Jabłeczniki, babki czy mazurki – to typowo polskie ciasta, które goszczą na naszych stołach od wielu lat. Tradycyjne polskie przepisy w najróżniejszych odsłonach to doskonały przykład na to, że polska kuchnia ma się czym pochwalić.

Kuchnia włoska, meksykańska czy azjatycka na dobre zagościła w naszych domach. Chętnie przygotowujemy posiłki według często egzotycznych receptur i silimy się na coraz to odważniejsze eksperymenty. Do polskiej kuchni przylgnęła łatka ciężkostrawnej i tłustej. Wielu z nas tradycyjne dania kojarzy przede wszystkim ze schabowym oraz bigosem. Jest to jednak bardzo niesprawiedliwie stwierdzenie – tradycyjne przepisy, wedle których gotowały nasze babcie, to skarbnica kulinarnej wiedzy. Pośród nich szczególne miejsce zajmują ciasta i ciasteczka.

Pączki i faworki

Tłusty Czwartek to dzień, kiedy można pofolgować każdej diecie. Wtedy to zajadamy się wspaniałymi faworkami nazywanymi też chrustami oraz pączkami nadziewanymi konfiturą. Tłusty czwartek to czas największej rozpusty – rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, po którym przychodzi Wielki Post. To dlatego właśnie w Tłusty Czwartek można pozwolić sobie na więcej – przez następne 4 miesiące zgodnie z tradycją, należy wystrzegać się tego rodzaju słodkich przyjemności.

Pierwsze pączki przygotowywane na Tłusty Czwartek nie były wcale słodkie – faszerowano je słoniną wymieszaną z mięsem. Dopiero około XVI wieku zaczęły pojawiać się na polskich stołach w wersji słodkiej. Nie miały nadzienia, a jedynie w niektórych znajdował się orzech lub migdał. Natrafienie na takiego pączka zwiastowało szczęście i pomyślność przez cały rok. Obecnie pączki zajadamy w najróżniejszych odsłonach – nadziewane serem, konfiturą lub czekoladą, polane lukrem lub masą czekoladową, a także zupełnie pozbawione nadzienia, czyli oponki. Idealny pączek powinien mieć puszyste ciasto i charakterystyczną jaśniejszą obwódkę. To dzięki niej można poznać, że przysmak był smażony na świeżym tłuszczu.

Słodka Wielkanoc

Wypieki zajmują też szczególne miejsce na polskich stołach w trakcie świąt wielkanocnych. Przygotowanie tradycyjnych babek, mazurków czy serników było swoistym rytuałem poprzedzającym uroczyste święto. Była to także doskonała okazja do wspólnych przygotowań, ponieważ czasochłonne ucieranie i ubijanie masy na ciasta często gromadziło w kuchni większą część rodziny. Najpopularniejszym wielkanocnym ciastem jest babka w różnych odsłonach. Piecze się ją w formach, jedno lub dwukolorową, posypuje cukrem pudrem lub polewa czekoladą.

Najbardziej dekoracyjnymi spośród wielkanocnych ciast, są zdecydowanie mazurki. To cienkie placki z ciasta kruchego lub biszkoptowego, pokryte masą nugatową bądź czekoladową. Na ich powierzchni układa się finezyjne dekoracje z prażonych bakalii oraz kandyzowanych owoców. Wiele przepisów na tradycyjne polskie wypieki można znaleźć na http://www.codogara.pl/category/przepisy-na-ciasta/

Stary piernik

Boże Narodzenie to także czas wspaniałych i aromatycznych ciast. Najważniejszym wypiekiem jest piernik, który na polskich stołach gości już od czasów polski szlacheckiej. Zgodnie z tradycją ciasto piernikowe musi dojrzeć, dlatego przygotowywano je nawet dwa miesiące przed świętami Bożego Narodzenia. Tylko naprawdę „stare pierniki” doprawione odpowiednią ilością przypraw korzennych i właściwie przygotowane, miały ten niepowtarzalny smak.

Inne typowo polskie ciasta to np. zawijany makowiec, jabłecznik na kruchym spodzie czy sernik z rodzinkami. Są one nieodłącznym elementem naszej tradycji i bez nich święta czy rodzinne spotkania nie wyglądałyby tak samo. Wiele inspiracji Kulinarnych znajdziecie na Przepisy Codogara.