Okulary przeciwsłoneczne powinny być dobrej jakości, by chronić oczy przed promieniowaniem. Jakie okulary warto kupić?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, często kierujemy się ich estetyką oraz kształtem i kolorem oprawek. Podstawowym kryterium powinny być jednak filtry przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed promieniowaniem UVA i UVB. Jeśli okulary nie mają filtrów, nie spełniają swojego zadania, ponieważ nie zapewniają oczom żadnej ochrony. Dodatkową wadą tego typu okularów jest to, że mogą przyczyniać się do mrużenia oczu pod wpływem działania promieni słonecznych i w efekcie do powstawania zmarszczek wokół oczu.

Czym są filtry przeciwsłoneczne?

Promienie słoneczne mają szkodliwy wpływ na wzrok, dlatego tak ważne jest, by chronić przed nimi oczy. Promieniowanie dociera do siatkówki, wywołując w niej nieodwracalne zmiany. U osób starszych może doprowadzić do uszkodzeń siatkówki, przyczynić się do rozwoju zaćmy i innych chorób oczu. Z tego względu zaleca się, by w sezonie wiosenno-letnim zawsze pamiętać o noszeniu okularów, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nie ma słońca. Promieniowanie nie znika, gdy na niebie są chmury!

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Kupując okulary przeciwsłonecznev, nie powinniśmy kierować się ani ich wyglądem, ani ceną. Najlepiej jest wybrać się do dobrego salonu optycznego i poprosić o okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB. Tego rodzaju okulary powinny pochłaniać 100 procent promieniowania słonecznego i chronić siatkówkę oka przed wiązkami światła. Okulary, które powinny zwrócić naszą uwagę, to te, które mają oznaczenie UV 400, co oznacza, że w pełni chronią oczy przed słońcem.

Oprócz tego warto też szukać na okularach certyfikatów (m.in. CE czy EN 166:2001), które oznaczają, że produkt, jaki trzymamy w dłoniach, spełnia normy dotyczące produkcji oprawek.

Dalszym kryterium powinien być dobór oprawek do kształtu twarzy. Estetyka okularów przeciwsłonecznych również jest ważna, ponieważ przedmiot ten często pozwala nam się poczuć bardziej atrakcyjnie. Wciąż modne są okulary pilotki czy okulary kocie oczy, choć w tym sezonie triumfy święcą okulary o geometrycznych, kanciastych kształtach. Modne są również wyraziste, neonowe kolory. Różowe, pomarańczowe czy zielone okulary? Czemu nie, w końcu to wakacje!

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne dzielą się na:

  • okulary z filtrem przeciwsłonecznym UVA i UVB, które najczęściej mają oznaczenie UV 400, chroniąc oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
  • okulary z polaryzacją, które przepuszczają tylko proste światło, usuwając zbędne odblaski; są to dobre okulary dla kierowców, a także dla osób, które uprawiają sport na powietrzu,
  • okulary korekcyjne z fotochromem dla osób z wadą wzroku, które chcą jednocześnie chronić oczy przed promieniowaniem.

Podsumowując: przy wyborze okularów przeciwsłonecznych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy zawierają filtry UVA i UVB chroniące siatkówkę oka przed promieniowaniem. Na okularach należy szukać oznaczenia UV 400, które oznacza, że dany model okularów chroni oczy w 100 procentach przed promieniami słońca. Oprócz tego dobrze jest także zwracać uwagę na obecność innych certyfikatów (m.in. CE), które potwierdzają jakość produktu.

Osoby aktywne fizycznie, które lubią latem jeździć na rowerze, rolkach czy uprawiać inne sporty, powinny szukać okularów z polaryzacją. Tego rodzaju model okularów zawiera powłokę antyrefleksyjną, która zapewnia lepsze i bardziej wyraźne widzenie.

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne należy nosić przez cały sezon wiosenno-letni. Pomagają one zablokować szkodliwe promienie słoneczne i ochronić oczy przed zgubnymi skutkami działania słońca.