Szkło jest jednym z elementów charakterystycznych dla aranżacji nowoczesnych. Obok stali i drewna pełni ważną funkcję w urządzaniu przestronnych oraz jasnych wnętrz. Pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, z czego szczególnie chętnie korzystają właściciele niewielkich mieszkań oraz biur. Jednocześnie szkło dekoracyjne jest wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Posłuży zatem latami, w międzyczasie ciesząc oczy swoim unikatowym designem.
W tworzeniu otwartej przestrzeni
Współczesne trendy aranżacyjne zachęcają do tworzenia możliwie przestronnych wnętrz. Niestety dostępna powierzchnia nie zawsze daje swobodę urządzania. Na szczęście z pomocą kilku trików nawet niewielką kuchnię czy łazienkę uda się optycznie powiększyć. Chcąc osiągnąć taki cel, można sięgnąć po szkło dekoracyjne. Zamiast zamykać przestrzeń, otwiera ją i sprawia, że nabiera ona nowego kształtu. A wszystko za sprawą gry światłem oraz tworzenia wrażenia głębi. W kuchni szkło coraz częściej zastępuje tradycyjne kafelki. Łatwo utrzymać je w czystości, więc sprawdzi się nawet nad blatem do przygotowywania potraw. W niewielkiej łazience szklane powierzchnie także stanowią świetny zamiennik dla płytek. W przeciwieństwie do tych ostatnich szkło jest łatwe do utrzymania w czystości. Można zatem zapomnieć o pożółkłych fugach czy nieestetycznych zaciekach. Im więcej gładkich powierzchni, tym pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne oraz nowocześniejsze.
Wnętrza na lata
Szkło dekoracyjne kojarzy się z nowoczesną aranżacją, ale w rzeczywistości szklane tafle były i są wykorzystywane w różnych stylach urządzania wnętrz. Korzystają z nich nie tylko zwolennicy surowego industrializmu czy prostego minimalizmu. Wytrzymałe szkło sprawdzi się też we wnętrzach klasycznych oraz rustykalnych. W zależności od wybranego rodzaju, a przede wszystkim konkretnej grafiki ozdobnej, taka dekoracja wniesie do aranżacji nieco nowocześniejszego ducha. Szkło może kojarzyć się z delikatnym materiałem. W praktyce okazuje się jednak nad wyraz odporne. Warto jednak zainwestować w nieco grubszy i hartowany produkt. Szczególnej rozwagi wymaga materiał, który ma służyć za kuchenny blat czy stół w jadalni. W takim wypadku wskazane jest skorzystanie ze szkła, wykazującego szczególną odporność na zarysowania. Tego typu powierzchniom nie szkodzi promieniowanie słoneczne czy częste czyszczenie. Posłużą zatem latami, wpisując się w modną i funkcjonalną aranżację.
W nowoczesnych aranżacjach szkło dekoracyjne występuje w co najmniej kilku modnych odsłonach. Spotyka się je na ścianach, gdzie zastępuje płytki i tapety. Ciekawie prezentuje się również w postaci obrazów z unikatowymi grafikami. Szkłem uzupełnia się stoły i blaty, dzięki czemu nabierają one bardziej współczesnego charakteru. Do wyboru są materiały matowe lub z połyskiem. Do tego praktycznie nieograniczona paleta kolorów oraz ogromne możliwości nanoszenia przeróżnych wzorów. Aranżujący mają swobodę dopasowywania szkła dekoracyjnego do swoich wnętrz.
Artykuł powstał we współpracy z szyby-dekoracyjne.pl |