Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych. Jest znany również jako ostropest lekarski lub maryjna korona. Roślina ta pochodzi z obszarów basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie jest uprawiana i rozpowszechniona w wielu regionach świata. Ostropest plamisty charakteryzuje się liśćmi pokrytymi białymi plamami i różowo-fioletowymi kwiatostanami. Najbardziej cenione są jednak jego nasiona – to właśnie z nich tłoczy się olej z ostropestu, który charakteryzuje się wieloma cennymi właściwościami prozdrowotnymi. Jakimi konkretnie? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Co zawiera olej z ostropestu i jakie ma właściwości?

Olej z ostropestu wyróżnia się bogactwem składników, które wpływają korzystnie na zdrowie – i to na wielu płaszczyznach. Zawiera m.in. sylimarynę. Jest to silny antyoksydant znany z właściwości oczyszczających organizm z wolnych rodników. Za jego sprawą olej z ostropestu wspomaga zdrowie wątroby. Ponadto spożywanie go może mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, co może być korzystne w łagodzeniu objawów stanów zapalnych w organizmie.

Olej z ostropestu wyróżnia się delikatnym, orzechowym posmakiem. Z powodzeniem wzbogaca więc smak wielu potraw – zarówno wytrawnych, jak i słodkich.

Co ciekawe, dzięki swoim właściwościom olej z ostropestu doskonale sprawdza się także w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Zmniejsza zaczerwienienia skóry i spłyca zmarszczki oraz dogłębnie oczyszcza skórę. Można go stosować na oparzenia słoneczne oraz w przypadku trudno gojących się ran. Olej z ostropestu regularnie wcierany w skórę głowy doskonale nawilża włosy i redukuje rozdwajanie się końcówek.

Jaki olej z ostropestu wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaki olej z ostropestu wybrać, wybierz olej nierafinowany, tłoczony na zimno. Dlaczego? Otóż w wyniku przetwórstwa i oczyszczania oleje roślinne tracą wiele cennych składników odżywczych. Co prawda zyskują klarowną barwę i mogą być wówczas stosowane w wysokich temperaturach, ale nie nadają się do suplementacji.

Proces tłoczenia na zimno polega na ekstrakcji oleju przy niskich temperaturach, co pozwala zachować cenne wartości odżywcze nasion. Powstałe w ten sposób oleje docenia się przede wszystkim za wysoką jakość i bogaty skład. Z kolei brak procesów rafinacji sprawia, że olej zachowuje większość składników odżywczych. Taki olej cechuje się wyrazistym, ciemnym kolorem oraz mętną strukturą. Szeroki wybór olejów nierafinowanych i tłoczonych na zimno, w tym także olej z ostropestu, oferuje Ci np. manufaktura olej-istny.pl.

Podsumowując, olej z ostropestu to nie tylko smaczny dodatek do potraw, ale również naturalny suplement, który może przynosić liczne korzyści zdrowotne. Możesz włączyć go do codziennej diety jako dodatek do ulubionych dań na zimno lub spożywać solo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj