Jesteś fanem potraw, w których głównymi bohaterami są grzyby? Na pewno sezon grzybowy jest czasem, gdy czujesz podekscytowanie i nie możesz doczekać się kolejnych wypraw do lasu. A może dopiero zaczynasz przygodę z grzybami? By zachować ich smak i aromat na dłużej, koniecznie sprawdź, jak szybko i wygodnie suszyć grzyby w warunkach domowych!
Jak przygotować grzyby do suszenia?
Nazbieranie odpowiednich grzybów – dużych, zdrowych, pozbawionych śladów pleśni czy podejrzanych przebarwień, a przede wszystkim jadalnych! – to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Po powrocie do domu musisz poddać je gruntownemu czyszczeniu, by w późniejszych miesiącach, gdy wyciągniesz je ze słoiczka i będziesz chciał przygotować sos, nie wysypały się razem z igliwiem, piachem i martwymi robakami.
Do wybierania spomiędzy grzybów resztki ściółki, piachu i drobnych robaków możesz wykorzystać dłonie. Samą powierzchnię grzybów lepiej jednak wyszorować szczoteczką lub ściereczką. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie jej suchej, jednak możesz delikatnie ją zwilżyć. Pamiętaj tylko, by nie przepłukiwać grzybów!
Oczyszczone z piasku i igliwia grzyby przekrój na cząstki. Im mniejsze i węższe kawałki zostawisz, tym szybciej się wysuszą. Ponieważ podczas tego procesu będą się kurczyć, nie musisz kroić mniejszych okazów. Większe z kolei nie tylko przekrój, ale i oddziel trzonki od kapeluszy.
Sposoby na suszenie grzybów
Poznaj kilka sposobów na suszenie grzybów i wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej. Do tradycyjnych i stosowanych od bardzo dawna należą:
- suszenie grzybów na słońcu – jest bardzo powolne i wybierane raczej w sytuacji, gdy nie ma się dostępu do piekarnika czy suszarki spożywczej, np. podczas wakacji. Nie zachodzi tu za to ryzyko przypalenia grzybów, nie jesteś narażony na opłaty za prąd czy gaz, a suszenie odbywa się naturalnie,
- suszenie na sznurku/nitce nad kuchenką – tu nawet nie trzeba bardzo kroić grzybów, bo zawieszone na sznurku w większych kawałkach lub całości wyglądają przepięknie. Im dłużej zostawisz włączony palnik, tym większe opłaty Cię czekają. Możesz za to liczyć na przepiękny zapach w kuchni!
Do nowoczesnych i znajdzie szybszych sposobów można zaliczyć:
- suszenie grzybów w piekarniku – lepsze są elektryczne z termoobiegiem, ale i w gazowym bez tej funkcji bez trudu osiągniemy oczekiwany efekt. Najlepszy przedział temperatur to 40-80 stopni Celsjusza, czas zaś wynosi od 3 do 7 godzin. Konkretne porady, jak ustawić piekarnik, znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-suszenie-grzybow-w-piekarniku-krok-po-kroku.bhtml
- suszenie grzybów w suszarce spożywczej – to jeszcze rzadko używane urządzenie, jednak wykorzystywane w kuchni coraz częściej. Możesz w nim ususzyć nie tylko grzyby, ale także owoce, warzywa, zioła czy mięso. Wykonasz zdrowe i pozbawione sztucznych dodatków chipsy. Im więcej pięter, tym więcej grzybów ususzyć jednocześnie.
W domu możesz suszyć grzyby także na… grzejniku! Przenieś sznurek znak kuchenki i powieś go powyżej kaloryfera. Inny sposób to rozłożenie na wierzchu gazety i rozsypanie na niej pociętych grzybów.