MacierzyństwoLęk separacyjny

Lęk separacyjny

-

Lęk separacyjny to naturalne zachowanie dzieci do około piątego roku życia. Jest to lęk przed oddzieleniem od osoby bliskiej dziecku. Może być to mama, tata, babcia, a zdarza się nawet, że dziecko wyraża lęk separacyjny przed rozdzieleniem z nianią, z którą przebywa sporo czasu w ciągu dnia.

Lęk separacyjny objawia się najczęściej płaczem, niemożliwością oderwania dziecka od bliskiej osoby, apatycznym zachowaniem pozostawionego dziecka, brakiem apetytu, a nawet moczeniem nocnym lub jąkaniem się.

Jak zatem nauczyć siebie i dziecko pozostawania pod opieką innych?

Po pierwsze należy zachowywać spokój. Dziecko nie może odczuwać, że to co nastąpi, jest czymś dziwnym, niezwykłym i można się tego bać. Sytuacja i tak jest odmienna od codzienności, a dzieci przyzwyczajone do rytuałów i planu dnia mogą poczuć się zestresowane.

Aby zapewnić swojemu dziecku maksimum komfortu powinnaś jak najszybciej pozostawiać dziecko pod opieką innej osoby. Na początku wiadomo, że czas ten będzie krótki, w miarę rośnięcia dziecka należy wydłużać czas pozostawania z inną osobą, a same pożegnania powinny być krótkie i rzeczowe, z uśmiechem na twarzy. Ten uśmiech powinien zapewnić dziecko, że wszystko jest w porządku, a ty zaraz wrócisz.

Dobrym rozwiązaniem jest również, aby na początku zostawać razem z inną osobą, która pozna dziecko, dziecko przyzwyczai się do niej i samo pozostawienie nie będzie już tak trudne.

Co jednak z lękiem pozostawania w przedszkolu?

Dzieci przedszkolne, które po raz pierwszy przekraczają próg placówki zwykle można podzielić na dwie grupy. Te, które płaczą od początku i te, które płaczą po kilku dniach entuzjazmu. Tu niestety nie ma złotego środka, bardzo dużo zależy od samego przedszkola i od wychowawczyń, ich doświadczenia, serca i cierpliwości.

Wiele przedszkoli organizuje dni adaptacyjne, po to, by dziecko mogło przyzwyczaić się do nowego miejsca, pani, kolegów. Dobrze jest również, gdy możesz przez pierwsze kilka tygodni odbierać dziecko bardzo wcześnie, by nie siedziało długo w przedszkolu i stopniowo ten czas wydłużać.

Lęk separacyjny to zachowanie, z którego dziecko wyrośnie, jeśli mu na to pozwolisz. Oznacza to, że nie wolno pobudzać w dziecku lęku, nie można go w nim utwierdzać i robić przerażoną minę, bo maluch wychodzi z inną osobą na spacer. Choćby dlatego, że poczucie własnej wartości, myślenie o sobie: jestem dzielny, dam radę! To trzon charakteru przyszłego dorosłego człowieka.

Najnowsze artykuły

Skompletuj wakacyjną kosmetyczkę – 7 kosmetyków, które uratują twoją skórę latem!

Słońce, wiatr we włosach, letni vibe – brzmi super, ale twoja skóra nie zawsze czuje to samo. Wysokie temperatury,...

Lustro w sypialni: zwykłe odbicie czy świetlny rytuał? Co wybrać, by rano zobaczyć więcej niż tylko twarz bez makijażu

Sypialnia to nie tylko miejsce snu. To również scena codziennych rytuałów - tych cichych, niepozornych, ale znaczących. Tu kończy...

Róż, no i już! Sprawdź, dlaczego kremowy róż w sztyfcie i tinty to idealne kosmetyki na lato

Wyrazisty rumieniec sięgający od policzków aż po skronie, jak u Sabriny Carpenter, czy bardziej subtelne  muśnięcie kolorem policzków i...

Drzewa – refleksyjna książka Aya Kōda o pięknie przyrody i prostocie życia

Drzewa – refleksyjna książka Aya Kōda o pięknie przyrody i prostocie życia„Drzewa” to zbiór esejów autorstwa Aya Kōda, japońskiej...

Jak się wysypiać? Sprawdzone sposoby na dobry sen

Jak się wysypiać? Sprawdzone sposoby na dobry sen Sen to nie luksus – to warunek konieczny dla zdrowia. Zajmuje około...

Uzależnienie od sekstingu – gdy granica przyjemności zostaje przekroczona

Uzależnienie od sekstingu – czym jest i jak sobie z nim radzić? Seksting, czyli wysyłanie treści erotycznych przez komunikatory, stał...

Musisz przeczytać

5 najlepszych ćwiczeń na koncentrację

Codziennie stajemy przed szeregiem zadań i obowiązków, które musimy...

Targi Zdrowia i Urody – Poznań, 1-2 marca 2014r.

Zapraszamy już 1 i 2 marca 2014r. na Targi...

Może Ci się spodobaćZOBACZ
Wybrane dla Ciebie