Pokój kąpielowy to miejsce do relaksu. Dowiedz się jak odpowiednio go urządzić, aby spełniał swoją funkcję i cieszył oko.
Przestronna i duża łazienka to marzenie bardzo wielu osób. Łazienka, która ma nie kilka, ale kilkadziesiąt metrów kwadratowych zasługuje już jednak na nazwę pokoju kąpielowego. W tak dużym metrażu zmieści się nie tylko wanna, prysznic, lecz zostanie również wiele dodatkowego miejsca do zagospodarowania. Jak zatem odpowiednio urządzić dostępną przestrzeń? Postaramy się podpowiedzieć w poniższym artykule co zrobić, żeby pokój kąpielowy był nie tylko funkcjonalny, ale i przytulny.
Łazienka miejscem relaksu
Mała łazienka w bloku pełni praktycznie wyłącznie funkcję użytkową. Sytuacja wygląda jednak zgoła odmiennie, gdy mówimy o pokoju kąpielowym. W przypadku tego pomieszczenia głównym przeznaczeniem ma być możliwość relaksu i odpoczynku. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie rozplanowanie dostępnego miejsca. W pokoju kąpielowym nie powinny zatem znaleźć się takie sprzęty jak pralka czy suszarka, które będą wyłącznie zaburzać aurę spokoju i relaksu. Urządzając pokój kąpielowy trzeba znaleźć balans pomiędzy harmonią, funkcjonalnością oraz stylem. Pokój kąpielowy ma bardziej przypominać salon, w którym sofę czy kanapę zastąpiono olbrzymią wanną. Wiele osób próbuje tak dużą przestrzeń zapełnić wszystkimi możliwymi elementami, jakie kojarzą się nam z łazienką, czyli dodatkowy prysznic, umywalkę czy toaletę. W niektórych przypadkach może to być właściwy sposób aranżacji, jednak według nas lepiej postawić na bardziej minimalistyczne podejście.
Wielka wanna centralnym punktem pokoju kąpielowego
Duży metraż pozwala zaszaleć i dobrać produkty, które normalnie nie miałyby racji bytu w mniejszej łazience. Wanna olbrzymich rozmiarów, która pozwoli na romantyczną kąpiel we dwoje czy też dwie umywalki zamiast współdzielenia jednej. Wszystko po to, by zadbać o maksymalny komfort i wygodę, gdy tylko postawimy stopę w pomieszczeniu. Oczywiście najważniejszym elementem będzie wspomniana wcześniej stylowa wanna (na przykład z hydromasażem) w odpowiedniej oprawie wokół jak marmur czy też kamień na ścianach. Surowy charakter takiego wnętrza dobrze będzie przełamać drewnianymi akcentami lub też ustawienie w pomieszczeniu niewielkiej sofy, lub tapicerowanego fotela. Nie bez znaczenie pozostaje kwestia oświetlenia w pokoju kąpielowym. Jeżeli tylko pozwala na to architektura budynku dobrze zadbać by łazienka była jasno oświetlona. Elegancki żyrandol w stylu retro czy też umieszczone w newralgicznych miejscach pomieszczenia oświetlenie LED pozwoli zadbać o nastrój i klimat. W pokoju kąpielowym nie może również zabraknąć luster – najlepiej odpowiednio dużych i o ciekawych kształtach, które będą stanowić dodatkowy element ozdobny.
Zadbaj o komfort termiczny
Jeżeli chcemy, żeby pokój kąpielowy był w pełni przytulny nie można zapomnieć o jego ogrzewaniu. Bardzo dobrym pomysłem będzie inwestycja w ogrzewanie podłogowe, które zostanie uzupełnione o stylowe grzejniki zamontowane na ścianach. Duży metraż pozwala zaszaleć i zamiast klasycznych grzejników drabinkowych postawić na dekoracyjne grzejniki poziome w odpowiednim kolorze.
Własne domowe SPA
Jeżeli pokój kąpielowy ma się stać prawdziwą alternatywą dla salonu SPA, to nie można pominąć istotnych dodatków. Zadbanie o odpowiedni zapach w łazience poprzez różnego rodzaju dyfuzory oraz wprowadzenie elementów roślinnych to podstawa. Oprócz tego w łatwo dostępnym miejscu powinny być rozmieszczone miękkie i puszyste ręczniki, które tylko czekają, by się nimi owinąć po skończonej kąpieli.