Wiosna – wraz z pierwszymi promieniami słońca wraca chęć do zabawy na świeżym powietrzu. Zadowolone są nie tylko dzieci – ale i rodzice. Należy pamiętać jednak o sprawdzeniu i przygotowaniu placu zabaw do ponownego użytkowania, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków.
Kontrola i serwis placu zabaw po zimie – zaufaj ekspertom
Nie ma przecież lepszego i zdrowszego pomysłu na spędzanie wolnego czasu niż aktywność na placu zabaw, czy boisku. Jednak aby dzieci mogły swobodnie bawić się, a rodzice i opiekunowie byli spokojni o ich bezpieczeństwo – przed rozpoczęciem każdego nowego sezonu należy dokładnie sprawdzić i przygotować plac zabaw. Najlepiej, jeśli taką kontrolą zajmie się osoba uprawniona, posiadająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Ekspert dokładnie sprawdzi każde urządzenie oraz nawierzchnię, a następnie wyda opinię pozwalającą na wdrożenie odpowiednich czynności.
Jeśli jednak chcemy samodzielnie skontrolować teren placu możemy to zrobić stosując się do kilka wskazówek opisanych poniżej. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie będzie to tak rzetelna kontrola, jak ta przeprowadzona przez specjalistę.
Jak samodzielnie skontrolować plac zabaw?
Pierwsza najprostsza sprawa – powinniśmy sprawdzić, czy na terenie placu nie znajduje się potłuczone szkło, druty – śmieci, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci.
Druga sprawa – to stan urządzeń rekreacyjnych. Zabawki wykonane z drewna, są wyjątkowo podatne na uszkodzenia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (głównie opady śniegu, deszczu). Mokre drewniane elementy zaczynają gnić i pękać, co powoduje zachwianie stabilności konstrukcji urządzenia, które po pewnym czasie może się złamać – i nie trzeba chyba mówić, jakie zagrożenie dla dzieci stanowią drzazgi i ostre krawędzie. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na stan drewnianych elementów – zwłaszcza tych, które stanowią podporę całego urządzenia (np. podesty, mostki, belki huśtawek). W miarę możliwości zabawki z drewna powinniśmy osłaniać na zimę wodoodpornymi osłonami, a także impregnować specjalnymi środkami, które są do tego przeznaczone.
Metalowe place zabaw
Jeżeli chodzi o metalowe urządzenia – tu powinniśmy się wystrzegać rdzy, która nie tylko brzydko wygląda ale niekorzystnie wpływa na stan bezpieczeństwa. Należy także dokładnie sprawdzić, czy przy którymś z elementów nie brakuje śrub lub zaślepek, czy łańcuchy nie są wytarte luz pokryte rdzą lub czy pod huśtawkami wagowymi nie brakuje gumowych amortyzatorów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fundamenty betonowe – jeśli wystają ponad powierzchnię gruntu stanowią duże zagrożenie dla bawiących się dzieci.
Kolejna kwestia to stan piaskownic, które są jednymi z najpopularniejszych urządzeń na placach zabaw. Powinniśmy zwrócić uwagę na stan piasku, który powinien być wymieniany przynajmniej dwa razy do roku. Jeżeli natomiast do piaskownicy mają dostęp zwierzęta – piasek powinien być zmieniany nawet cztery razy w ciągu roku.
Stan nawierzchni na plac zabaw dla dzieci
Powinniśmy również sprawdzić stan nawierzchni. Jeśli są to nawierzchnie naturalne – piasek lub żwirek – należy uzupełnić ich poziom w przypadku zbyt dużego ubytku. Jeśli jest to nawierzchnia syntetyczna – trzeba zwrócić uwagę czy gumowa powierzchnia nie posiada braków, dziur itp. Dobrą i niezbędną do prawidłowej konserwacji praktyką jest czyszczenie nawierzchni, która po zimowych opadach z pewnością uległa zabrudzeniu, przez co szybciej się zużywa i niszczeje.
Równie istotna jest kwestia regulaminu placu zabaw. Jest to niezbędny element, który poza danymi administratora placu (przydatne, gdy chcemy zgłosić usterkę) powinien zawierać numery telefonów alarmowych oraz wyszczególnione zasady korzystania z placu – najlepiej sprawdzają się te w formie piktogramów.
Artykuł powstał przy współpracy ze spółką COMES – place zabaw producent.