Choroby przewlekłe to schorzenia trwające długo, czasem nawet przez całe życie. Stanowią one główną przyczynę umieralności, stąd ważne jest, by postępowanie medyczne wdrożyć na jak najwcześniejszym etapie rozwoju choroby. Odpowiednio dobrane leczenie chorób przewlekłych powinno trwać tak długo, jak długo choroba się utrzymuje. Do niedawna problemem było regularne otrzymywanie recept, ale obecne nowoczesne technologie pozwalają na ułatwienie życia pacjentom z chorobami przewlekłymi.

Współczesna medycyna wobec problematyki chorób przewlekłych

Niewątpliwie medycyna idzie do przodu. Nowotwory są obecnie przyczyną aż 8 mln zgonów rocznie, a szacuje się, że w ciągu 10 lat ten wynik się podwoi. Nic dziwnego, że naukowcy skupiają się na tej chorobie przewlekłej, co przekłada się na coraz bardziej zaawansowane prace nad szczepionką na raka oraz testami diagnostycznymi mającymi wykryć indywidualne predyspozycje do nowotworów. Z kolei dzięki współczesnym lekom pacjenci z wirusem HIV mogą osiągać taką samą długość życia, jak osoby bez wirusa. Wszystko jednak musi zacząć się od szybkiej diagnozy i odpowiednio dobranej farmakoterapii. Odpowiednie dobranie i przyjmowanie leków ma ogromne znaczenie, a technologie informatyczne od kilku lat bardzo w tym pacjentom pomagają.

Recepty online – wsparcie w leczeniu chorób przewlekłych

Do niedawna w najlepszym przypadku dzwoniliśmy do lekarza lub rejestrację w przychodni, prosząc o przedłużającą receptę. Wtedy po jakimś czasie otrzymywaliśmy telefon zwrotny, że recepta czeka na nas do odbioru. Niby nie aż taki problem, ale sytuacja mocno komplikuje się, gdy dotyczy pacjentów mieszkających w innej miejscowości niż przychodnia lub mających trudności ze swobodnym przemieszczaniem się. Recepta online rozwiązuje wszystkie niekomfortowe kwestie. Jedyne co nam pozostaje, to musimy udać się już do samej apteki. Receptę taką jako przedłużającą już rozpoczęte leczenie otrzymujemy od prowadzącego lekarza w wersji elektronicznej. Oznacza to, że na nasz numer telefonu zostaje wysłany kod, który wraz z numerem pesel musimy podać w aptece, aby wykupić lek. Czy recepta online jest płatna?

Recepta online — dalsze udogodnienia

Aby uzyskać receptę na chorobę przewlekłą, najpierw musi ona zostać zdiagnozowana. Oznacza to, że lekarz danej specjalności prowadzący nasz przypadek dobierze odpowiednie leczenie. Wiele chorób przewlekłych, np. choroby tarczycy, choroby psychiczne czy nadciśnienie nie wymagają każdorazowego kontaktu z lekarzem i badań diagnostycznych, by móc kontynuować leczenie. Jest to istotne o tyle, że jeśli naszym lekarzem prowadzącym jest lekarz przyjmujący jedynie prywatnie, to za każdą receptę będzie trzeba zapłacić. Jeśli pacjent nie obserwuje u siebie nic niepokojącego, leczenie chorób przewlekłych może być kontynuowane receptą przedłużającą również wystawioną przez lekarza pierwszego kontaktu. Będziemy tylko musieli dostarczyć do przychodni naszą dokumentację medyczną, wyniki badań i diagnozę. Na tej podstawie otrzymamy w przychodni receptę nie tylko za darmo, ale też regularnie bez czekania w kolejce do lekarza specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj