Dzieci już od najmłodszych lat kierowane są przez rodziców do przedszkola, aby tam były objęte opieką, gdy oni są w pracy, a także po to, aby dzieci poznały rówieśników i mogły dzięki temu prawidłowo się rozwijać. Od wielu lat pozostaje pytanie wśród rodziców, czy posłać dziecko do przedszkola publicznego czy prywatnego.

RÓŻNICE

Główną różnicą między obiema placówkami jest oczywiście cena. Publiczne przedszkola są na pierwszy rzut oka tańsze, niż prywatne. Podsumowując koszty ubezpieczenia, składki na remont, dodatkowo płatne teatrzyki i konieczność przyniesienia własnej wyprawki często różnica jest znikoma. Inna jest przede wszystkim oferta edukacyjna i stosowana metodyka. Z tego powodu, wielu rodziców na początku chce wysłać swoje dzieci do publicznego przedszkola, jednakże po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji, wiele osób dochodzi do wniosku, że prywatne przedszkole może być lepszym wyborem.

Głównym plusem prywatnych przedszkoli jest to, że nie ma do nich tak wielkich kolejek. Zdarza się, że dostanie się do publicznego przedszkola graniczy z cudem, ponieważ jest ich zbyt mało (w Poznaniu brakuje 1200 miejsc tylko dla 3-latków). Z tego powodu, powstaje coraz więcej prywatnych przedszkoli, szczególnie w dużych miastach, gdzie dwójka rodziców pracuje i muszą zapisać dziecko do przedszkola. Najważniejsze by przedszkole przekazywało te same wartości co rodzice w domu, a oprócz zapewnienia opieki inspirowało i uczyło przedszkolaka.. Same zajęcia powinny zaś edukować i inspirować przedszkolaka. Warto poświęcić więcej czasu na poszukiwanie placówki z misją, niż tylko wygodnym dojazdem.

ZAJĘCIA DODATKOWE

Prywatne przedszkola mają bardzo często szeroką ofertę zajęć dodatkowych dla dzieci. Wielu rodziców szuka czegoś więcej dla swoich pociech, ponieważ chcą, aby praca jaką włożyli w rozwój dziecka była kontynuowana na odpowiednim poziomie. Można więc powiedzieć, że prywatne przedszkola prześcigają się w coraz to nowszych formach aktywności dla swoich wychowanków.

Na przykład, prywatne przedszkole z Poznania, Montessori, wprowadziło dla swoich wychowanków takie atrakcje jak lekcje tenisa, koncerty muzyki klasycznej czy eksperymenty chemiczne. Jest to dość nietypowa forma spędzania czasu dla dzieci, jednakże według specjalistów, którzy zajmują się układaniem programu dla przedszkoli, takie zajęcia są strzałem w dziesiątkę i za kilka lat będziemy mogli znaleźć je w planie zajęć niemal każdego przedszkola – prywatnego czy też publicznego.

DWA W JEDNYM

Niektóre przedszkola łączą zajęcia dodatkowe z właściwym kształtowaniem aparatu mowy u dzieci. Wiek przedszkolny jest najbardziej istotny z logopedycznego punktu widzenia, ponieważ jeżeli w wieku kilku lat dziecko nauczy się źle mówić, układać buzię, czy język, to później, w szkole będzie mu bardzo trudno się tego oduczyć. Dlatego bardzo ważne jest to, aby dzieci w przedszkolu miały choć raz w tygodniu zajęcia z logopedą, np tak jak w przedszkolu Montessorina Junikowie.

WYŻYWIENIE

Wyżywienie dzieci każdego dnia jest niemałym wyzwaniem dla rodzica przedszkolaka. Przedszkole Montessori świetnie radzi sobie jednak w temacie żywienia najmłodszych. Placówka posiada własną kuchnię, w której przygotowywane są pyszne posiłki, oczywiście z uwzględnieniem zbilansowanych metod żywienia. Bierzemy pod uwagę również wszelkie diety eliminacyjne, tak więc jest to świetne rozwiązanie dla dzieci z różnymi alergiami pokarmowymi. Menu planowane jest na tydzień do przodu, co zapewnia różnorodność i pozwala rodzicom na kontrolę spisu potraw.

METODY WYCHOWAWCZE

Wiek przedszkolny to wiek, w którym dziecko jest niezwykle ciekawe świata i jeśli zostanie dobrze poprowadzone przez swoich wychowawców to wyrośnie na mądrego człowieka. Każde przedszkole, mniej lub bardziej świadomie, stosuje swoje metody wychowawcze. W przedszkolach publicznych, nie ma miejsca na nowoczesne metody, ponieważ trzeba się tam trzymać starych procedur oraz zajmować się grupą 25 dzieci (nierzadko w pojedynkę). Na szczęście w prywatnych przedszkolach, zajęcia mogą być dobierane według potrzeb wychowanków. Jedną z ciekawszych metod kształtowania samodzielności i poczucia własnej wartości, jest metoda Marii Montessori, w której wychowawcy skupiają się przede wszystkim na obserwacji indywidualnej i podążaniu za dzieckiem oraz aby zapewnić mu liczne rozwijające zajęcia poprzez odpowiednie otoczenie.

Wybierając przedszkole dla swojego dziecka, warto zainteresować się nie tylko opłatami oraz godzinami pracy, ale również zajęciami dodatkowymi oraz kadrą wychowawców, aby dziecko mogło spokojnie się rozwijać w odpowiednim dla niego środowisku.