W dzisiejszych czasach wada wzroku nie musi oznaczać zmiany naszego wizerunku na gorsze. Wręcz przeciwnie, nieograniczone możliwości w doborze różnych wzorów i kolorów oprawek powodują, że nasze drugie oczy mogą stanowić wyjątkową ozdobę. Jeśli dołączymy do tego odpowiedni makijaż pod okulary, problemy ze wzrokiem lub niemoc przekonania się do soczewek kontaktowych, przestaną mieć tak duże znaczenie. Oto kilka wskazówek przydatnych dla wszystkich okularnic.
Plusy czy minusy?
Stosowanie określonych trików make-up’owych uzależnione jest przede wszystkim od tego, czy nosimy plusy czy minusy. Jeżeli jesteśmy dalekowidzami, szkła korekcyjne będą pomniejszać nasze oczy, natomiast w odwrotnej sytuacji, u krótkowidzów, będą je powiększać. Szczególne znaczenie ma to u osób z dużymi wadami wzroku, gdyż wtedy szkła najbardziej deformują wygląd oczu. Odpowiedni makijaż pod okulary ma za zadanie uwydatnić je w taki sposób, żeby odpowiadały jak najbardziej ich naturalnemu wyglądowi.
Dla krótkowidzów
Make-up przy krótkowzroczności powinien być wykonywany przy pomocy jasnych i połyskujących cieni do powiek, które optycznie powiększą oczy. Nie oznacza to jednak, że musimy na dobre zrezygnować z kolorowych cieni. Ważne jednak, aby stosować ich świetliste wersje i dwie tonacje kolorystyczne – jasną i ciemną.
Makijaż pod okulary najlepiej zacząć od narysowania kredką delikatnych kresek przy linii rzęs i następnie wycieniować je ku zewnątrz. Na górnej i ruchomej powiece należy nałożyć jasny cień z pigmentem, a w załamaniu drugi, ciemniejszy kolor i również zakończyć cieniowaniem. Powinnyśmy też zrezygnować z czarnej, grubej kreski na dolnej i górnej powiece, na rzecz białej lub perłowej wewnątrz oka. W tym przypadku nie oszczędzajmy jednak mascary – minusy skracają i pozbawiają objętości nasze rzęsy.
Dla dalekowidzów
W przeciwieństwie do pań z krótkowzrocznością, dalekowidzki powinny wykorzystywać do robienia make-up’u spokojne, pastelowe i matowe cienie do powiek. Należy natomiast zrezygnować z tych jasnych i świetlistych, które dodatkowo powiększą oczy. Makijaż pod okulary z plusami powinien być delikatny. Rzęsy najlepiej tylko nieznacznie podkreślić mascarą, gdyż szkła korekcyjne i tak je wydłużą i pogrubią. Większą uwagę natomiast powinnyśmy poświęcić skórze wokół oczu. W tym przypadku szczególnie ważne jest ukrycie zmarszczek, sińców, przebarwień czy nierówności, gdyż szkła z plusami uwidaczniają takie mankamenty urody.