Mosi-oa-Tunya oznacza grzmiący dym. Wodospad Mosi-oa-Tunya (Wodospad Wiktorii) jest najefektywniejszym wodospadem na wielkiej rzece Zambezi.

Rzeka Zambezi bierze swój początek w północno-zachodniej części Zambii. Płynie przez Angolę, Namibię, Botswanę, Zimbabwe i Mozambik. Uchodzi wprost do Oceanu Indyjskiego.

Wodospad Wiktorii – ciekawostki

  • Przyjmuje się, iż wodospad Mosi-oa-Tunya został nazwany Wodospadem Wiktorii na cześć królowej brytyjskiej przez szkockiego podróżnika Davida Livingstona, będącego pierwszym europejczykiem, który ujrzał wodospad w 1855r.
  • Wodospad Wiktorii jest w kształcie podkowy o szerokości 2000 metrów i wysokości wahającej się od 90 do 170 metrów.
  • W okresie od marca do maja spada tam około 5000 m3 wody na minutę.
  • Masa wody spada z taką siłą, że nad Wodospadem Wiktorii tworzą się chmury pyłu wodnego, który widoczny jest z odległości 50 kilometrów.
  • Las namorzynowy, który otacza Wodospad Wiktorii jest jedynym miejscem na świecie, gdzie codziennie pada deszcz.
  • Podczas pełni księżyca w okresie wysokiego poziomu wody nad Wodospadem Wiktorii występuje czasami zjawisko „tęczy księżycowej.”
  • Przy niskich stanach rzeki stan wody w Wodospadzie Wiktorii spada nawet o 90%.
  • Wodospad Wiktorii wyznacza granicę pomiędzy państwami: Zimbabwe oraz Zambią.

Wodospad Wiktorii urzeka pięknem do tego stopnia, iż stał się on atrakcją turystyczną. Wodospad Wiktorii jest miejscem wypoczynku dla ludzi pragnących niesamowitych widoków i łaknących niezapomnianych wrażeń. Na najbardziej aktywnych turystów czeka lot śmigłowcem nad Wodospadem Wiktorii, rejs tratwą przez bystrzycę, a nawet skok na bungee z Victoria Falls Bridge.

Mniej odważni turyści mogą liczyć na spacer po Parkach Narodowych, które Zimbabwe i Zambia oferują turystom. Niezwykłe szlaki i punkty widokowe z których podziwiać można dzikie zwierzęta takie jak słonie, żyrafy, antylopy i krokodyle oraz ptaki drapieżne są prawdziwą ucztą dla zmysłów.

źródło: „Podróże Twoich Marzeń” – Mary-Ann Gallagher