W obecnych czasach, kiedy mamy dostęp do bieżącej wody, środków higieny i szybkiego rozwoju medycyny układ immunologiczny człowieka walczy nie z wirusami i bakteriami, jak miało to miejsce do tej pory, tylko z naturą (pyłki, roztocza) oraz z chemią zawartą w kosmetykach.

Przyczyny i objawy alergii skórnej

Tak naprawdę nie wiadomo, kto ma predyspozycje do reakcji alergicznych. Jeśli rodzice dziecka są alergikami, zwiększa to możliwość, że i dziecko będzie miało alergię. Nie jest to jednak pewne, równie dobrze może okazać się, że dziecko pozostanie zdrowe.

Najczęściej spotykaną alergią jest alergia skórna, jest ona również najłatwiejsza do zaobserwowania. Alergię mogą wywołać również: jedzenie, leki, kosmetyki, związki chemiczne, zwierzęta i rośliny.

Do objawów alergii skórnych należą: zaczerwienienia, wypryski, swędząca skóra, nadmierne wysuszenie skóry. Zazwyczaj spotyka to niemowlęta i starsze dzieci, jednak coraz częściej alergia skórna objawia się także u dorosłych.

Oczywiście, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki alergii u dziecka, nie zwlekaj, tylko udaj się z nim do lekarza pediatry, który podejmie decyzję co do sposobu leczenia.

Rodzaje alergii skórnej

Kontaktowe zapalenie skóry: czynnikiem alergizującym najczęściej są elementy ubioru takie jak tkanina, guziki, suwaki, barwniki, a także kosmetyki i środki piorące. Występuje zazwyczaj w miejscu zetknięcia się ze skórą, ale nie tylko. Może występować na twarzy lub rękach, objawia się nawet do kilku godzin po zetknięciu ze skórą.

Atopowe zapalenie skóry: w Polsce AZS występuje w większości u dzieci, zdarza się też u dorosłych. Jest to najczęściej schorzenie genetyczne. Charakteryzuje się nieprawidłową i nadmierną reakcją na alergeny. Chorobie mogą towarzyszyć zakażenia gronkowcem złocistym lub innymi bakteriami.

Pokrzywka: reakcja skóry na kontakt z alergenem, objawia się bąblem, zaczerwienieniem opuchnięciem. Pokrzywkę dzielimy na postać ostrą i przewlekłą.

Kosmetyki dla alergików

Możesz spotkać się z różnymi oznaczeniami kosmetyków przeznaczonych do alergicznej skóry.

  • hypoalergiczne – mniej uczulające,
  • dla skóry wrażliwej – seria AA,
  • dermokosmetyki – połączenie kosmetyku i lekarstwa, sprzedawane w aptekach.

Kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej, skłonnej do alergii czy alergicznej powinny spełniać kilka warunków:

  • powinny odpowiednio nawilżać i natłuszczać skórę,
  • dermokosmetyki i emolienty powinny być dobrane przez farmaceutę, lekarza pediatrę, dermatologa lub alergologa,
  • powinny być wolne od szkodliwych substancji barwiących, konserwujących czy zapachowych.

Coraz częściej na rynku możesz zakupić kosmetyki pochodzenia roślinnego. Są one bardzo dobre dla alergików, gdyż nie zawierają substancji zapachowych, barwiących czy konserwantów. Są to tak zwane kosmetyki hypoalergiczne, przeznaczone właśnie do skóry wrażliwej.

Kosmetyki pochodzenia roślinnego, przeznaczone dla alergików, nie zawierają substancji zapachowych, barwników, konserwantów i stabilizatorów.

Profilaktyka

Jeśli twoje dziecko wykazuje skłonność do alergii musisz zwrócić uwagę na to, by w jak największym stopniu wyeliminować czynnik alergizujący.

Dobierz odpowiednie środki do pielęgnacji oraz środki piorące, przeznaczone dla dzieci.

Wyeliminuj ze swojej diety alergizujące pokarmy, które u dziecka karmionego piersią wywołują wypryski skórne.

Dokładnie płucz wyprane ubranka oraz pościel. Dodatkowo możesz je wypłukać nawet w samej wodzie.

Zdjęcia:
www.Pharmaceris.pl
www.Multishop24.pl