Zdecydowanie jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w naszym kraju jest aborcja. Było o niej głośno zwłaszcza kilka miesięcy temu, gdy Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że konieczne jest zaostrzenie prawa aborcyjnego. Polki nie mogą już decydować się na usunięcie ciąży, gdy u płodu zostanie wykryte duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Dla wielu oznacza to całkowity zakaz aborcji w Polsce. Co dokładnie się zmieniło? Sprawdź!
Czym jest aborcja i kiedy można ją wykonać?
Aborcja to zamierzone zakończenie ciąży, które odbywa się w wyniku interwencji zewnętrznej. Najczęściej są to działania lekarskie, które prowadzą do śmierci płodu czy zarodka. Każdego roku dokonuje się nawet 56 milionów zabiegów aborcyjnych na całym świecie, lecz co istotne – w wielu krajach prawo aborcyjne wciąż jest mocno ograniczone, w tym w Polsce.
Obecnie Polki mogą zdecydować się na usunięcie ciąży jedynie w trzech przypadkach takich jak:
- ciąża jest zagrożeniem dla życia bądź zdrowia kobiety ciężarnej,
- istnieje podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego – np. gwałtu.
Jeszcze niedawno kobiety mogły usunąć ciąże, jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wykazały duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ten przepis jednak uległ zmianie wraz z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020. Zgodnie z nim ten przepis jest niezgodny z konstytucją, lecz co ważne: ciężarne mogą zdecydować się na aborcję w powyższej sytuacji, jeśli wiąże się ona z zagrożeniem dla ich zdrowia lub życia.
Z jakich powodów kobiety usuwają ciąże?
Mimo że przerwanie ciąży w Polsce jest dozwolone jedynie w niewielu przypadkach, o których wspomnieliśmy powyżej, to jednak nie od dziś wiadomo, że Polki decydują się na aborcję także z innych powodów. Często przyczyną jest niechciana ciąża – może to wynikać z niechęci do posiadania potomstwa, trudnej sytuacji finansowej i materialnej, czy problemów rodzinnych. Kobiety podejmują taką decyzję również z powodu poczęcia w wyniku czynu zabronionego takiego jak stosunek kazirodczy czy gwałt. Oczywiście jednak przyczyną usunięcia ciąży nierzadko bywają również wskazania medyczne.
Aborcja w Polsce – statystyki
Ogólnodostępne dane o liczbie dokonywanych aborcji w Polsce, pozwalają nam lepiej spojrzeć na kwestię zaostrzenia prawa aborcyjnego w kraju. W 2020 roku wykonano 1076 zabiegów aborcyjnych, zaś aż 1053 z nich odbyło się z powodu dużego prawdopodobieństwa upośledzenia płodu, 21 zabiegów – z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz zaledwie dwa zabiegi z powodu czynu zabronionego. Co ważne – mówimy tutaj jedynie o tych legalnych zabiegach. Według szacunków organizacji pro-life w Polsce wykonuje się od 7 do 13 tysięcy nielegalnych aborcji!
Do czego dążymy? Uwzględniając wyrok TK, który zaczął obowiązywać od stycznia tego roku, możemy podejrzewać, że liczba legalnych zabiegów aborcyjnych w Polsce spadnie w tym roku do kilkudziesięciu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kobiety będą decydowały się na rodzenie umierających czy zdeformowanych płodów. Wiele z nich zapewne zdecyduje się na wykonanie aborcji za granicą np. w Czechach. To pokazuje, jak bardzo ograniczone prawo aborcyjne w kraju, utrudnia życie Polkom, które muszą szukać pomocy i wsparcia w innych państwach, by nie być skazane na cierpienie.