Nietrzymanie moczu po porodzie to najczęściej skutek nieprawidłowej kondycji lub uszkodzeń mięśni dna miednicy oraz zwieracza cewki moczowej. Te znajdują się w bezpośredniej okolicy dróg rodnych, a więc są bardzo narażone na urazy okołoporodowe. Sprawdź, jak najczęściej dochodzi do takich urazów i jak postępować, gdy wystąpi nietrzymanie moczu po porodzie.
Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny
Kobiety, które muszą zmierzyć się z taką dolegliwością, jak nietrzymanie moczu po porodzie, zwykle sądzą, że taka sytuacja przytrafia się tylko im. Tak nie jest. Ocenia się, że nawet 30% pań mierzy się z tym problemem.
Najczęstszym powodem nietrzymania moczu po ciąży jest osłabienie mięśni dna miednicy oraz cewki moczowej. Chodzi tu przede wszystkim o mięsień-dźwigacz odbytu, aparat wieszadłowy, który podtrzymuje cewkę moczową oraz zwieracz cewki moczowej. Kobiety dotyka zwykle wysiłkowe nietrzymanie moczu, a bezpośrednimi przyczynami złej kondycji wymienionych mięśni są najczęściej: urodzenie w sposób naturalny dziecka o dużej wadze urodzeniowej oraz uszkodzenia krocza w trakcie akcji porodowej. Każdy kolejny poród zwiększa ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.
Do innych przyczyn trzeba zaliczyć: otyłość – BMI powyżej 30, zbyt niski poziom estrogenów, przewlekłe zaparcia, ciężką, długotrwałą pracę fizyczną czy nawet wielomiesięczny ciężki kaszel.
Popuszczanie moczu po porodzie a okołoporodowe uszkodzenia krocza
Niestety w drugiej fazie porodu, gdy dochodzi do maksymalnego naciągnięcia mięśni umiejscowionych w okolicach narządów rodnych, może dochodzić do ich uszkodzeń i trwałej utraty elastyczności. Szczególnym ryzykiem obarczone są takie sytuacje, jak długotrwały poród, który przeciąga się ponad dobę oraz ten odbywający się po 42. tygodniu ciąży. Nietrzymanie moczu po porodzie pojawia się też częściej, gdy w trakcie porodu dojdzie do pęknięcia lub bardzo głębokiego nacięcia krocza. Ogromnym zagrożeniem jest także praca fizyczna wykonywana zbyt szybko w czasie połogu.
Nietrzymanie moczu po porodzie – postępowanie
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że nietrzymanie moczu po porodzie występuje bardzo często, ale też najczęściej powinno ustąpić samoistnie. Jeśli jednak po kilku tygodniach nie powraca do normy, trzeba porozmawiać z lekarzem. Czasami należy cierpliwie poczekać dłużej, bo czas regeneracji organizmu po porodzie nie jest jednakowy dla każdego.
Jeśli jednak dolegliwości dalej nie ustępują, najpierw wdraża się leczenie zachowawcze, polegające przede wszystkim na redukcji masy ciała oraz na fizjoterapii. Konieczne jest wykonywanie ćwiczeń na mięśnie dna miednicy. Warto wykorzystać zabiegi elektrostymulacji, które doskonale pobudzają mięśnie do autoregeneracji.
Gdy leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, lekarz może zdecydować o podjęciu leczenia farmakologicznego. Jeśli jednak nietrzymanie moczu po porodzie będzie utrzymywać się dłużej niż pół roku, może zaistnieć potrzeba leczenia operacyjnego. Czasami bowiem niezbędne jest wykonanie takich zabiegów jak plastyka pochwy, podszycie cewki moczowej czy też podwieszenie cewki moczowej na specjalnych taśmach powięziowych.