Pompa hydrauliczna jest integralną częścią wyposażenia każdego basenu, hydromasażu, fontanny czy wodospadu. Bez niej woda ulegnie stagnacji, co może prowadzić do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Za pomocą pompy wykonywane jest dostarczanie, filtracja i cyrkulacja wody w basenie. Pompa przyczynia się również do lepszego i bardziej równomiernego rozprowadzania preparatów chemicznych potrzebnych do pielęgnacji basenu.
Jak wybrać pompę do basenu?
Przy wyborze pompy należy wziąć pod uwagę rodzaj basenu, jego pojemność oraz zadania do wykonania.
Podstawowym celem pompy do basenów jest cyrkulacja wody, zapewniająca wysokiej jakości działanie systemu filtracji. W tym celu stosowana jest pompa cyrkulacyjna. Konstrukcja silnika może przewidywać obecność filtra wstępnego do głębokiego oczyszczania wody z dużych zanieczyszczeń. Zapewnia to mniejsze obciążenie filtra i wydłuża jego żywotność.
Przy doborze pompy należy pamiętać, że jej wydajność (przy bazowej wysokości słupa wody) powinna wynosić 25% pojemności obsługiwanej konstrukcji. Na przykład, jeśli wydajność pompy wynosi 13 m³/h, jest to najlepsza opcja dla basenu o pojemności do 52 000 litrów. W przypadku dużych basenów ważne jest również posiadanie urządzeń do podgrzewania wody, na przykład pompy ciepła, którą możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/pompy-ciepla-do-basenu.html.
Należy również zwrócić uwagę na:
- Moc i wydajność urządzenia powinny być zgodne z pojemnością niecki basenowej: w ciągu 4-5 godzin pompa powinna mieć czas na przepompowanie całej objętości wody. W przeciwnym razie urządzenie może szybko ulec awarii z powodu przegrzania.
- Parametry urządzeń filtrujących powinny być zgodne z charakterystyką pompy. Wydajność filtra nie może być mniejsza niż wydajność pompy.
- Modele z filtrem wstępnym zapewniają dodatkową filtrację. Filtr wstępny służy do wyłapywania większych zanieczyszczeń. Koszyk jest łatwy w czyszczeniu, a obecność przezroczystej pokrywy pozwala na monitorowanie jego napełnienia.
Jak korzystać z pompy basenowej?
W większości przypadków pompa jest montowana na zewnątrz basenu, podobnie jak filtr. Z punktu poboru wody pompa pobiera wodę i skierowuje ją do systemu filtracji. Filtr oczyszcza wodę, po czym woda wraca z powrotem do obiegu basenu. Ale są też inne funkcje, które pompa może wykonywać. Baseny, zwłaszcza ogólnodostępne, mogą być wyposażone w atrakcje wodne: przeciwprądy, fontanny i wodospady. Takie atrakcje wymagają pomp, które tłoczą co najmniej 25 m3 wody na godzinę. Jeśli nie posiadasz basenu stacjonarnego, możesz kupić basen ogrodowy https://aquamonkey.pl/baseny.html.
Pompy do przeciwprądów umożliwiają stworzenie silnego przepływu wody w basenie. Aby to zrobić, urządzenie naprzemiennie zasysa i uwalnia strumienie wody na zewnątrz. W SPA i wannach z hydromasażem potrzebne są pompy do tworzenia cyrkulacji strumieni wody. Efekt terapeutyczny i siła masażu będą zależały od poziomu wydajności silnika.
Jak prawidłowo konserwować pompę basenową?
Aby sprzęt służył przez długi czas i odznaczał się wysoką jakością, konieczne jest przestrzeganie zasad konserwacji i eksploatacji.
- Wewnątrz urządzenia zawsze powinna znajdować się pompowana woda.
- W okresie zimowym pompę należy przechowywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu, jeśli basen znajduje się na zewnątrz.
- Po demontażu urządzenia ważne jest, aby całkowicie spuścić z niego wodę i wysuszyć.
- Nie zaleca się pracy pompy dłużej niż cztery godziny z rzędu, aby uniknąć przegrzania.
Pompa jest montowana na płaskiej poziomej powierzchni, poniżej poziomu wody w niecce. Podczas podłączania pompy konieczne jest zamontowanie zabezpieczenia termicznego. To urządzenie pomoże wyłączyć zasilanie silnika w przypadku jego przegrzania. Ze względu na to, że naprawy pomp są drogie, warto przeprowadzać okresową konserwację i przestrzegać zasad eksploatacji.