Zielone szkoły cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL-u i jeszcze w latach 90. XX wieku. Dziś ponownie budzą spore zainteresowanie wśród dyrektorów szkół i wychowawców. Są to specyficzne wyjazdy nastawione na łączenie walorów krajoznawczych, przyrodniczych i edukacyjnych. Jeśli przymierzasz się do zorganizowania zielonej szkoły dla swoich uczniów, to na dobry początek przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Czym jest zielona szkoła?

Zielona szkoła to nic innego jak krótki wyjazd, który ma na celu zapewnienie młodym ludziom czasu spędzonego na łonie natury, w miejscu atrakcyjnym przyrodniczo. Dawniej takie wyjazdy organizowano po to, aby zapoznać młodzież z walorami krajoznawczymi Polski i przekazać jej podstawowe informacje z dziedziny m.in. botaniki. Dziś częściej zielone szkoły pełnią funkcję integracyjną, stanowiąc również odskocznię od codziennych obowiązków szkolnych.

Kiedy organizuje się zielone szkoły?

Nie ma tutaj żadnej reguły, ponieważ wszystko zależy od decyzji nauczyciela, która oczywiście powinna być uzgodniona z dyrekcją oraz radą rodziców. Zwyczajowo zielone szkoły są organizowane w okresie wiosennym, wczesnym latem lub wczesną jesienią, co wynika z faktu, iż właśnie wtedy można zaprezentować młodzieży przyrodnicze piękno naszego kraju.

Warto wiedzieć, że poza „zielonymi szkołami” istnieją również „białe szkoły”, czyli – jak nietrudno się domyślić – wyjazdy szkolne organizowane w okresie zimowym.

Co ciekawe, niektórzy nauczyciele organizują zielone szkoły w czasie wakacji, zapewniając tym samym atrakcyjny czas uczniom, którzy z różnych powodów nie wyjeżdżają na kolonie czy obozy.

Rada

Optymalnymi terminami na zielone szkoły są okresy, w których uczniowie mają mniej obowiązków związanych z nauką, a więc np. już po wystawieniu ocen czy w czasie trwania egzaminów starszych klas.

Zielona szkoła – w jakim wieku muszą być uczniowie?

Wielu nauczycieli zastanawia się, czy jest to odpowiedni moment na zorganizowanie zielonej szkoły. Trudno jednoznacznie wskazać wiek, w jakim uczniowie są już gotowi do takiego wyjazdu. Warto natomiast bazować na doświadczeniach innych nauczycieli.

Te wskazują, że pierwszy, maksymalnie 2-3 dniowy wyjazd w ramach zielonej szkoły śmiało można zorganizować już w klasach 1-3. Dłuższe wyjazdy są natomiast optymalne dla uczniów pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej – wówczas zielona szkoła będzie mieć ważny walor integracyjny.

Jak długo trwa wyjazd w ramach zielonej szkoły?

Tutaj także nie ma żadnej reguły. Zwyczajowo wyjazdy w ramach zielonej szkoły trwają od 2 do 5 dni, natomiast zdarzają się i tygodniowe imprezy.

Gdzie warto zorganizować zieloną szkołę?

Najważniejszym kryterium powinny być walory przyrodnicze czy szerzej – krajoznawcze danego regionu. Radzimy nie ograniczać się tylko do takich oczywistości, jak wybrzeże Bałtyku, Tatry czy Jura Krakowsko-Częstochowska.

W Polsce jest znacznie więcej atrakcyjnych, a wciąż nieodkrytych przez masową turystykę regionów, by wymienić tylko Śląsk, Dolny Śląsk, Pojezierze Brodnickie czy Lubelszczyznę.

Zabierając młodych ludzi w taki region można od razu pokazać im uroki naszego kraju i zachęcić do tego, aby w przyszłości samodzielnie czy z rodzicami odkrywali te mniej oczywiste zakątki Polski.

Jaki ośrodek na zieloną szkołę wybrać? Skorzystaj z naszej rekomendacji

Jednym z najlepiej ocenianych ośrodków wypoczynkowych, od kilkunastu lat specjalizujących się w turystyce szkolnej, jest OW Relaks Międzybrodzie. Ten ośrodek jest położony w przepięknym Międzybrodziu Żywieckim, nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego, u podnóża Góry Żar, oferując hotelowy standard pobytu i pełne zaplecze sportowo-rekreacyjne. Warto dodać, że jest to jeden z nielicznych w Polsce ośrodków kolonijnych z basenem.

Więcej o tym, dlaczego warto zorganizować zieloną szkołę w Ośrodku Wypoczynkowym Relaks Międzybrodzie przeczytasz na stronie internetowej https://miedzybrodzie.net.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj