Monety to znacznie więcej niż środki płatnicze. Od wieków proces ich bicia był prawdziwą sztuką. Dziś mincerze osiągnęli niemal szczyt możliwości, a powstające krążki, zwłaszcza kolekcjonerskie złote monety, zachwycają niepowtarzalnym wzornictwem oraz precyzją wykonania. Poznaj kilka ciekawych okazów!

Amerykański Podwójny Orzeł Saint-Gaudensa

To amerykańska złota moneta bulionowa o nominale 20 dolarów, która została zaprojektowana przez wybitnego rzeźbiarza, Augustusa Saint-Gaudensa. Bito ją w latach 1907-1933. Dziś to właśnie te Podwójne Orły to złote monety, które są uznawane za jedne z najcenniejszych – również pod względem artystycznym. Na awersie znajduje się Libertas, czyli rzymskie uosobienie wolności, trzymająca pochodnię i gałązkę oliwną, a na rewersie – płaskorzeźba orła szybującego w promieniach słońca. Całość prezentuje się niezwykle dostojnie!

Chińska Złota Panda

To kolejna złota moneta bulionowa, tym razem z Chin. Na każdym projekcie pojawia się charakterystyczny wizerunek pandy, czyli symbolu narodowego Państwa Środka. Co ciekawe – każda edycja jest inna. Co roku pojawia się nowy projekt, a każdy jest zachwycający pod względem designu.

Złote monety Royal Canadian Mint

Kanadyjska Mennica Królewska jest znana jako projektant jednych z najpiękniejszych monet kolekcjonerskich na świecie. W 2021 roku w jej kolekcji pojawiła się, np. złota moneta inspirowana biżuterią królowej Elżbiety II, wysadzana diamentami i perłami, czy owalna moneta inspirowana wzorem z… pisanek. Artefakty sygnowane przez tę mennicę oferuje niejeden dobry sklep numizmatyczny.

To oczywiście tylko kilka przykładów ciekawych okazów numizmatycznych, które można znaleźć na rynku złotych monet. Ciekawych okazów, które wzbogacą Twoje zbiory (lub pozwolą Ci zacząć przygodę z numizmatyką), możesz szukać, np. w Skarbnicy Narodowej. Coraz to nowe kolekcje dostarczają inspiracji nawet najbardziej wymagającym hobbystom. Przyjrzyj się więc temu, co oferuje rynek i przekonaj się, jaką wartość artystyczną niosą za sobą monety ze złota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj