Popularne – szczególnie w amerykańskich filmach – sceny, na których narzeczeni wypróbowują propozycje menu na swoje przyjęcie, to standard wkraczający na realny – nie filmowy – polski rynek ślubny. Próbowanie przez młodą parę, nierzadko z najbliższymi, dostępnych smaków, w szczególności jeśli chodzi o słodkości to jedyna metoda, gwarantująca wybranie najlepszego z nich. Tort i inne słodycze można podać na nowoczesnych „słodkich stołach”. Poza smakowitością zamawiający coraz częściej interesują się wyglądem zewnętrznym tortu oraz składnikami, z jakich jest zrobiony. Uwagę na jakość składu i brak konserwantów zwraca rosnąca liczba konsumentów.

Weselny tort

Gdyby chwilę zastanowić się nad tym, które z dań jest najważniejsze na weselu, tort z pewnością byłby jedną z najczęściej pojawiających się odpowiedzi. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że jest deserem, a więc i przysmakiem, na który wszyscy czekają. Obwieszcza on zazwyczaj nadejście północy i stanowi kulminacyjny moment w czasie wesela, po którym następują ostatnie zabawy lub „czas wolny”, niezorganizowany już przez wodzireja. Po torcie dawniej zaczynała się noc poślubna nowożeńców, którą teraz, zgodnie z nowymi zwyczajami, małżonkowie poświęcają gościom na wspólną zabawę, rozmowę, pamiątkowe zdjęcia. W związku z tym, że wypiek ten waży na tym czy wesele będzie udane, nad tym jaki tort wybrać na wesele warto zastanowić się dłużej. Przede wszystkim ważny jest wybór wykonawcy. Jak doradza ekspert weselny Dwór Korony Karkonoszy Joanna Hoc – Kopiej „Decydując się na uznanego i sprawdzonego cukiernika nie narazimy się na przykrości w trakcie weselnego przyjęcia”. Terminowość i umiejętność zrealizowania zlecenia zgodnie z zamówieniem to kluczowe kwestie. Informacje odnośnie lokalnych usługodawców cukierniczych można otrzymać w każdym profesjonalnym obiekcie weselnym.

Najlepsza cukiernia

To, o co trzeba zadbać zamawiając tort weselny, to przede wszystkim kwestia jego dostarczenia z cukierni do sali weselnej. Niepisaną praktyką jest, że zamówienia ślubne powinny mieć wliczone w cenę dowóz na określoną godzinę, zazwyczaj na kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości. Miejsce, w którym organizuje się imprezę musi dysponować zapleczem kuchennym z chłodnią, w której wypiek będzie czekał na swój czas pojawienia się na sali weselnej w nienaruszonym stanie wizualnym i smakowym. Szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane nieodpowiednimi warunkami przechowywania są torty pokryte masą cukrową, w drugiej kolejności tzw. angielskie, najmniej torty nazywane nude, czyli „gołe” blaty bez dodatkowych warstw, przełożone masą (lub masami). Te ostatnie stają się bardzo modne i szybko zyskują na popularności wśród narzeczonych. Wyglądają niesamowicie apetycznie, szczególnie wtedy, kiedy ozdobione są sezonowymi owocami, jak czarna i czerwona porzeczka, agrest, borówki amerykańskie czy niezastąpione jesienne dary lasu – jagody. Niezależnie od tego, w jakim stylu będzie tort najważniejszym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy składaniu zamówienia, jest liczba gości. Cukiernie posiadają własny przelicznik wagi tortu w stosunku do ilości osób, dlatego jedyne czym klient musi dysponować, to informacją o konkretnej liczbie zaproszonych, którzy potwierdzili swoją obecność. Jest to jeden z wielu ważnych powodów, dla których deklarowanie przybycia na uroczystość jest istotne.

Ciekawe desery

Ciężko uwierzyć, że tak duży wybór i nasycenie skomercjalizowanego rynku to konsekwencja ślubnej zachcianki sprzed dwóch wieków. Za zwyczaj podawania tortu na ślubach podziękowania należą się królowej Wiktorii oraz księciu Albertowi, którzy na swoim weselu podali niespotykaną do tamtej pory potrawę: keks z lukrem. Obecnie nie brakuje rozwiązań niestandardowych. Na nowoczesne i nietypowe śluby cukiernicy polecają torty niekonwencjonalne, takie jak np. tort z muffinek (lub innych ciastek) ustawionych na wielopiętrowej paterze. Alternatywą są małe torciki składające się na duży tort. Ich wielkość nie przekracza porcji dla jednej osoby. Prezencja tortu w takiej formie zaintryguje każdego gościa weselnego.