Nie wszyscy wiedzą o tym, że warzywa to rośliny o naprawdę sporych wymaganiach pokarmowych. Trzeba więc pamiętać o ich regularnym nawożeniu. Od tego w dużej mierze zależy wysokość i jakość uzyskiwanych plonów. Co zatem trzeba na ten temat wiedzieć? Na jaki nawóz do warzyw warto się zdecydować? Co oferuje rynek?

Dlaczego warto kupić nawóz do warzyw?

Osoby, którym zależy na udanych zbiorach, muszą sięgnąć po odpowiednie nawozy do warzyw. To rośliny, które mają całkiem spore wymagania pokarmowe. Trzeba więc wzbogacić glebę, aby im niczego nie brakowało. Wysokiej jakości nawozy do warzyw kupić można np. w sklepie internetowym https://novaminerals.pl/k/nawozy-mineralne/nawozy-do-warzyw-i-owocow/.

Wprawdzie spotkać się można z opiniami, że warzywa nawozi się dopiero wówczas, gdy zaczyna je atakować jakaś choroba. To jednak ogromny błąd, który może sporo kosztować. Najlepiej pomyśleć o tym jeszcze przed ich wysiewem. Przy wyborze konkretnego produktu dobrze jest mieć na uwadze rodzaj podłoża i gatunek uprawianej rośliny. Nie można sięgnąć po pierwszy lepszy nawóz do warzyw. To nie ma większego sensu.

Jaki nawóz do warzyw warto wybrać?

Jesienią sięgnąć można po obornik granulowany lub wieloskładnikowe mieszanki nawozowe. Trzeba też zwrócić uwagę na potrzeby samych roślin. Nie da się ukryć, że innego nawożenia wymagają drzewa i krzewy owocowe, a innego warzywa.

Wczesną wiosną i zimą trzeba zrezygnować na pewno ze stosowania nawozów do warzyw, które zawierają sporo azotu. Azotany przy niewielkim dostępie do światła przekształcają się bowiem w szkodliwe azotyny, które są groźne dla człowieka. Tego typu nawozy są dobrym wyborem, ale na lato.

W przypadku gleb lekkich stosuje się mniejsze dawki nawozów mineralnych niż w przypadku nieco cięższego podłoża. Nie bez znaczenia jest też intensywność procesu nawożenia. Zbyt intensywne działanie powoduje szybkie wypłukiwanie się cennych składników pokarmowych. Zdecydowanie lepiej warzywa nawozić częściej, ale mniejszą dawką nawozu.

Nawóz do warzyw – jak wybrać dobrze?

Przed wyborem konkretnego nawozu warto dodatkowo zrobić analizę gleby, aby zidentyfikować ewentualne niedobory składników odżywczych oraz kierować się zaleceniami dotyczącymi konkretnych gatunków warzyw.

Niektóre gatunki roślin wymagają specjalistycznych nawozów stworzonych z myślą o ich specyficznych potrzebach. Innych składników pokarmowych potrzebują ogórki i warzywa dyniowate, a innych pomidory czy papryka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj