Kupno smartfona: na co zwrócić uwagę?

    -

    Współczesne smartfony to już nie tylko telefony, ale wręcz małe „centra dowodzenia”. Oprócz oczywistego przeznaczenia, do jakiego należy dzwonienie czy wysyłanie wiadomości, smartfony posiadają również dziesiątki innych, przydatnych funkcji. Jak kupić telefon idealny? Rozstrzał cenowy i ogrom dostępnych modeli nie ułatwiają dokonania właściwego wyboru. Pomocna z pewnością okaże się porównywarka telefonów, ale tak naprawdę najpierw musimy określić, na jakich parametrach najbardziej nam zależy. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze smartfona.

    System operacyjny

    Znakomita większość smartfonów działa w oparciu o system Google Android, na temat którego znajdziecie ogrom informacji na stronie: https://android.com.pl. Oprócz tego, na rynku dostępne są modele smartfonów z oprogramowaniem Apple iOS oraz Windows Phone. Wybór oprogramowania powinien stanowić pierwszy rok przy wyborze urządzenia, bo to on niego zależy między innymi jak często telefon będzie się aktualizował.

    Ekran: wielkość i rozdzielczość

    Jeszcze kilka lat temu telefony były tym lepsze, im mniejsze. W tej chwili smartfony pełnią nierzadko funkcje małych komputerów i modele o dużych ekranach są bardzo popularne. Przekątna ekranu w telefonie liczy średnio od 4 do niemal 7 cali. Mały telefon jest poręczny i zgrabny, na dużym jednak łatwiej oglądać filmy. Wybór zależy już od indywidualnych preferencji użytkownika. Istotna jest również rozdzielczość ekranu – tańsze modele z reguły mają ją w wymiarach 720 x 1280 pikseli, co oznacza jakość Full HD, wystarczającą dla większości użytkowników. Topowe smartfony wyposażone są jednak w ekrany o rozdzielczości 1440 x 2960, zapewniające doskonałą percepcję szczegółów i detali w obrazie.

    Procesor i pojemność

    Dla większości zwykłych użytkowników, tajemniczo brzmiąca nazwa „procesor” nie jest priorytetem, którym kierują się przy wyborze smartfona. Tymczasem to od procesora i pamięci zależy komfort użytkowania danego modelu. Przy wyborze procesora kierujemy się najczęściej ilością rdzeni (większość dostępnych modeli dysponuje już doskonałymi procesorami ośmio-, bądź dziewięciordzeniowymi), ale czy słusznie? W rzeczywistości najistotniejsza jest technologia, w jakiej dany procesor został wykonany, bo to od niej zależy jego szybkość. W telefonach z Androidem ostatnim krzykiem mody jest wydajny i szybki Qualcomm Snapdragon 845, natomiast w smartfonach z iOS – Apple A11 Bionic.

    Pojemność RAM przekłada się bezpośrednio na prędkość pracy urządzenia. Im jest większa, tym sprzęt działa szybciej. Smartfony ze średniej półki powinny posiadać co najmniej 2 GB RAMu, flagowe egzemplarze – minimum 4 GB.

    Głośniki i aparat

    Zwracamy na nie szczególną uwagę wówczas, gdy używamy smartfona w zastępstwie tradycyjnego aparatu. O ile do zrobienia ładnego selfie nie potrzeba cudów techniki, o tyle przyzwoity pejzaż wymaga już dobrego obiektywu. Zwykle sugerujemy się ilością dostępnych w danym modelu megapixeli: im więcej Mpx, tym fotografie są lepsze. Jest to tylko częściowo prawda, ponieważ na dobre zdjęcia wpływ mają również inne czynniki, jak jasność obiektywu, wielkość matrycy czy stabilizacja obrazu.

    Jakość dźwięku zależy przede wszystkim od procesora, ale warto wiedzieć o dostępności rozmaitych rozwiązań software’owych, które wpływają na czystość dźwięku i zapewniają krystaliczne brzmienie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które używają smartfona jako przenośnego sprzętu audio.

    Bateria

    Wytrzymała bateria to zwykle priorytet dla większości użytkowników smartfonów. Tu jednak należy mieć świadomość, że na czas pracy baterii wpływa przede wszystkim liczba obsługiwanych aplikacji, gier itp. Oczywiście im większa pojemność baterii, tym konieczność ładowania będzie rzadsza. Na rynku dostępne są obecnie modele telefonów o baterii tak pojemnej, że mogą być jednocześnie power bankiem dla innych urządzeń.

    Co kupić? Porównywarka telefonów pomoże

    Osobom nie do końca zdecydowanym na konkretny model smartfona, wyboru pomoże dokonać porównywarka telefonów. Dostępne filtry nie tylko porządkują i gradują parametry smartfonów, ale przejrzyście pokazują różnice między konkretnymi modelami. Większość porównywarek pozostawia pole do oceny danego modelu przez użytkowników, co również jest świetnym punktem odniesienia dla niezdecydowanych.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza