Prawdopodobnie nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wiele zalet ma ogrzewanie podłogowe. To oczywiście zwiększony komfort, ale także pozytywne aspekty dla naszego zdrowia. Warto je stosować w dużych, ale również w małych pomieszczeniach. Decyzja o zastosowaniu „podłogówki” wymusza wybór odpowiedniego wykończenia. W związku z tym dzisiejszy artykuł odpowie na pytanie jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe wodne będzie najlepsza.
Ogrzewanie podłogowe? Jaka podłoga?
Ogrzewanie podłogowe (wodne) można stosować niemal w każdym pomieszczeniu. Najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe w łazienkach i pomieszczeniach kuchennych, a to głównie dlatego, że w tych pomieszczeniach używa się płytek ceramicznych. Oczywiście w salonach lub sypialniach to rozwiązanie również można bez problemu stosować – tym bardziej, że zazwyczaj nie chcemy w swoich wnętrzach widoku grzejników na ścianach. Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w tego typu wnętrzach?
Podłoga na ogrzewanie powinna być wykonana z materiałów, które są odporne na zmiany temperatury oraz dobrze przewodzą ciepło. Jednym z lepszych wyborów dla ogrzewania podłogowego są kamienie naturalne czy płytki ceramiczne. Warto pamiętać, że nie są to jedyne opcje.
Podłogi drewnopodobne to również doskonałe rozwiązanie. Procesy produkcyjne takich podłóg są bardzo zaawansowane technicznie i wykorzystuje się w nich najnowsze materiały. Niska cena zakupu to bardzo ważny argument przemawiający za wyborem paneli podłogowych. Dodatkowo zyskujemy dowolność układania jak i szybki, stosunkowo nieskomplikowany montaż. Sposób demontażu to również ważna zaleta paneli, szczególnie w porównaniu z płytkami ceramicznymi. Warto pamiętać, że stosując ogrzewanie podłogowe wodne nie powinno stosować się dywanów.
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe wybrać?
Podejmując decyzję o montażu paneli podłogowych na ogrzewaniu podłogowym, należy zwrócić uwagę czy są one w odpowiedni sposób oznaczone przez producenta. Najczęściej można spotkać panele podłogowe nadające się do łączenia z ogrzewaniem podłogowym, takie produkty zaprojektowane są do radzenia sobie ze zmianami temperatury. Natomiast nadal można spotkać też takie, których nie można układać na żadnym ogrzewaniu. Przed ułożeniem paneli podłogowych podłoże musi być suche i co bardzo ważne, odpowiednio „wygrzane”. Tu warto zapoznać się zapisami np. w karcie gwarancyjnej, montaż / przygotowanie podłoża.
Ważnym parametrem paneli na który należy zwrócić uwagę to grubość oraz klasa użyteczności. Grubsze panele są świetnym rozwiązaniem na łączeniach z ceramiką lub innym materiałem. Panele o grubości 8 lub 10 mm zapewnią dobre przewodzenie ciepła – i tu również przyda się dobry podkład pod panele. Z kolei wysoka klasa użyteczności (klasa 32 lub 33) daje nam pewność ich wysokiej jakości i odporności na wiele czynników.
Wszystkie panele oferowane przez Weninger dostosowane są do wodnego ogrzewania podłogowego. Warto sprawdzić panele z kolekcji Ambiance czy Expert oraz panele fornirowane Natural Parquet. Podłoga naturalnie fornirowana z kolekcji Natural Parquet to odpowiednie rozwiązanie dla tych, którzy lubią przyjemne, naturalne uczucie ciepła tak w okresie zimowym, przy włączonym ogrzewaniu, jak i latem, kiedy dodatkowego ogrzewania już się nie używa.