Kiedy przychodzi na świat dziecko, całą rodzinę ogarnia szczęście. Niestety czasami trwa ono bardzo krótko – nie zawsze jest tak jak piszą poradniki, nie zawsze jest tak jak chcieliśmy. Na nic zdają się rady naszych rodziców lub zatroskanych znajomych, wydaje nam się, że nie wystarczająco spełniamy się w roli mamy i taty. A wcale nie musi tak być… Przykładem takiej sytuacji może być dziecko z nadwrażliwością dotykową.

Dla dziecka z nadwrażliwością dotykową przytulanie i kąpiel nie oznaczają wcale przyjemności. Rodzice najdelikatniej jak mogą starają się wykonywać wszystkie czynności pielęgnacyjne wokół swojej pociechy, tymczasem dziecko zachowuje się tak, jak gdyby odczuwało dyskomfort, a może i ból. Dużo płacze, ma problemy ze snem, jest niespokojne nawet w trakcie karmienia, wykazując przy tym trudności ze ssaniem.

Co robię źle?– myśli mama, Co jest nie tak?– zastanawia się tata, a lekarz uspokaja, że wszystko jest dobrze. Ale czy faktycznie tak jest? Dziecko jest niespokojne, a my nie spełniamy się w roli rodziców.

Przecież dziecko przytulone przez rodzica powinno się uspokoić, przecież masaż niemowlęcia, o którym mówi się tak wiele, powinien je wyciszyć, a nie pobudzić i rozdrażnić, przecież ssanie uspokaja, a ono nie potrafi ssać.

Dzieci z nadwrażliwością dotykową to dzieci, które wymagają trochę innej formy dotyku i pielęgnacji. Lekki dotyk je drażni, ale mocniejszy wycisza. Pewne materiały je gryzą, więc nie zawsze piękny, puchaty kocyk, będzie im odpowiadał, na późniejszych etapach rozwoju pojawiają się kolejne trudności z gryzieniem, żuciem czy akceptacją nowych konsystencji pokarmów. Kłopotem są również wizyty u pediatry, dentysty i fryzjera, dzieci z nadwrażliwością dotykową nie lubią myć zębów i nie tolerują obcinania paznokci u rąk i nóg.

Im szybciej pomożemy dziecku nadwrażliwemu na dotyk, tym lepiej. Gdzie zatem szukać pomocy? Osoby pracujące z dziećmi nadwrażliwymi dotykowo to terapeuci integracji sensorycznej, ale wiedzę na ten temat ma również coraz więcej fizjoterapeutów i logopedów. Dzięki ich pomocy i wsparciu jesteśmy w stanie w warunkach domowych zniwelować problem nadwrażliwości dotykowej u swojego dziecka, i co najważniejsze wprowadzić do domu spokój, a tym samym poprawić relacje panujące między domownikami.