Szukasz pomysłu na niecodzienną lampkę nocną? A może masz wśród znajomych fana fotografii lub świata retro i chcesz mu dać niebanalny prezent? Nasza lampka retro z aparatu fotograficznego będzie strzałem w dziesiątkę – i możesz wykonać ją zupełnie sama!
Uwaga! Do wykonania tego projektu musisz mieć podstawową wiedzę z zakresu elektryki – wykorzystana przez nas oprawka pracuje na napięciu 230V, przez co niewłaściwy jej montaż może spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub prowadzić do porażenia prądem, co może zagrażać zdrowiu! Projekt wykonujesz na własną odpowiedzialność!
Potrzebne będą:
- stary (niesprawny) aparat fotograficzny
- oprawka żarówki, przewód z włącznikiem i abażur (bądź stara/używana lampka)
- mały tripod (nasz egzemplarz kosztował 9,99zł, sprawdza się doskonale)
- żarówka
- aluminiowa rurka, wewnątrz której zmieści się przewód lampki
- szybkoschnący klej dwuskładnikowy
- wiertło do metalu, o średnicy identycznej ze średnicą zewnętrzną rurki
- śrubokręt, opcjonalnie kombinerki i klej błyskawiczny
Krok 1 – rozmontuj lampki na części pierwsze. Na początek musisz ze swojej lampki wyciągnąć niezbędne elementy – jeśli kupiłaś je osobno, przejdź od razu do kroku 2. Zdejmij abażur, odepnij klipsy w oprawce (powinny być 2, po obu stronach oprawki), wypnij przewody z oprawki (zapamiętaj, gdzie wchodziły – jeszcze trzeba to będzie zmontować!) i wyciągnij przewód z podstawy lampki. Druga część oprawki będzie wklejona bądź przykręcona do podstawy, trzeba użyć nieco siły by ją odmontować. Na koniec powinnaś mieć oprawkę w 2 częściach, przewód z włącznikiem i plastikową „8”, która zabezpieczała przewód przed wyrywaniem się z podstawy lampki.
Krok 2 – rozmontuj aparatu. Tu niestety nie ma jednej instrukcji – wszystko zależy od roku produkcji Twojego aparatu, jego konstrukcji i rozwiązań. Twoim celem jest usunięcie z wnętrza obudowy jak największej liczby elementów, by móc bez problemu nawiercić otwory na przewód i osadzić podstawę abażura. W naszym przypadku trzeba było zacząć od zaznaczonych poniżej 4 śrubek, następnie już przy użyciu mało wyrafinowanej (ale skutecznej) siły i kombinerek aparat został wypruty z większości mechanizmów.
Krok 3 – nawierć otwory pod przewód zasilający. Ten krok również wymaga użycia siły (ale i ostrożności). W górnej powierzchni aparatu nawierć otwór na rurkę – czyli podstawę oprawki lampy, a w dolnej jej części – otwór na przewód zasilający. W naszym aparacie na dole był mechaniczny przycisk, po jego usunięciu został otwór o idealnej średnicy, więc wystarczyło jedno wiercenie.
Krok 4 – wklej rurkę w górny otwór. Na tej rurce osadzisz oprawkę pod żarówkę, więc dotnij taką długość, jaka będzie najlepiej wyglądała – przyłóż oprawkę z abażurem i wypróbuj różne długości, zanim dokonasz ostatecznego cięcia. Rurkę wklej na klej dwuskładnikowy lub na gorący klej z pistoletu, zgodnie z przyzwyczajeniami i posiadanym sprzętem. Ważne, żeby rurka była pod kątem prostym do aparatu i żeby się nie chwiała na boki.
Krok 5 – zmontuj aparat. Przewód zasilający przewlecz przez otwór w dolnej części obudowy aparatu, załóż plastikową „8” by przewodu nie dało się z lampki wyrwać i przewlecz go przez rurkę. Teraz możesz już zmontować aparat i przykręcić tripod, na którym lampka będzie stała.
Krok 6 – zamontuj przewody i wklej oprawkę. Do rurki przyklej pierwszą część oprawki, a w drugą część wepnij przewody tak, jak były zamontowane w lampce. Zepnij oprawkę na klipsy, wkręć żarówkę i sprawdź, czy wszystko działa jak powinno. Jeśli jest OK, przykręć abażur i gotowe!
Krok 7 – podziwiaj efekt końcowy!