Znajomość języków obcych jest w dzisiejszym świecie niezbędna. Nic więc dziwnego, że już najmłodsze dzieci staramy się uczyć podstaw języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego. Czy jednak rodzic nieznający żadnego języka obcego jest w stanie pomóc dziecku w nauce? Okazuje się, że jak najbardziej tak!
Materiał przygotowany przez specjalistów z serwisu e-korepetycje.net
Zacznijcie naukę w odpowiednim czasie
Zanim zaczniecie wspólną naukę pamiętaj: generalna zasada jest taka, że im dziecko wcześniej zacznie naukę języka obcego, tym lepiej – jest jednak drobne ale. O właściwym wieku na rozpoczęcie nauki napisano wiele: są przy tym dwie główne szkoły. Nauka symultaniczna, rozpoczęta przed 3 rokiem życia, bardzo często związana jest z dwujęzycznością rodziców. Nauka następcza (sekwencyjna) opiera się na założeniu, że kolejny język można wprowadzić, gdy dziecko jest w stanie swobodnie komunikować się w języku ojczystym. Obie te szkoły mają swoje umocowanie w badaniach i mają swoich zwolenników – więc ostateczna decyzja o wysłaniu dziecka na kurs językowy i tak zależy od tego, czy dziecko dobrze się na zajęciach bawi i wykazuje zainteresowanie. I to tym powinnaś się kierować! Więcej na temat wad i zalet posłania małego dziecka na kurs językowy przeczytasz tutaj: kiedy zacząć nauczanie dziecka języka obcego.
Bądź obecna
Pomoc dziecku w nauce języka obcego jest prosta, jeśli i Ty potrafisz się w nim komunikować. Gorzej, jeśli Twój angielski już dawno uleciał z głowy, albo uczyłaś się w młodości innych języków. Nie oznacza to jednak, że dziecko jest skazane na samotną walkę ze słówkami!
Dla dziecka ważna jest motywacja. A nic nie motywuje bardziej, niż wsparcie rodzica. Nie musisz niczego podpowiadać, tłumaczyć czy wyjaśniać – dziecku będzie dużo łatwiej, jeśli tylko będziesz przy nim w czasie nauki. Zajęcia językowe są skonstruowane tak, by dziecko było w stanie samodzielnie wykonać pracę domową. Twoim zadaniem jest okazanie zainteresowania i subtelne motywowanie dziecka do działania.
Zostań uczniem dziecka
Wspólne zabawy „po angielsku” to świetny sposób na naukę języka obcego. Szukajcie razem obcych słówek w domu (na sprzętach, opakowaniach, metkach – wszędzie) i sprawdzajcie, co poszczególne słowa znaczą. W ten sposób poszerzacie zasób słówek, oswajacie się z obecnością obcych słów w otoczeniu i spędzacie razem czas. Możecie bawić się również w przyklejanie metek z angielskimi nazwami. Na samoprzylepnej karteczce zapiszcie słówko, a dziecko niech przyklei tę karteczkę na przedmiot, którego podpis widzi.
Bardzo dobrym pomysłem na naukę języka obcego jest wcielenie się w rolę ucznia. Pozwól dziecku uczyć Cię języka. Niech pokazuje rzeczy i o nich opowiada, niech próbuje nauczyć Cię poznanego na zajęciach wierszyka. Dziecko będzie miało możliwość utrwalenia i usystematyzowania posiadanej wiedzy, a i Ty poznasz podstawy języka (a na naukę nigdy nie jest za późno…).
Total Physical Response
Total Physical Response (TPR) to specyficzna metoda nauki języka. Stworzona ponad pół wieku temu przez profesora Jamesa J. Ashera metoda opiera się na ważnej obserwacji dotyczącej zachowań małych dzieci. Asher zauważył bowiem, że podczas interakcji dziecko reaguje całym ciałem, nie tylko przekazem werbalnym. Dlatego skuteczna nauka powinna korzystać z tego wzorca zachowań i łączyć słuchanie, mówienie i reagowanie całym ciałem.
Lekcje oparte na TPR mają zupełnie nieszkolny przebieg. Nauczyciel wprowadza nowe słowa łącząc je z konkretnym gestem: komenda „touch the pencil” połączona z dotknięciem ołówka ma zostać powtórzona przez dzieci. Potem dzieci samodzielnie reagują na komendę – a gdy nauczyciel ma pewność, że dzieci rozumieją znaczenie gestu, wprowadza faktyczne słownictwo. W ten sposób dzieci poznają kolejne zwroty, mając je ściśle powiązane z konkretną czynnością, dużo łatwiejszą do zapamiętania.
Metoda Total Physical Response doskonale sprawdza się także w nauczaniu domowym – utrwalanie słówek jest banalnie proste, gdy wydajesz dziecku komendę „bring the red fruit”, a dziecko z radością leci na poszukiwania czerwonego owocu i jest szczęśliwe, gdy takowy odnajdzie. Oczywiście TPR nie sprawdzi się w bardziej zaawansowanej nauce, jednak jako pierwszy kontakt z językiem obcym jest jedną z najskuteczniejszych. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat nauki metodą Total Physical Response.