Gdy na świat przychodzi dziecko nie możemy się doczekać, aż zabierzemy je do domu. Pierwszy dom maluszka to dla każdego z nas niezapomniane przeżycie. Nawet jeśli będziemy się przeprowadzać, to i tak będziemy pamiętać, gdzie maleństwo spędziło pierwsze dni swojego życia. Ale czy wiemy, jak urządzić pokój dla najmłodszego domownika?
Razem czy osobno?
Pierwszą kwestią, którą powinniśmy rozważyć jeszcze przed narodzinami dziecka, jest wybór pokoju dla dziecka. A w zasadzie to, czy będzie ono spało w tym samym pokoju co my, czy też w innym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku ma to swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im dokładniej:
Plusy mieszkania w jednym pokoju z dzieckiem:
- szybciej reagujemy na płacz dziecka
- nie musimy kupować elektronicznej niani (czyli oszczędzamy pieniądze)
- dziecko śpi spokojniej, gdy może nas widzieć
Minusy mieszkania w jednym pokoju z dzieckiem:
- jeśli na zmianę zajmujemy się w nocy dzieckiem, to zawsze któreś z partnerów jest niewyspane
- sypialnia zamienia się w pokój dziecięcy i tracimy swoją strefę relaksu
- przyzwyczajamy dziecko do tego, że zawsze jesteśmy obok i później trudno jest odzwyczaić malca od wspólnego spania
A teraz przejdźmy do wad i zalet oddzielnego pokoju:
Zalety spania w różnych pokojach:
- partner/partnerka może się wyspać
- przyzwyczajamy dziecko do samodzielności
- od samego początku możemy urządzić pokoik dziecięcy, a nasza sypialnia pozostaje sypialnią
- poprzez odpowiedni wystrój możemy stymulować rozwój dziecka
Wady spania w różnych pokojach:
- dłuższy czas reakcji, bo musimy przejść do drugiego pokoju, przez co dziecko dłużej płacze
- możemy nie usłyszeć płaczu dziecka
- konieczne jest zakupienie elektronicznej niani
- dziecko może nie chcieć zasypiać w oddzielnym pokoju
Jak urządzić pokój dla maluszka?
Dopóki dziecko jest niemowlęciem, wygląd pokoju nie stanowi dla niego większego znaczenia. Dopiero wraz z wiekiem powstaną u niego preferencje estetyczne. Do tego czasu, o wyglądzie pokoju, możemy śmiało decydować za nasze dziecko. Powinny znaleźć się w nim wszystkie przedmioty, które są niezbędne do prawidłowej opieki nad dzieckiem czyli:
- łóżeczko
- przewijak
- pieluszki
- mokre chusteczki
- ubranka
- kosmetyki pielęgnacyjne
- zabawki
- a także wszystko co tylko może okazać się przydatne i nam pomóc.
Jednak równie ważne jak poszczególne rzeczy jest też ustawienie mebli. Jak doskonale wiemy, przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecko głównie leży. Dużą część doby spędza w łóżeczku, dlatego też powinno być ono ustawione tak, aby umożliwić maleńtwu swobodne obserwowanie pokoju i kręcenie główką w prawo lub w lewo. Odradzamy ustawianie łóżeczka dłuższym bokiem pod ścianą – radzą specjaliści z portalu forumdlamam.pl – W ten sposób niejako “zmuszamy” dziecko do obracania główką w jedną stronę przez co mogą pojawić się problemy z właściwym rozwojem mięśni, a także z podstawowym funkcjonowaniem. Złym miejscem na ustawienie łożeczka dziecięcego będzie też ściana pod oknem, na której jest kaloryfer. Wtedy najprościej o przeziębienia lub przegrzanie dziecka.
A skoro już o oknach mowa: zadbajmy o odpowiednie zaciemnienie. Dziecko ma bardzo wrażliwe oczka, dlatego ostre słońce o wschodzie może je zbyt razić, przez co dziecko zamiast z uśmiechem, obudzi się z płaczem. Ważna jest także odpowiednia temperatura, dlatego jeśli mamy możliwość, zainstalujmy termostat, który będzie ją regulował.
W pokojach dzieci sprawdzają się jasne kolory, dlatego jeśli uważamy biel za nudną, możemy pomalować ściany na błękity, jasne odcienie szarego, a także fiolety czy zielenie. Dzieci lubią kolory. Dla właściwego kontrastu dobierzmy dodatki o odcieniach przeciwstawnych do koloru ściany, np. przy szarych ścianach, żółte poduszki, kocyki itd. Możemy też popracować nad sufitem, na który dziecko będzie spoglądać przez większość czasu. Dostępne są tapety w świecące gwiazdki, które przypominają niebo. Absorbuje to uwagę dziecka i sprawia im radość.
Zawsze też możemy poprosić o pomoc zawodowca i zatrudnić projektanta wnętrz, który doskonale wie, jak powinien być urządzony pokój dla dziecka.
Więcej informacji znajdziesz na: http://forumdlamam.pl/zywienie-niemowlecia-f96.html