Dlaczego pieluchy wielorazowe są tak zachwalane i coraz bardziej popularne? Czym zdobyły serca tak wielu rodziców? Pranie, suszenie, przechowywanie brudnych pieluch w czasach „bezproblemowych” jednorazówek?

Pieluszki wielorazowe zalet mają jednak mnóstwo, postaram się przybliżyć nie znającym tematu rodzicom czym są pieluchy wielorazowe i dlaczego oraz za co można je pokochać.

Jakie mamy rodzaje pieluszek wielorazowych?

najtańszym sposobem wielopieluchowania jest zakup kilku otulaczy i pieluszek tetrowych. Czym jest otulacz? Otulacz, to rodzaj majteczek z nieprzemakalnego, oddychającego materiału (pul, wełna, polar) zakładanych bezpośrednio na chłonną pieluszkę tetrową, materiałową, flanelkową, wkład mikrofibrowy, bambusowy, formowankę… Kombinacji jest mnóstwo, dla każdego inna wersja jest lepsza. Otulacze pulowe czy polarowe z reguły zapinane są na napy lub rzepy, wełniane natomiast najczęściej są w postaci króciutkich getrów. Wymagają one jednak lanolinowania, co może być utrudnieniem dla niektórych rodziców. Są jednak bardzo dobre dla dzieci z wrażliwą skórą czy alergików. Otulacze pulowe szybko schną i już po chwili nadają się do ponownego użycia. Stąd ich ekonomiczność, gdyż potrzebujemy ich tylko kilka sztuk.

Najłatwiejsze i najwygodniejsze w obsłudze wydają się być kompaktowe pieluszki AIO (”All in One”) zapinane na napy lub rzepy. Jest to rodzaj pieluszek gotowych do użycia zaraz po zdjęciu z suszarki, nie musimy wkładać do nich dodatkowych wkładów. Pieluszka AIO posiada zewnętrzną nieprzemakalną warstwę PUL zintegrowaną z chłonnym środkiem (np. czystą bawełną, bawełną z domieszkami, bambusem). Wadą pieluszek AIO jest ich długi czas schnięcia ze względu na zintegrowane warstwy, których nie możemy rozłożyć całkowicie do wysuszenia. Cenowo jest to więc najdroższa opcja, takich pieluszek musimy bowiem mieć dużo więcej. Odmianą pieluszek AIO są pieluszki SIO (”Snap in One”), gdzie wkłady nie są na stałe doszyte do pieluszki, ale dopinane za pomocą zatrzasków, tym samym szybciej schną.

Pieluszki kieszonki również mają wielu zwolenników. Składają się one z zewnętrznej wodoodpornej warstwy PUL, która wraz z warstwą materiału, który przepuszcza wilgoć do środka tworzy kieszonkę, w której sami umieszczamy wkład chłonny. Tu mamy pełną dowolność i ogromny wybór. Jako wkład możemy zastosować co tylko chcemy, w zależności od potrzeby i preferencji. Może to być – często dołączany do tego rodzaju pieluszek – wkład z mikrofibry czy też wkład bambusowy, z konopi, bawełny, bawełny organicznej, a nawet zwykła pieluszka tetrowa. Rozmiar pieluszki regulujemy za pomocą nap lup rzepów. Materiałem wewnętrznym pieluszki najczęściej jest mikropolar, utrzymujący wilgoć we wkładce wewnątrz kieszonki, a tym samym izolujący pupę dziecka od wilgoci. Zaletą kieszonek jest szybkie ich schnięcie i dowolne dopasowanie wkładu chłonnego.

Formowanki, to pieluszki, które stosujemy wraz z otulaczami, gdyż nie są one nieprzemakalne. Tak jak wkłady, mogą być wykonane z dowolnego materiału. Wyglądem przypominają pieluszki AIO lub kieszonki, do których dodatkowo możemy dołożyć dowolny wkład zwiększając ich chłonność. Podobnie jak formowanki, z otulaczami możemy stosować również tzw. prefoldy. Są to prostokątne pieluszki przeznaczone do składania, które za pomocą specjalnych zaczepów – snapi – możemy uformować w pieluszkę gotową do „okrycia” otulaczem lub zastosować jako wkład chłonny np. do kieszonki.

Każdy rodzaj pieluszek, czy będą to kieszonki, AIO, SIO, formowanki, czy po prostu otulacze mogą występować w różnych rozmiarach. Od malutkich XS dla noworodków, po XL dla starszych dzieci. Pieluszki dopasowujemy w zależności od wagi i wielkości malucha. Ekonomicznym sposobem jest zakup tzw. pieluszek one – size. Za pomocą nap możemy zmniejszyć lub zwiększyć ich rozmiar, tym samym wystarczają na cały okres pieluchowania.

wychowywanie bezpieluchowe

Gdy przeraża nas cena…

Cena jednej pieluszki waha się od – nastu do nawet ponad stu złotych. Na początku jest to duży wydatek, ale koszty bardzo szybko się zwracają. Wystarczy przeliczyć cenę zakupu jednej pieluszki wielorazowej w porównaniu z zakupem paczki pieluch jednorazowych, które „przepadną” po kilku dniach. Dodatkowo pieluszki wielorazowe mogą nam posłużyć przy kolejnym maluchu, a gdy nie będą nam już potrzebne możemy je sprzedać odzyskując część zainwestowanych w nie pieniędzy. Oczywiście do ceny samych pieluszek musimy doliczyć koszty ich prania, ale nie wymaga to dużych, dodatkowych nakładów finansowych, o czym poniżej. Summa summarum pieluszki wielorazowe są dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem!

Krótki przewodnik obsługi pieluszek wielorazowych

Do prania pieluszek używamy tego samego proszku, w którym pierzemy ubranka dziecięce, stosujemy jednak mniejszą jego ilość – nie więcej niż połowę zalecanej przez producenta proszku. Prać pieluszki możemy razem z ubrankami w 40ºC czy 60ºC, po wcześniejszym ich wypłukaniu – najwygodniej już w pralce. Musimy jednak pamiętać, aby nie stosować płynów zmiękczających czy proszków na bazie mydła – zmniejszają one bowiem chłonność pieluszek. Zaleca się do prania dodać środek antybakteryjny – np. polecany przez wiele mam Nappy Fresh lub po prostu kilka kropel olejku herbacianego czy lawendowego działających antyseptycznie. Raz na jakiś czas do prania możemy dodać łyżkę sody oczyszczonej, a same wkłady wyprać w wyższej temperaturze. Musimy pamiętać, żeby podczas wielopieluchowania nie stosować kremów barierowych do pupy, mogą one bowiem zatłuszczać pieluszkę powodując zmniejszenie jej chłonności. Jednak, gdy tak się stanie, pieluszki możemy ”odtłuścić” w płynie do mycia naczyń, po czym dokładnie wypłukać i wyprać jak zawsze.

Brudne pieluszki możemy przechowywać w dowolnym pojemniku, np. plastikowym, zamykanym wiaderku z dodatkiem kilku kropel olejku zapachowego.

Pamiętajmy, aby nie prasować pieluszek wielorazowych, możemy je bowiem wówczas bezpowrotnie zniszczyć!

Reasumując krótko – zalet pieluszek wielorazowych jest mnóstwo:

  • są ekologiczne,
  • są zdrowe i bezpieczne dla naszych maluchów, w przeciwieństwie do pieluch
  • jednorazowych pełnych szkodliwych i toksycznych substancji,
  • są ekonomiczne,
  • dzieci pieluszkowane wielorazowo zazwyczaj szybciej zaczynają korzystać z nocnika
  • i na koniec – są przepiękne i zachwycające magią kolorów i wzorów!

Każdy rodzic znajdzie wśród pieluszek wielorazowych najlepsze dla siebie i swojego malucha rozwiązanie, uzależnione nie tylko od możliwości finansowych, ale i upodobań czy potrzeb.

Serdecznie polecam, czerpiąc wiedzę nie tylko z teorii, ale i doświadczenia!

Anna Latała
psycholog, mama 20 – miesięcznej córeczki