Szambo jest dobrym rozwiązaniem tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. To właśnie w nim gromadzą się nieczystości płynne z łazienek i toalet. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem zbiornik staje się pełny i konieczne jest jego opróżnienie. Jak często należy realizować wywóz szamba?

Wywóz klasycznego szamba przy obiektach mieszkalnych

Szambo stosuje się m.in. przy obiektach mieszkalnych, które znajdują się zbyt daleko od miejskiej sieci kanalizacyjnej. To rozwiązanie powszechnie wykorzystywane na wsiach i terenach podmiejskich. Dzięki takiemu zbiornikowi można zapewnić odpowiednie odprowadzanie nieczystości płynnych w dowolnym miejscu – także na działkach, które wcześniej były wykorzystywane jedynie w celach rolniczych.

Częstotliwość wywozu nieczystości płynnych zależy m.in. od ich ilości produkowanej w budynku każdego dnia. Na ogół przyjmuje się, że usługa ta powinna być realizowana nie rzadziej niż raz na miesiąc. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zlecanie wywozu nieczystości raz na 3-4 tygodnie. Jeśli jednak obiekt jest używany np. tylko sezonowo lub mieszka w nim jedna osoba, szambo można opróżniać rzadziej.

Zaleca się kontrolować stan napełnienia szamba, zwłaszcza gdy nie wiesz jeszcze, jaka częstotliwość wywozu będzie odpowiednia w przypadku danego budynku.

Wywóz nieczystości płynnych z mobilnych toalet i kontenerów

W przypadku obiektów mobilnych wywóz nieczystości płynnych musi być realizowany zdecydowanie częściej. Niewielkie przenośne toalety mają dość ograniczoną pojemność. W miejscach, w których z jednej kabiny korzystają dziesiątki osób, zaleca się codzienny wywóz nieczystości. Jest tak m.in. na terenach festiwali muzycznych, plaż czy popularnych obiektów na świeżym powietrzu odwiedzanych latem.

Z miejsc, w których z kabin korzysta mniej osób, można wywozić odpady płynne nawet raz na 2 tygodnie. W tym przypadku również znaczenie ma sposób eksploatacji obiektu. Przez pierwsze kilka tygodni warto obserwować tempo napełniania zbiornika i na tej podstawie określić częstotliwość kolejnych wywozów.

Jeśli kabina WC ma być wykorzystywana w trakcie dużych wydarzeń dla nawet kilkuset tysięcy osób, istnieje opcja skorzystania z usługi monitoringu i bieżącego opróżniania zbiornika na nieczystości. Pracownicy specjalistycznej firmy będą kontrolować poziom napełnienia toalety i usuwać nieczystości, zanim zaczną być problematyczne dla użytkowników kabiny. Uzupełnią też środki czystości, jak np. papier toaletowy.

Co wpływa na częstotliwość wywozu nieczystości płynnych?

Wywóz nieczystości płynnych musi być realizowany tak często, jak wymaga tego dany obiekt. Zależy to m.in. od:

  • liczby osób korzystających z toalety, wanny, prysznica czy nawet kranu w kuchni,
  • wielkości zbiornika,
  • rodzaju odprowadzanych nieczystości.

Wywóz nieczystości płynnych lepiej realizować za często niż za rzadko. Przepełnienie zbiornika jest nie tylko niebezpieczne dla środowiska i użytkowników systemu, lecz także uniemożliwia korzystanie z sanitariatów do momentu wywiezienia zawartości szamba czy przenośnego WC.

Jeśli nie wiesz, jak często realizować wywóz nieczystości ze swojego szamba, możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników firm zajmujących się takimi usługami. Po przekazaniu im podstawowych informacji o zbiorniku i mieszkańcach możliwe jest określenie optymalnego harmonogramu odbiorów nieczystości.

Kolejne terminy wywozu nieczystości płynnych warto ustalać odpowiednio wcześnie. Jeśli w danym momencie firma będzie zbyt zajęta, by zrealizować pilne zlecenie, może dojść do poważnych problemów z funkcjonowaniem instalacji odprowadzającej ścieki z budynku. Lepiej więc od razu ustalić harmonogram kolejnych odbiorów i podjąć stałą współpracę z wybraną firmą. Obecnie na rynku działa wiele przedsiębiorstw, takich jak np. mToilet, które zajmują się sprawnym odbiorem nieczystości płynnych z szamb, kontenerów mobilnych i przenośnych WC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj