Marmurowe jaskinie w Patagonii (Chile) to jedna z najbardziej zachwycających formacji skalnych na świecie. Niesamowite jaskinie zalane wodą, mieniące się tysiącem barw i świetlnych refleksów są chlubą Chile, przyciągając każdego roku setki turystów!

6 tysięcy lat na jeziorze General Carrera

Polodowcowe jezioro General Carrera, leżące na granicy argentyńsko-chilijskiej jest matką Marmurowych Jaskiń. To jego wody w ciągu 6 000 lat wypłukały w marmurze kompleks jaskiń.

Katedra, Kaplica i turkusowe cuda

Marmurowe jaskinie to cały kompleks mniejszych i większych jaskiń wydrążonych w rozrzuconym po całym jeziorze marmurowych monolitach – wśród nich najpopularniejszymi są Marmurowa Katedra i Marmurowa Kaplica.

To, co najbardziej zachwyca w Marmurowych Jaskiniach, to feeria barw, które da się w niej spotkać. Od zewnątrz każda ze skał jest szara, jednak w ich wnętrzu mienią się marmurowe szarości i całe spektrum odcieni niebieskiego. Co ciekawe, kolor jaskiń zmienia się w ciągu roku. Wiosną skały odbijają lazurowy odcień płytkiej wody jeziora General Carrera, latem zaś – gdy poziom wody się podniesie – woda ciemnieje, a na skałach odbija się ciemnoniebieską poświatą.

Dodatkowym atutem marmurowych jaskiń są wzory, które odsłoniła woda. Dzięki temu wodne rozbłyski padają na pokryte cienkimi liniami ściany jaskiń, co budzi jeszcze większy zachwyt. A gdy udasz się do jaskiń w godzinach przedpołudniowych, zachwycisz się najbardziej – wtedy właśnie jaskinie są najsilniej oświetlone.

Widok dla wybranych

Aby dotrzeć do jeziora General Carrera, musisz się uzbroić w cierpliwość (i dobry samochód) – od najbliższego miasta do jeziora jest bowiem nieco ponad 300km. Jednak to dopiero część drogi. Jaskinie można oglądać wyłącznie z łódek i kajaków, więc od brzegu do celu potrzebne będzie kolejne 30 minut solidnego wiosłowania (o ile pozwoli na to pogoda). Jednak każdy, komu udało się dotrzeć na teren Marmurowych Jaskiń uważa (całkiem słusznie), że ten widok w pełni rekompensuje podjęty wysiłek!