Jak skutecznie leczyć gorączkę?

    -

    Aspiryna to lek na bazie kwasu acetylosalicylowego jaki stosuje się w medycynie od wieków. Kwas ten jest syntetyczną wersją substancji, która naturalnie występuje w korze wierzby.

    Już Hipokrates opisywał lecznicze właściwości tej rośliny. W 1899 roku w laboratorium firmy Bayer udało się wyizolować z sam kwas acetylosalicylowy i stworzyć z niego środek leczniczy w formie proszku. Miał te przewagę nad naturalnym wyciągiem, że nie powodował efektów ubocznych. Jednak dopiero wprowadzenie do produkcji mieszanki owego proszku ze skrobia pozwoliło uzyskać środek w formie tabletek. Od tego momentu lekarze uzyskali możliwość precyzyjnego odmierzania dawek, a pacjenci lek w wygodnej formie i przystępnej cenie.

    Lek na gorączkę

    Nikt nie lubi chorować. Chcemy pozbyć się przeziębienia szybko i skutecznie. Kwas acetylosalicylowy dzięki swoim właściwościom może skutecznie pomóc. Kiedy w organizmie rozwija się stan zapalny uszkodzone komórki uwalniają do krwioobiegu nienasycony kwas tłuszczowy – kwas arachidonowy. Kiedy substancja ta trafia do  mózgu ten reaguje reakcją bólową czy podwyższenie temperatury ciała. Lek przeciwgorączkowy powinien więc zapobiegać powstawaniu tej reakcji, a kwas acetylosalicylowy wychwytuje tę substancję z krwioobiegu i hamuje jej działanie. W ten sposób zbija gorączkę i leczy bóle głowy. W początkowej fazie przeziębienia najlepiej jest przyjąć od 500mg do 1000mg w jednej dawce. W razie konieczności kolejne dawki przyjmujemy co 4 lub 8 godzin, przy czym bezwzględnie nie należy przekraczać dawki 4000mg na dobę w przypadku osoby dorosłej. Przed zastosowaniem leków z tą substancją i jakiegokolwiek innego leku koniecznie zapoznaj się z treścią ulotki lub skonsultuj się z lekarzem.

    W przypadku kiedy gorączka nie ustępuje w ciągu 3 dni należy udać się do lekarza. Jeśli podwyższonej temperaturze towarzyszą wymioty, drgawki, sztywność karku, bole w klatce piersiowej czy silny kaszel nie należy zwlekać z wizytą. Nie podajemy również leków na bazie kwasu acetylosalicylowego dzieciom poniżej 18 roku życia gdyż może dojść do groźnych powikłań.

    Jak zbić gorączkę domowymi sposobami?

    Oprócz podawania zalecanych dawek leków przeciwgorączkowych dobrze jest zastosować chłodne okłady na czoło, kark, nadgarstki a także w okolicy wątroby. W tym celu należy bawełnianą ściereczkę lub mały ręcznik zmoczyć w chłodnej wodzie (nie lodowatej) i zmieniać okłady kiedy zrobią się wyraźnie ciepłe. Jeśli temperatura nie ustępuje mimo leków, a sięga powyżej 39 stopni można zastosować chłodną kąpiel. Do wanny należy nalać wodę o temperaturze 36 stopni i nie chłodniejszej, gdyż może dojść do szoku termicznego.

    Jednocześnie podczas gorączki koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie. Chory szybko się poci a więc traci niezbędną wodę. Odwodnienie nie tylko przeszkodzi  zdrowieniu i osłabi organizm ale i może spowodować wystąpienie drgawek. Syrop z róży, czarnego bzu czy aronii również wspomoże leczenie. Dodatkowo zaleca się herbatki ziołowe z lipy i kory brzozy, które wykazują działanie napotne i antyseptyczne.

    Na co jeszcze działa kwas acetylosalicylowy?

    Kwas acetylosalicylowy dzięki swoim bogatym właściwościom znalazła również zastosowanie w:

    • Zapobieganiu zakrzepom – związek w aspirynie hamuje w czerwonych krwinkach substancję odpowiedzialną za ich zlepianie. kiedy w żyle powstają procesy zapalne na miejsce ruszają czerwone krwinki, jednak zbyt duża koncentracja powoduje zatkanie światła żyły czy tętnicy a w konsekwencji mówimy o rozwoju zakrzepicy, która może być śmiertelna. Regularne przyjmowanie małych dawek kwasu zapobiega temu procesowi. Aspirynę przyjmujemy po odpowiedniej diagnozie, nigdy zaś na zapas.
    • Zapobiega rozwojowi osteoporozy – jak pokazują najnowsze badania osteoporoza powstaje tam gdzie koncentrują się osteoklasty, które rozkładają tkankę kostną. Aspiryna potrafi pobudzić do działania osteoblasty, czyli komórki budujące kości, a zapobiegać powstawaniu osteoklastów.
    • Zapobiega powikłaniom po cukrzycy – częstym efektem ubocznym cukrzycy jest zasklepianie naczyń wieńcowych, co prowadzi nawet do ślepoty. Dzięki temu, że Aspiryna zmniejsza krzepliwość krwi może zapobiegać również takim schorzeniom.
    • Kobiety w trzecim trymestrze ciąży – narażone na występowanie nagłego podwyższenia cieśnienia, co prowadzi do tak zwanego stanu przedrzucawkowego. Za przyczynę powstawania tego schorzenia uznaje się powstawanie zbyt dużych ilości prostaglandyn, które mogą być wychwytywane przez składnik leku. Przyjmowanie jakichkolwiek leków w ciąży musi być poprzedzone konsultacją ze specjalistą.

    Czytaj także Wszystko, czego na temat aspiryny mogliście nie wiedzieć >> http://kobietamag.pl/czego-temat-aspiryny-mogliscie-wiedziec/.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza