Planujesz kupno mieszkania z rynku wtórnego? Zanim sfinalizujesz transakcję, upewnij się, że obecny właściciel nieruchomości niczego przed Tobą nie ukrywa. Podpowiemy Ci, jakie wady mieszkań są często nieomawiane przez sprzedawców mieszkań z rynku wtórnego.

Wada mieszkania: wilgoć i grzyb na ścianach

W mieszkaniach z rynku wtórnego, w rogach ścian, przy oknach, a nawet na większych powierzchniach może czaić się wilgoć lub grzyb. Zdarza się, że sprzedający próbują zatuszować problem i nakładają na ściany tynk oraz farbę. Niestety, takie rozwiązanie to tylko chwilowe pozbycie się problemu, ponieważ z biegiem czasu wilgoć lub grzyb i tak wyjdą na wierzch.

Jak sprawdzić? Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, podczas oględzin, zajrzyj za zasłonki i meble. Aby upewnić się, czy ślady wilgoci lub pleśni nie zostały zatuszowane, możesz poprosić o pomoc eksperta budowlanego. Tym bardziej, jeśli podpowiada Ci to Twój węch – problemy z wilgocią czy grzybem można często wyczuć, ponieważ w powietrzu unosi się specyficzny zapach.

Wada mieszkania: zła izolacja termiczna

Od tego, ile ciepła ucieka z mieszkania, w dużej mierze zależeć będzie wysokość rachunków za ogrzewanie. Z drugiej strony kiepska izolacja termiczna może też oznaczać, że latem w mieszkaniu będzie zbyt gorąco.

Jak sprawdzić? Problem złej izolacji termicznej dotyczy często mieszkań szczytowych oraz na ostatnich piętrach, w szczególności mieszkań na poddaszu ze skosami. Podczas oględzin zwróć uwagę na temperaturę, jaka panuje w mieszkaniu. Możesz też pokusić się o badanie kamera termowizyjną. Koszt takiej usługi to zwykle kilkaset złotych.

Uwaga! Sprawdź wszelkie formalności!

Oprócz stanu technicznego mieszkania czy aspektów wizualnych sprawdź dokładnie status prawny nieruchomości. Co możesz zrobić:

  • przeczytaj wpis do księgi wieczystej – poproś o aktualny odpis lub numer księgi wieczystej i sprawdź wszystkie zapisy. Możesz zrobić to np. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości;
  • poproś o zaświadczenie dotyczące niezalegania z opłatami za czynsz i media;
  • poproś o dokument, który potwierdza, ile osób jest zameldowanych w mieszkaniu.
jakiewadymieszkaniadostepnegonarynkuwtornymsanajczesciejukrywane1

Wada mieszkania: wysokie rachunki

Sprzedawcy mieszka z rynku wtórnego często są skłonni do zaniżania wysokości opłat, w szczególności za ogrzewanie i prąd, mając nadzieję, że skusi to nabywców.

Jak sprawdzić? Poproś właściciela mieszkania o wgląd do rachunków z ostatnich kilku miesięcy – dotyczy to zwłaszcza rachunków za ogrzewanie w okresie zimowym oraz rachunków za prąd.

Wada mieszkania: uciążliwi sąsiedzi

Kłopoty z sąsiadami mogą być różne – od kłótni, przez częste imprezy, po akty wandalizmu. Niestety mało który sprzedawca będzie szczery i otwarcie przyzna się do problemów z sąsiadami.

Jak sprawdzić? Trudno przekonać się o tym, jacy będą Twoi potencjalni sąsiedzi, zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania. Aby przekonać się, z kim będziesz mieć do czynienia, możesz zapytać spotkane osoby o ich opinię na temat innych sąsiadów.

Co jeszcze mogą chcieć ukryć właściciele mieszkań na sprzedaż

Oto kilka przykładów innych wad mieszkań z rynku wtórnego:

  • awaryjne windy,
  • brak miejsc parkingowych,
  • hałas zza ścian i okien (spowodowany np. złą izolacją akustyczną, hałaśliwymi sąsiadami czy sąsiedztwem dyskoteki).

Zakup mieszkania to ważna, życiowa decyzja, dlatego nie bój się zadawać pytań właścicielowi. Jeśli zależy mu na sprzedaży nieruchomości, powinien udzielić Ci odpowiedzi na wszystkie pytania. Poza tym uważnie przeglądaj i porównuj oferty, żeby zorientować się, jakie są ceny nieruchomości w okolicy. Jeśli natomiast szukasz mieszkania z rynku pierwotnego na Dolnym Śląsku, przeczytaj artykuł: „Nowe inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu”.

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości w innych miastach Polski? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!