Jeśli Twoje pociechy uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu, albo wręcz przeciwnie, chciałabyś zachęcić je do częstszego wychodzenia z domu, doskonałym pomysłem na urozmaicenie ogrodu będzie huśtawka. Zmienienie przydomowego ogródka w wymarzony plac zabaw wbrew pozorom nie musi być wcale trudne, kosztowne czy czasochłonne.

Rodzaje huśtawek

Pierwszy rodzaj huśtawki to kilkuosobowe huśtawki ogrodowe, przeznaczone dla całej rodziny. Są to bujane kanapy, wykonane z drewna lub metalu, zaopatrzone w wygodne poduszki do siedzenia. Pozwalają na spędzenie przyjemnego czasu w ogrodzie na długich rozmowach czy wspólnym czytaniu książek. Mogą też stanowić ozdobę ogrodu, dzięki pięknemu wykończeniu konstrukcji i dekoracyjnym poduchom. Zdecydowanie atrakcyjniejsze dla dzieci będą jednak huśtawki przeznaczone do zabawy – zarówno drewniane, jak też metalowe czy plastikowe. Popularnym modelem są huśtawki składające się z wolnostojącej konstrukcji oraz siedziska powieszonego na linach lub łańcuchach. Siedzenie może mieć formę deski, jednak w przypadku młodszych dzieci polecane są krzesełka z oparciem i podłokietnikami, dodatkowo zabezpieczane pasami. Innym rodzajem huśtawki, dostarczającym zabawy dwóm osobom, są urządzenia działające na zasadzie wagi szalowej. Po dwóch stronach drewnianej lub metalowej belki, na małych siedziskach z uchwytami, siadają dwie osoby i odpychając się od ziemi nogami wznoszą się do góry – raz jedna, raz druga. Która z nas nie pamięta takiej zabawy z przedszkola?

Na co zwrócić uwagę?

Aby zabawa w ogrodzie była bezpieczna, warto przy zakupie huśtawki posłużyć się wyobraźnią. Nasze pociechy mają jej aż nadto, trzeba przewidzieć na jakie niebezpieczeństwa mogą zostać narażone podczas beztroskiego hasania po ogrodzie. Po pierwsze, huśtawka oraz wszystkie inne elementy dziecięcego placyku zabaw powinny zostać starannie wykończone. Jeśli materiałem, który posłużył do budowy atrakcji jest drewno, zwróćmy uwagę na jego staranne wykończenie za pomocą papieru ściernego. Tym sposobem unikniemy wyciągania drzazg ze skóry dziecka. Metalowe konstrukcje powinny zostać zabezpieczone – do tego celu użyć możemy miękkiej gąbki lub sznurka. Plastikowe huśtawki nie mogą posiadać zadziorów i nierówności. Po drugie, kiedy dziecko się bawi, warto rzucić na nie okiem i zwrócić uwagę, czy nie buja się zbyt wysoko. Wytłumaczmy mu także, jak bezpiecznie schodzić z huśtawki. Pokażmy, że podchodzenie do niej, kiedy buja się ktoś inny, również jest niebezpieczne.

Mini plac zabaw

Urządzenie miniaturowego placu zabaw dla naszej pociechy w przydomowym ogrodzie jest wspaniałym pomysłem na spędzanie niezapomnianych, wspólnych chwil. Oprócz huśtawek można zastanowić się także nad piaskownicą, która będzie świetnym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci. Dziewczynki z pewnością ucieszą się z małego domku, wyposażonego w mebelki i naczynka. Warto pomyśleć także o rozwoju aktywności fizycznej naszej pociechy. Mała, niewysoko położona równoważnia nie tylko rozwinie zmysł równowagi, ale także dostarczy wiele uciechy. Drabinki, pająki z lin, małe ścianki wspinaczkowe – wszystko to, pod kontrolą opiekuna, będzie niezwykle korzystną dla zdrowia i atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.

W rodzinnym ogrodzie nie może zabraknąć kawałka przestrzeni zaprojektowanego specjalnie dla dzieci. Proste urządzenie, jakim jest huśtawka, sprawi im ogromną radość i dostarczy rozrywki na wiele godzin.