Styl industrialny w gruncie rzeczy nie jest stylem – był koniecznością, wynikiem sytuacji na świecie. Jeśli lubisz niebanalne rozwiązania, chcesz się otaczać przedmiotami wyglądającymi jakby zostały wyciągnięte wprost z warsztatu, bądź cenisz sobie surowy minimalizm i chłodną elegancję w szalenie odważnym wydaniu, styl industrialny jest dla Ciebie!

Historia stylu industrialnego

Styl industrialny narodził się w Nowym Jorku, w latach ’50 XX wieku. W tym czasie, w USA szalała recesja, co skutkowało pojawieniem się ogromnej liczby wolnych pomieszczeń poprzemysłowych – fabryk, magazynów, domów towarowych. Z okazji skorzystali na początku artyści, przenosząc swoje studia do (darmowych) lokali. Do pomieszczeń znosili znalezione meble, wykorzystywali meble i dodatki znalezione na terenie byłych fabryk – tak narodził się styl industrialny.

W Polsce moda na lofty (pomieszczenia w obiektach poprzemysłowych) pojawiła się pod koniec lat ’90. Obecnie styl industrialny jest synonimem wolności, artyzmu, wyszukanego gustu i ekskluzywności.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Słowem-kluczem stylu industrialnego jest przestrzeń. Nie oznacza to wcale, że do mieszkania typowej wysokości nie możesz wprowadzić elementów industrialnych – chociaż wysoki sufit znacząco ułatwia sprawę.

Przestrzeń podkreśla niewielka ilość mebli, dobieranych wysokością – poziome linie optycznie poszerzają przestrzeń, dlatego skoncentruj się na tym, by Twoje meble układały się w ciągi jednakowej wysokości.

Pozbądź się ścian – otwarta kuchnia, oddzielona wizualnie jedynie wyspą i wiszącymi lampami, stół jadalniany postawiony w jednym ciągu z przestrzenią wypoczynkową – te rozwiązania sprawią, że Twoje mieszkanie będzie wyglądało na większe, przestronniejsze i jaśniejsze.

Zadbaj o to, by podobne elementy pojawiały się w całym wnętrzu. Styl industrialny polega na ujednolicaniu, dlatego też poszczególne strefy nie mogą się odcinać – jeśli staniesz w drzwiach swojego industrialnego mieszkania Twój wzrok powinien płynnie przesuwać się po całej przestrzeni, bez wyraźnych granic między strefami mieszkania.

Jeśli masz mieszkanie w budynku poprzemysłowym pod żadnym pozorem nie ukrywaj jego historii! Widoczne orurowania, wzmocnienia dachu, stalowe szyny, ceglane słupy powinny zostać wyeksponowane, nie ukryte.

Kolory i materiały w stylu industrialnym

Dominującym kolorem Twojego mieszkania powinna być szarość lub biel – klasyczna zimna biel lub delikatne piaskowe odcienie. Nie bój się również odcieni przybrudzonych – czy to w kwestii odcienia czy faktury. Wszelkiego typu ubytki, zacieki, szorstkie i nierówne ściany wpisują się w industrialną, przemysłową stylistykę wnętrza.

W dodatkach masz pełną dowolność, jednak do wnętrz industrialnych pasują idealnie odcienie ciemnej czerwieni, turkusu i seledynowego oraz żółty.

Styl industrialny to przede wszystkim beton, stal i stare drewno. Możesz pokryć jedną ścianę farbą o kolorze i strukturze betonu, położyć dekoracyjną cegłę, lub skorzystać z coraz szerszej oferty farb metalicznych.

Stal i szkło tworzą w industrialnym wnętrzu zgrany duet, tak samo jak stal i drewno. Zależnie od gustu, masz do dyspozycji elementy silnie zniszczone (gięta blacha, pokryta starymi warstwami farby i rdzą) lub świeżą stal, znacznie gładszą choć wciąż nie polerowaną (na 2013 rok projektanci proponują „ugrzecznioną”, bardziej elegancką wersję stylu industrialnego).

Na podłodze może pojawić się parkiet ze starego drewna, panele imitujące używane drewno (istnieją modele imitujące drewno poprzemysłowe – z nadrukami transportowymi, jakby pochodzące z palet transportowych), szary gras w dużych formatach lub szlifowany beton.

Meble w industrialnym wnętrzu

Meble w stylu industrialnym powinny być proste i maksymalnie użytkowe. Dobrze, jeśli wyglądają na stare lub zużyte – to ukłon w stronę pierwotnego pochodzenia tego stylu. Spróbuj odwiedzić sklep z zaopatrzeniem dla warsztatów, może zobaczysz tam idealną metalową szafę na ubrania? Możesz zdecydować się nawet na samodzielne wykonanie mebli w domu, korzystając z materiałów z recyklingu.

Zdecyduj się na kilka wielofunkcyjnych mebli na kółkach – takie pasują do idei wolności aranżacji, i wyglądają intrygująco. Wybierz modele o wyrazistym charakterze, podkreślające indywidualizm wnętrza.

Styl industrialny nie oznacza braku wygód – możesz kupić plastikowe przemysłowe krzesła, ale dobierz do nich wygodne poduszki. Wstaw również dużą, niską kanapę o prostym, nowoczesnym charakterze.

Dodatki w stylu industrialnym

W mieszkaniu industrialnym dodatków nie ma, lub prawie nie ma – wybierz tylko kilka przedmiotów, ale o wyraźnym charakterze i intrygującej historii. Może to być nowoczesna rzeźba, stara maszyna, stolik wykonany z nietypowych elementów, czy kolorowe siedzisko ze skrzyni na narzędzia.

Unikaj za to zasłon i firan – światło powinno mieć do Twojego wnętrza swobodny dostęp. Zamiast tego użyj rolet, a i te wybierz jak najmniej rzucające się w oczy.

Przestrzeń powiększ optycznie za pomocą luster – możesz nawet wyłożyć nimi całą ścianę. Jeśli zdecydujesz się na dywan, to dobierz taki w kolorze podłogi – dywan nie może zaburzać chłodnego industrialnego charakteru.

Wybierz lampy o wyraźnie przemysłowym charakterze, najlepiej w stalowych oprawach lub malowane na kolor czarny.

Podsumowanie – wnętrze w stylu industrialnym

  • Przemysłowe materiały – beton, stal, szkło, przybrudzone tkaniny.
  • Duża ilość światła – wpuszczanego przez liczne okna i pochodzącego z prostych metalowych lamp.
  • Chłodne, neutralne kolory, przełamywane odcieniami turkusu (śniedź i patyna) lub ciemnej czerwieni (cegła i rdza).
  • Proste postarzane meble z drewna, szkła lub stali.
  • Mała liczba prostych, artystycznie wysmakowanych i niebanalnych dodatków.

Zdjęcia w galerii pochodzą ze stron:
www.mebline.pl
www.dekorujdom.com.pl
www.chodniki.com
www.turek-meble.pl
www.fabrykadesign.pl
www.lumina-deco.pl
www.wobeline.pl
www.homeloft.pl
www.bizzarto.com
www.buttondesign.pl
www.belbazaar.pl
www.customform.pl