zmiękczaczy wody. Substancje te mogą nieodwracalnie uszkodzić delikatną strukturę włókien kaszmiru.
  • Suszenie kaszmiru. W trosce o to, by nasze ubranie nie rozciągnęło się i nie zdeformowało pod wpływem swojego ciężaru, kaszmir suszymy rozłożony na płaskiej powierzchni, najlepiej w miejscu, które nie jest mocno nasłonecznione (ekspozycja mokrej tkaniny na promienie słoneczne może spowodować wyblaknięcie koloru).
  • Przechowywanie kaszmiru. Gruby sweter w kaszmiru przechowuj luźno złożony na półce, natomiast lżejsze ubrania z kaszmiru możesz powiesić w szafie na wyprofilowanych wieszakach, które zapobiegają odkształceniu. Nie wybaczysz sobie, jeśli Twój ulubiony drogocenny sweter zostanie zjedzony przez mole, dlatego koniecznie zabezpiecz przed nimi swoją szafę, wieszając na przykład aromat lawendowy.
  • Prasowanie kaszmiru. Kaszmir z reguły nie gniecie się, jeśli jednak i tak chcemy wyprasować ubranie można to robić wyłącznie przez lekko wilgotną ściereczkę.

Kaszmir wady i zalety

Kaszmir nie bez powodu uznawany jest za synonim luksusu i wybornego stylu. To klasa sama w sobie. Niesamowicie lekki, miękki i delikatny w dotyku kaszmir wspaniale otula skórę, zapewniając przy tym wyjątkowy komfort cieplny. Do wad tego rodzaju wełny należą głównie wymagająca pielęgnacja oraz tendencja do powstawania meszków (te jednak można łatwo usunąć golarką do ubrań), jednak wady te zostają przysłonięte przez spektakularne właściwości.

Zakup kaszmiru to nie tylko inwestycja w ponadczasową i wysokogatunkową szafę, ale także bardziej świadome podejście do mody. Nastawienie na jakość tkaniny wspiera ekologię oraz zwalcza powszechny konsumpcjonizm.