Rzeka Rio Celeste, wijąca się po terenie Parku Narodowego Wulkanu Tenorio jest uznawana za najpiękniejszą rzekę świata. Nie jest co prawda najdłuższa, najszersza ani najgłębsza. Ale jedno jest pewne – Rio Celeste to najbardziej niebieska rzeka na świecie!

Jak z dziecięcego obrazka

Lazurowy błękit wody płynącej w korycie Rio Celeste nie jest dziełem szamanów, ani speców od grafiki komputerowej. Istnienie tej błękitnej wstęgi zawdzięczamy chemii. Początkowa część rzeki jest całkiem przeciętna – jednak w pewnym momencie łączy się z innym strumieniem, zwanym Borbollones. I tu na scenę wkracza chemia. Wody Borbollones bogate są w węglan wapnia, natomiast przez dno Rio Celeste przebijają się gorące źródła bogate w siarkę. W wyniku tej reakcji woda zabarwia się na kolor nieba, niczym z przedszkolnych rysunków.

Nie tylko kolor

Rio Celeste to jednak nie tylko ładna woda. Sam Park Narodowy obejmuje teren lasu deszczowego, sąsiedztwo wulkanu to również gorące źródła (bardzo gorące, wulkan potrafi wyrzucić strumień gazu o temperaturze 600 stopni, co może skończyć się poważnymi poparzeniami – lepiej wybrać oznaczone i zabezpieczone tereny), a dodatkowo Rio Celeste wije się i skręca, tworząc malownicze zatoczki, meandry – a nawet jej nurt jest przełamany 30-metrowym wodospadem!

Jak się tam dostać?

Na Kostarykę dostać się dość trudno, zwłaszcza regularnymi liniami – 2 przesiadki (Monachium i Meksyk) to najpopularniejsza trasa, jednak pamiętaj, że i po samej Kostaryce najprawdopodobniej będziesz jeździła autokarami, nierzadko po wąskich i krętych górskich drogach. Do Rio Celeste najlepiej dotrzeć jadąc z La Fortuna do Guatuso. Potem godzina wspinaczki przez las deszczowy w towarzystwie kapucynek (uwaga, kradną wszystko, co zostanie bez opieki choćby na ułamek sekundy), trujących acz pięknych owadów i tysięcy gatunków flory. Warto się jednak poświęcić – zdjęcia Rio Celeste na zawsze zostaną pamiątką, którą z dumą pokażesz znajomym!